Lietuvoje

2021.02.22 16:50

Artimiausių dienų šilumą lydės atlydis, o dangų nuspalvinti gali retas gamtos reiškinys – Sacharos dulkės

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.02.22 16:50

Šią savaitę sinoptikai numato ankstyvą pavasarį priminsiančią temperatūrą dienomis ir gana intensyvų sniego tirpsmą, tiesa, jį pristabdys naktimis dar žemiau nulio krisianti temperatūra. Tikėtinas ir gana retas, kartą ar kelis per metus nutinkantis reiškinys – šiuo metu link Vidurio Europos oro masės neša Sacharos dulkes, kurios pasiekti gali ir Lietuvą.


„Pagrindiniai trys akcentai – ankstyvo pavasario šiluma ir intensyvus sniego tirpsmas dienomis, o tai reiškia, kad bus šlapia. Taip pat temperatūros kritimas naktimis iki neigiamos, vadinasi, gali būti slidu. Ir taip vyks beveik visą savaitę“, – LRT RADIJUI sakė sinoptikas Silvestras Dikčius.

Tokius orus jau galima vadinti ankstyvu pavasariu, tačiau tolygaus ir nebanguoto perėjimo iš žiemos paprastai nebūna, primena sinoptikas, tad po šiltesnės šios savaitės kita gali būti vėl gana šalta – tokių ženklų yra.

„Dienomis minusinės temperatūros tikėtis jau nebereikėtų, o naktimis ji beveik visą laiką bus neigiama, pavyzdžiui, antradienio naktį apie 5 laipsniai šalčio, trečiadienį vėlgi apie kelis laipsnius šalčio. Šiuo metu panašu, kad tam tikras lūžis, bent jau pagal dabartinius duomenis, turėtų įvykti ketvirtadienį – bus šilčiau, net ir naktį temperatūra galbūt išliks teigiama, o ketvirtadienio dieną šiuo metu prognozuojami 6–11 šilumos. Stebėsime, ar šios prognozės nepasikeis, bet jeigu bus 6–11, tai tikrai labai intensyvus sniego tirpsmas turėtų prasidėti“, – kalbėjo S. Dikčius.

Penktadienį numatomi 3–8 laipsniai, teigiama temperatūra, panašu, laikysis ir savaitgalio dienomis. Nors savaitė laukia palyginti šilta, atodrėkis potvynio kelti neturėtų – neigiama temperatūra naktimis šį procesą pristabdys ir leis žemei sniego tirpsmą sugerti.

Laidai „Ryto garsai“ sinoptikas sakė, jog artimiausiomis dienomis tikėtinas ir gana retas Lietuvai reiškinys.

„Šią savaitę su milžinišku šilumos srautu, kuris dabar plūsta į Europą, link centrinės Europos juda Sacharos dulkės. Toks reiškinys pasitaiko bent kartą ar keletą kartų per metus, kai mus pasiekia Sacharos dulkės. Naujausių prognozių dar reikės palaukti, bet yra tikimybė, kad jos pasieks ir Lietuvą – tokia tikimybė didžiausia antradienį ir trečiadienį. Jeigu taip bus, saulė gali tapti rausvesnė, jeigu ji švies pro debesis, oras – balzganesnis“, – sakė S. Dikčius.

Sinoptikas paaiškina, jog tokių dulkių koncentracijai esant didesnei, šis reiškinys nėra sveikatai palankus, nors ir savitai gražus.

„Labai reti reiškiniai, kai iškrinta rausvas sniegas ar kiti rausvesni krituliai, bet numatyti, kur tai bus, nelabai ir įmanoma. Tiesiog atmosferos modeliai prognozuoja, kad audrų į aukštesnius atmosferos sluoksnius sukeltos dulkės pasiekia ir Europą. Tai nėra teigiamas reiškinys, nes vis tik oras tampa užterštesnis, bet vizualiai jis, sakykim, įspūdingas“, – kalbėjo S. Dikčius.

Šilta numatoma ne tik ši savaitė. Nors tikėtini trumpalaikiai labiau žiemą negu pavasarį primenntys orai, meteorologų prognozės šiuo metu rodo, kad kovo mėnuo tikėtinas šiltesnis negu įprasta.

„Jeigu žvelgiant į ilgalaikes prognozes, kovo mėnesio standartinė temperatūra siekia 0,9 laipsnio, reiškia, ji yra teigiama. Šiais metais prognozuojama, kad kovas bus vienu laipsniu šiltesnis nei norma – apie 2 laipsniai šilumos. Tai nėra labai daug, visgi pavasaris po truputį ateina, bet tikrai dar bus tų, kaip žmonės mėgsta sakyti, žiemos pasispardymų“, – komentavo sinoptikas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.