Lietuvoje

2021.02.27 17:51

Apie akistatą su COVID-19 išdavė netikėti negalavimai ir antikūnų testas: palangiškė gyveno įprastą gyvenimą ir nė nenutuokė, kad buvo užsikrėtusi

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.02.27 17:51

Palangiškė Paulina neseniai sužinojo, kad buvo užsikrėtusi COVID-19 liga. Nors jokių šiai ligai būdingų simptomų moteris nejuto, klausimų užminė netikėtai sušlubavusi širdis bei užgriuvęs nuovargis, kiti negalavimai. Paulina neslepia, jog nė nenutuokia, kur galėjo užsikrėsti ir iki pat šiol gyveno pandemijos metu įprastą gyvenimą.

Klausimų užminė neįprasti negalavimai

Palangiškė Paulina asmeniškai įsitikino, kokia tyli ir klastinga gali būti COVID-19 liga.

Jauna moteris, kaip ir daugelis kitų lietuvių, sąžiningai paisė karantino ribojimų, tikėdamasi pamažu išsivaduoti iš gyvenimą suvaržiusios pandemijos gniaužtų, tačiau neseniai paaiškėjo, kad virusas vis dėlto neaplenkė.

Dėl savo sveikatos Paulina susirūpino praėjusių metų gruodžio pabaigoje netikėtai sušlubavus širdžiai, šoktelėjus kraujospūdžiui ir užgriuvus vis nesitraukiančiam nuovargiui. Šie simptomai dar labiau sustiprėjo sausį.

„Labai sustreikavo širdis, pradėjo kilti spaudimas, buvo skausmas krūtinės plote, buvo lyg nerimas. Tai buvo nuolatinė būsena. Kadangi niekada iki šiol neturėjau problemų dėl širdies, nė nesupratau, kas vyksta. Rytais atsikeldavau ir jausdavausi lyg nė nebūčiau miegojusi. Spaudimas buvo visiškai man neįprastas – aukštas. Ir jis toks buvo visada – ir ryte, ir vakare“, – pasakojo Paulina.

Tai, kaip jaučiausi ir tai, kas su manimi vyko, man buvo neįtikėtina. Supratau, kad tai nenormalu.

Palangiškė apie netikėtai pasirodžiusius negalavimus papasakojo kitame mieste gyvenančiai savo mamai. Ši ir patarė dukrai atlikti antikūnų testą, mat Paulinos išvardyti sutrikimų jos mamai, kuri yra medikė, sufleravo galimą dukters savijautos priežastį – COVID-19 ligą.

„Pamaniau, kad galbūt ir nėra būtinybės, bet įdomu ir galbūt reikia pasidaryti. Klaipėdoje privačioje klinikoje pasidariau antikūnų testą. Ir paaiškėjo, kad jų yra“, – dėstė Paulina.

Atlikus testą kartu su jo rezultatu moteris gavo ir paaiškinimą, koks rezultatas laikomas norma, o koks reiškia, kad žmogaus organizme yra antikūnų ir jis yra persirgęs šia liga. Taigi, rezultatai skalėje iki 1 vieneto yra laikomi norma, o daugiau nei 1 vienetas reiškia, kad žmogus turi antikūnų ir yra persirgęs COVID-19. Paulinos tyrimo rezultatas buvo 135 vienetai.

„Aš maniau, kad turiu antikūnų. Sprendžiau pagal savo savijautą. Tai, kaip jaučiausi ir tai, kas su manimi vyko, man buvo neįtikėtina. Supratau, kad tai nenormalu“, – apie reakciją, sužinojus tyrimo rezultatus, pasakojo Paulina.

Vis dėlto moterį nustebino būtent toks antikūnų kiekis, nes panašiai tiek pat aptikta ir jos bičiulės, gyvenančios kitame mieste, kurią kamavo gana ūmūs COVID-19 simptomai, organizme.


