Lietuvoje

2021.02.24 20:57

Už akių potvyniui bandysiančios užbėgti Klaipėdos meras: ne laikas bus ieškoti kibirų, kai per duris veršis vanduo

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.02.24 20:57

Gili šiųmetė žiema įsivyravus teigiamai oro temperatūrai ėmė grasinti potvyniais. Todėl jau dabar skubama užbėgti nepageidaujamiems įvykiams už akių – nors kol kas vandens lygis grėsmingai nėra pakilęs, Klaipėdoje jau tikrinamos techninės galimybės tokiems reiškiniams valdyti, numatomi situacijos valdymo scenarijai.

Kaip bus bandoma išvengti nepageidaujamo potvynio Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas antradienį aptarė su su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite.

Pasitarime dalyvavo ir kitų savivaldybių, kurios yra arti potvynio rizikos, merai, visų valstybinių institucijų ir tarnybų atstovai, kurie dalyvautų valdant tokią situaciją.

„Reikėtų pasidžiaugti, kad vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė iš tikrųjų jaunatviškai energingai ir dalykiškai imasi prevencinių, pasiruošimo veiksmų, kurie gali tapti labai svarbiu faktoriumi, jeigu tie nuogąstavimai dėl potvynio pasitvirtins“, – pastebėjo V. Grubliauskas.

Klaipėdos mero teigimu, kol kas Klaipėdoje situacija nėra pavojinga, tačiau nepaisant to, bus imamasi pasirengimo potvyniui veiksmų.

Jau geriau tegu daugiau kažkas žinos apie tai, kas vyksta arba gali įvykti pas kaimynus, nei, kad laukti, kol vanduo pradės sunktis pro duris ir tik tada ieškoti kibiro.

Kadangi didelės įtakos padėties dinamikai turi būtent gamtinės sąlygos, todėl bus atidžiai sekami vykstantys procesai bei ta informacija bus operatyviai keičiamasi tarp visų susijusių institucijų.

„Jau geriau tegu daugiau kažkas žinos apie tai, kas vyksta arba gali įvykti pas kaimynus, nei, kad laukti, kol vanduo pradės sunktis pro duris ir tik tada ieškoti kibiro. Stebėsena yra pirmiausias dalykas, po to – informavimas ir koordinavimas tarp institucijų. Vienas lygmuo yra pačiose savivaldose, bet koordinavimas su centrinėmis struktūromis Vilniuje yra labai svarbus. Juolab, jeigu reikėtų pakelti sraigtasparnį ar imtis kitų, dar rimtesnių veiksmų“, – dėstė uostamiesčio meras.

Bandant užbėgti įvykiams už akių teks atlikti ir kai kuriuos pasirengimo darbus – uostamiestyje bus tikrinama lietaus nuotekų infrastruktūra, privažiavimai prie valymo įrengimų ir pan.

Meras pastebėjo, kad tinkamai veikianti infrastruktūra bus ypač svarbu, mat vanduo į pievas, gatves ims veržtis ir kelti nepatogumų tada, kai sistemos nepajėgs jo sugerti.

„Mes Klaipėdoje pamename prieš maždaug 10 metų buvusį potvynio šėlsmą. Nemažai teritorijos buvo apsemta ir Tauralaukyje, ir prie Botanikos sodo, Veterinarijos g., kur pats braidžiau ir ne visur galėjau pribristi su aukštais guminiais batais. Manau, klaipėdiečiai atsimena šiuos vaizdus. Tam, kad taip nebūtų, reikia ruoštis iš anksto. Turbūt ne laikas bus ieškoti kibirų, kai per duris veršis vanduo ir braidysi iki kelių vandenyje“, – dėstė V. Grubliauskas.

Pasitarimo metu taip pat pastebėta, kad dramatiškų ženklų kol kas nėra ir vadinamosiose „karštosiose“ savivaldybėse – Pagėgiuose, Šilutėje, Panevėžio ir Kauno rajonuose.

„Situacija kol kas atrodo valdoma ir stebima. Lyginant su piko laikais prieš 10 metų, kai buvo visi pakilimai, tai yra toli gražu iki to lygmens. Tačiau jis yra aukštesnis nei visišką paprastą eilinę žiemą. Tai yra faktorius, kurio negalima sumenkinti“, – apibendrino pašnekovas.

Populiariausi