Lietuvoje

2013.03.14 09:45

1863-ųjų sukilimo metai: dalyviai ilsisi ir tarp augančių krūvų šiukšlių

Šie metai paskelbti 1863-ųjų sukilimo metais. Tačiau Panevėžio rajono valdžia nepasirūpino deramai pagerbti prieš 150 metų žuvusių sukilimo dalyvių atminimo – netoli jų kapų stūkso neveikiantis, bet dar neuždarytas sąvartynas, kuriame ir toliau auga krūvos šiukšlių.  

Šie metai paskelbti 1863-ųjų sukilimo metais. Tačiau Panevėžio rajono valdžia nepasirūpino deramai pagerbti prieš 150 metų žuvusių sukilimo dalyvių atminimo – netoli jų kapų stūkso neveikiantis, bet dar neuždarytas sąvartynas, kuriame ir toliau auga krūvos šiukšlių.

Pasak istorikų, 1863-ųjų sausį prasidėjęs Lenkijoje, o kovą Lietuvoje sukilimas – buvo Abiejų Tautų Respublikos nacionalinio išsivadavimo kova prieš Rusijos imperijos valdžią. Paskutinis sukilėlių būrys Lietuvoje numalšintas 1864 metais Stačiūnų miške Panevėžio apylinkėse, informuoja LRT televizijos laida „Panorama“.

„Jie ten slapstėsi ir buvo išduoti. Rugsėjo 30 dieną buvo apsupti ir būrys buvo sunaikintas, žuvo 5 sukilėliai, 33 pateko į nelaisvę, 2 pavyko pabėgti. Galiam traktuoti, kad tie kapeliai – paskutiniai Panevėžio apskrities sukilėlių kapai“, – sako Panevėžio rajono švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Juknevičius.

Kelias į sukilėlių kapus veda pro Žaliapurvių kaimą, kuriame stūkso jau nebeveikiantis, bet vis didėjantis sąvartynas. Kaimo seniūnas Virginijus Šležas sako neturėsiąs, kur dėti akių, kai atvyks svečiai pagerbti čia palaidotų sukilimo dalyvių.

„Šiemet  tokia atmintina data to sukilimo: važiuos ir mūsų žmonės, gal kokį renginuką padarysime. Įsivaizduokite: važiuos žmonės į renginį ir štai kokia puošmena, kur mūšiai vyko“, – sako Panevėžio rajono Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas.

Užtat Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centrui, atsakingam už sąvartynų uždarymą ir rekultivavimą nė motais. Šis ir kiti Panevėžio regiono sąvartynai turėjo būti uždaryti ir sulyginti su žeme dar pernai, tačiau pradėjus bylinėtis su konkursą laimėjusia bendrove kai kuriuose sąvartynuose darbai išvis nebuvo pradėti.

Pernai rudenį „Panorama“ rodė reportažą apie tai, kad atliekų tvarkymo centras su sąvartynus tvarkančia „Litcon“ bendrove nesutaria dėl juose esančių šiukšlių kiekio. Tuomet buvo teigiama, kad koreguojama rangos sutartis, todėl reikės skelbti naujus konkursus papildomiems darbams.  Praėjus penkiems mėnesiams pasistūmėta nedaug.

„Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimą vykdyti neskelbiamas derybas gavome vasario mėnesį. Sausio mėnesį esame pateikę  pirkimo dokumentų projektą Aplinkos projektų valdymo agentūrai ir iki šiol dar nesame gavę suderintų pirkimo dokumentų“, – teigia Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro projektų vadovė Daiva Bručienė.

Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro atstovai viliasi sutvarkyti visus regiono sąvartynus tik iki metų pabaigos, tačiau nežada, kad rangovai pirmiausiai puls tvarkyti sąvartyno prie sukilėlių kapų.