Lietuvoje

2021.02.23 07:48

Trečios bangos kol kas neįžvelgia ir Stankūnas: sustojome, bet realaus kilimo nėra

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.02.23 07:48

Lietuvos epidemiologinės situacijos trečiąja COVID-19 banga, kaip kad pirmadienį buvo įvardijęs Statistikos departamentas, profesorius Mindaugas Stankūnas nevadina ir prieš svarstant apie karantino taisykles siūlo padėtį stebėti artimiausią savaitę.

Visgi kaip Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius ir Ekspertų tarybos šalia Vyriausybės narys sakė LRT RADIJUI, sustojimas yra akivaizdus.

„Po gruodžio mėnesio epidemiologinio košmaro matėme tikrai gražų, smagų leidimąsi nuo kalnelio ir jau buvome gal įpratę matyti sparčiai mažėjančius skaičius ir dabar paskutinę savaitę pradėjome buksuoti. Tų atvejų tikrai pas mus dar nekyla, galbūt tai labai nedidelis, bet realaus kilimo nėra. Bet kad mes sustojome, tai tikrai matome tą. Nei trečiomis bangomis, nei dar kažkaip tikrai neskubėčiau vadinti“, – sakė M. Stankūnas.

Tą aiškiausiai rodo naujų atvejų skaičiai per pastarąsias 14 dienų, išliekantys panašiame lygyje, taip pat nekrinta ir teigiamų rezultatų dalis bendroje testavimo apimtyje.

„Kol kas tikrai nereikėtų kažko daryti šią minutę, reikėtų pasižiūrėti, kas čia bus. (...) Bandymas įvardyti kažkokią priemonę, kad ji veikia ar neveikia, būtų tiesiog labai neprofesionalus“, – pridūrė jis.

Galimas kaukių dėvėjimo taisyklių švelninimas, apie kurį imta kalbėti prieš keletą savaičių, dėl naujausios statistikos nedingsta iš ekspertų svarstymų.

„Kiek žinau, šis klausimas greičiausiai bus svarstomas Vyriausybės. Negaliu tikrai 100 procentų patvirtinti, bet žinau, kad tas klausimas gali būti svarstytas“, – sakė M. Stankūnas.

Premjerė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę pabrėžė, kad spręsdama dėl kaukių dėvėjimo lauke Vyriausybė kliausis ekspertų rekomendacijomis ir gali koreguoti dabartinį planą, pagal kurį kaukių lauke numatyta atsisakyti tik tada, kai sergamumas COVID-19 lyginant su dabartiniu sumažėtų 10 kartų.

LSMU profesorius taip pat įvardijo priežastį, kodėl COVID-19 testų pastaruoju metu atliekama mažiau, tai – dėl retesnio tikrinimo gydymo įstaigose, kuriose medikai pradėti skiepyti jau praėjusių metų pabaigoje.

„Testų sumažėjimas yra pirmiausia dėl to, kad ženkliai mažiau testuojama sveikatos priežiūros darbuotojų, nes jiems testai buvo atliekami reguliariai ir tai sudarydavo tikrai nemažą skaičių. Bet teisingai pastebėjote, testų sumažėjimas yra. Planuojama organizuoti daugiau profilaktinių patikrinimų, kad kuo daugiau testuojant nustatyti daugiau atvejų ir tokiu būdu suvaldyti epidemiją. Tikriausiai girdėjote, kad yra pradedama po truputį pulingavimo (angl. pooling – red. past.) sistema, tas galėtų padidinti testavimo apimtis iki penkių kartų ir nesukeltų didesnių kaštų“, – sakė M. Stankūnas.

Populiariausi

Karantinas
8

Lietuvoje

2021.03.06 09:32

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami įmonėse, darželiuose ir vienuolyne

per praėjusią parą – 450 naujų koronaviruso atvejų, 10 žmonių mirė; atnaujinta 11.10
8