Atliko daugybę tyrimų

Apie tyrimo rezultatą ir kamuojančius negalavimus jauna moteris papasakojo savo šeimos gydytojai. Ši jai paaiškino, kad dažnam, kuris buvo užsikrėtęs ar sirgo COVID-19 ima šlubuoti širdis, neretai išderinama visa imuninė sistema.

Šeimos gydytoja Paulinai paskyrė daugybę įvairių tyrimų. Ištyrus kraują paaiškėjo, jog smarkiai nukritęs hemoglobino lygis, stinga įvairių vitaminų. Stebėta ar liga nesujaukė ne tik širdies, bet ir kitų organų veiklos. Po kurio laiko tyrimus teks kartoti, bus stebima, ar būklė keičiasi.

Tai, kiek daug ir skirtingų tyrimų buvo paskirta, pašnekovei atskleidė, kad COVID-19 yra klastinga liga ir vis dar tiksliai nežinoma, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą, kokia turėtų būti reabilitacija, tad medikai kruopščiai seka visus galimus parametrus.

„Patys daktarai dar nėra susidūrę su tuo, kas gali būti COVID-19 pasekmė ir kokia šalutinė liga ar simptomas gali išlįsti. Jie daro visus tyrimus, žiūri“, – sakė moteris.

Paulinai buvo paskirti kraujospūdį mažinantys vaistai, kuriuos ji vis dar vartoja. Daktarai moterį įspėjo, kad pusę metų po to, kai žmogus perserga COVID-19 liga dar galimi įvairūs negalavimai.

„Jau dabar jaučiu pagerėjimą. Anksčiau vaistus gerdavau kiekvieną dieną, o dabar jau kartą per savaitę ar kas penkias dienas prireikia“, – pastebėjo pašnekovė.

Iki šiol nežino, kur galėjo užsikrėsti

Sužinojusi, jog vis dėlto neišvengė COVID-19 ir jau yra persirgusi Paulina ėmė grįžti prisiminimais atgal ir bandyti prisiminti, su kuo bendravo, ar jos aplinkoje galėjo būti rizikingų kontaktų, tačiau užtikrinančio atsakymo, kur galėjo užsikrėsti taip ir nerado.

Tiesa, moteris spėja, jog galbūt liga į jos organizmą įsibrovė gruodžio pradžioje. Jokių įprastai COVID-19 ligai priskiriamų simptomų Paulina nejuto, tačiau pamena lyg tam tikrą, neryškų sunkumo jausmą.

Tuomet, anot pašnekovės, dar nė nepasirodžius jokiems peršalimo ar panašiems į ligą simptomams ji keliskart gėrė vaistus, kurių įprastai imamasi peršalus ir jaučiant, kad artinasi liga.

„Bet nieko konkretaus ar tokio, dėl ko būčiau galėjusi sunerimti, taip ir „neišlindo“, aš nekarščiavau, nebuvo jokių ženklų“, – pasakojo Paulina.

Pašnekovė tvirtino, jog karantino laikotarpiu visomis išgalėmis stengėsi laikytis saugumo reikalavimų, kai tik buvo galima, dirbo nuotoliniu būdu, vengė vykti į biurą.

Vis dėlto Paulina augina sūnų, kuris lanko darželį, tad ir tuo metu, kai buvo užsikrėtusi, bet to nežinojo, galėjo pasitaikyti dienų, kai vedė sūnų į darželį. Taigi, buvo ligos plitimo grėsmė. Laimei, artimoje aplinkoje nebuvo užsikrėtusių ar bent jau simptomus pajutusių žmonių.

Tikėtina, kad ir tai lėmė, jog iki pat tol, kol staiga nepajuto anksčiau minėtų negalavimų, Paulina nė nesusimąstė, kad virusas yra taip arti jai artimų žmonių bei, kad užsikrėtusi gali būti ir ji pati.

„Jeigu ne tas mano „subyrėjimas“, tikrai nė nebūčiau atlikusi antikūnų testo ir nė nebūčiau supratusi. Esmė ta, kad tikrai sugriuvau, labai išbalansavo“, – sakė Paulina.

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10