Lietuvoje

2021.02.23 10:05

Šimašius: seni medžiai Vilniuje gelbėjami, bet pavyksta ne visada

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.02.23 10:05

Pertvarkant Lukiškių aikštę nukentėjusios brandžios liepos buvo ir tebėra mėginamos išsaugoti, sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius, lygiai taip pat esą visuomet bandoma išsaugoti ir kitus senus sostinės medžius, nors pavyksta ne visada. Tai meras sakė reaguodamas į atgarsio sulaukusią laidą „Spalvos“.


Dokumentikos „Spalvos“ laida pasakojo apie Lukiškių aikštės liepas, kurios pradėtos retinti prieš 10 metų – po Gedimino prospekto rekonstrukcijos. Iš 19 liepų liko septynios.

Laidą Vilniaus meras pavadino manipuliacine, spręsdamas pagal jos anonsą – visos jis pripažino nematęs.

„Tiesą sakant, aš turiu labai aiškų principą, kad manipuliacinių laidų niekada nežiūriu ir, deja, turiu pasakyti, kad ši laida yra manipuliacinė, nes nuo pat anonso pateikiama, kad buvusi Želdynų skyriaus vedėja, kuria ji nėra pusę metų, (...) pasakoja apie 2006 ar 2009 metų Gedimino prospekto rekonstrukciją ir ten pridarytas klaidas, o į anonsą įdedama taip, tarsi tai būtų apie šiuos laikus“, – LRT RADIJUI antradienį sakė R. Šimašius.

Laidos autorė Elena Reimerytė sakė buvusi nustebinti mero reakcijos, kurią jis prieš kurį laiką išdėstė ir pasisakyme feisbuke.

„Laida yra labai ilga būtent tam, kad tilptų visi išsamūs atsakymai, apžvelgiantys visus tris etapus, kas vyko su tomis liepomis. Mes atsakymų nekarpėme, palikome labai ilgus ir buvo tikrai keista sužinoti, kad meras reaguoja ir išleidžia viešą atsaką į laidą, pats jos nepažiūrėdamas ir tai pripažindamas“, – laidoje „Ryto garsai“ kalbėjo E. Reimerytė.

Spalvos. „Medžių naikinimas yra skonio reikalas“, – vilniečiai apie miesto permainas

R. Šimašius pripažįsta, kad aikštės rekonstrukcijos procese neišvengta klaidų, tačiau teko taikytis prie Vyriausybės projekto reikalavimų. Vis dėlto brandžius medžius stengtasi išsaugoti, tuo meras teigia rūpinęsis asmeniškai.

„2017 metais, kai buvo rekonstruojama Lukiškių aikštė, (...) nebuvo tobulas tas procesas, nes Vyriausybė reikalavo daug kvadratinių metrų kietos dangos, bet mums pavyko daug žalumos ir gyvybės ten įpūsti. Labai gerai žinau kiekvieną iš tų septynių liepų palei Gedimino prospektą, nes pagal projekto autorių užmanymą, jos turėjo būti tiesiog nupjautos. Man tai nepatiko ir nebuvo priimtina, tuo metu buvo padaryta ir arboristų išvada, kad jos yra labai prastos būklės ir merdi, jas reikėtų šalinti, netiko jos ir vizuališkai architektams, aš protestavau ir sakiau, kad gelbėkime tas liepas, kiek tik įmanoma – tas ir buvo daroma ir užpraeitą, ir praėjusią vasarą“, – sakė Vilniaus vadovas.

Panaši situacija, jo teigimu, klostėsi ir su senomis liepomis greta Vasario 16-osios gatvės, laidoje neminimomis, kurias taip pat buvo raginama pjauti, tačiau savivaldybės sprendimu jos buvo paliktos ir gelbėjamos.

„Klausimas visada yra labai tiesus – ar mes gelbstime senus medžius ar ne. Taip, mes juos gelbstim ir skiriam tam daug lėšų, tam iš tikrųjų niekada savivaldybė anksčiau neskirdavo lėšų. Ar visada pavyksta? Aišku, kad ne visą laiką. Ir tų septynių liepų palei Gedimino prospektą likimas nėra labai aiškus, nes daryta ir deguonies padavimo šaknims sistema, vaistų toms liepoms duota, daryti įvairus dalykai, bet klausimas, ar pavyks, yra su didelius klaustuku“, – sakė R. Šimašius.

E. Reimerytė pasakojo, kad laida buvo skirta apskritai apžvelgti, kaip Lietuvoje tvarkomi želdynai, o Vilniaus liepų atvejį laiko simptomišku.

„Mes labiau galvojome bendrai apie Lietuvos medžius ir pasirinkome septynis paskutinius brandžius Gedimino prospekto medžius ir turėti atvejo analizę, kuri galbūt kažkiek primintų ir kitas situacijas, sutaptų su situacijomis, kurias galima pamatyti visoje Lietuvoje“, – LRT RADIJUI sakė „Spalvų“ autorė.

Vilniaus mero teigimu, dialogo „visada gali būti daugiau“, visgi išmokti kalbėtis svarbu visoms pusėms, pridūrė jis. Kalbėdamas apie daugiausiai laidoje dėmesio sulaukusią Giedrę Čeponytę, buvusią savivaldybės Želdynų skyriaus vedėją, R. Šimašiaus teigė neabejojantis jos kaip specialistės kompetencijomis ir naudingais darbais.

„Grįžtant prie to, ar tenkina buvusios želdinių skyriaus vedėjos, galiu labai tiesiai pasakyti, kad tai yra žmogus, kurio dėka, kai dar nedirbau meru ir kai medžiai niekam nerūpėjo, buvo išsaugota labai didelė dalis brandžių medžių, nes buvo užsimota kirsti bet ką ir bet kaip. Manęs netenkino jos kaip vadovės darbas, nes trūko strategijos, konkretumo šitoje vietoje. Jeigu reikia pasikonsultuoti apie medžius, jų šaknis, kokia dirva tinka, kaip gyvena, apie skersvėjus, kiek saulės reikia kaimynystėje ir panašiai, tai turbūt yra vienas geriausių specialistų Lietuvoje“, – sakė meras.

Populiariausi

Karantinas
8

Lietuvoje

2021.03.06 09:32

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami įmonėse, darželiuose ir vienuolyne

per praėjusią parą – 450 naujų koronaviruso atvejų, 10 žmonių mirė; atnaujinta 11.10
8