Lietuvoje

2021.02.22 20:05

Sūnui nesulaukus pagalbos, šiaulietė piktinasi: labai negražu, kad jūs taip meluojate

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.02.22 20:05

„Labai negražu, kad jūs taip meluojate. (...) Tai dar labiau skaudina“, – tokiais žodžiais į Šiaulių miesto socialinių paslaugų centrą kreipiasi šiaulietė. Anot jos, sūnui, turinčiam intelekto negalią, reikalingas asmeninis asistentas nebuvo įdarbintas, kadangi jis – šeimos pažįstamas. Tuo metu miesto savivaldybė tokius kaltinimus neigia ir sako, kad asmeniniu asistentu tapti norinčiam vyrui tereikėjo išklausyti 24 valandų mokymus.

Neįgaliųjų teisių komisijos posėdyje pirmadienį buvo nagrinėta situacija Šiaulių mieste, kai žmogus negavo galimybės įdarbinti savo atsivestą asmeninį asistentą. Su tokia situacija susidūrė šiaulietė Vida Jočienė, turinti klausos negalią ir auginanti sūnų, kuris turi intelekto negalią.

Kaip pasakojo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė, Vidai buityje jau daugelį metų padeda artimas žmogus. Nors jis realiai atlieka asmeninio asistento funkcijas, paprašius, kad jis būtų įdarbintas oficialiai, buvo gautas neigiamas atsakymas.

„Teisės aktai leidžia turėti tokį asmenį ir netgi skatina. Tas žmogus, kuris turėjo būti asmeniniu asistentu, taip pat turi negalią.

Labai liūdina, kai vietoje to, kad savivaldybė pažiūrėtų, kaip vienu šūviu iš esmės galima išspręsti dvi socialines problemas – ir padėti žmogui turėti asistentą tokį, kuris žino situaciją, ir kažkiek finansiškai paremti patį asistentą, (...) išėjo priešingai – jie toliau gyvena patys sau, o draugas geranoriškais tikslais padeda šeimai“, – pabrėžė M. Ošmianskienė.

Paslaugas teikiantis centras sako neignoruojantis asistentų

Anot Šiaulių miesto socialinių paslaugų centro direktorės Vidos Šalnienės, pirmą kartą dėl tokios paslaugos šiaulietė kreipėsi dar rugpjūčio mėnesį. Kaip sakė V. Šalnienė, tuo metu ji pati atostogavo, tačiau centro darbuotojas paaiškino, kad prieš tai asmeniniu asistentu norintis tapti žmogus turi išklausyti 24 valandas trunkančius įžanginius mokymus.

Pasak Socialinių paslaugų centro direktorės, buvo sutarta, kad Vidos pažįstamas vėl kreipsis, kai išklausys tokius mokymus, tačiau nuo to laiko taip ir nepasirodė nei šiaulietė, nei būsimasis darbuotojas.

Kita žinia buvo gauta gruodžio 7 dieną, kai centras gavo prašymą dėl gyvenamosios vietos aplinkos pritaikymo, o kreipimesi buvo priminta, kad dar nėra išspręstas klausimas dėl asmeninio asistento. V. Šalnienės teigimu, centras dar kartą priminė apie reikalingus mokymus.

„Neignoravome nė vieno priimamo asmeninio asistento, kurį atsiveda artimieji, pažįstami, draugai. Šiuo metu taip esame įdarbinę du žmones. (...) Neignoruojame nė vieno“, – pažymėjo Socialinių paslaugų centro direktorė.

Šiaulietė: labai negražu, kad taip meluojate

Tačiau tokį komentarą paslaugų negavusi šiaulietė pavadino melu: „Labai negražu, kad jūs taip meluojate. (...) Tai dar labiau skaudina“.

Pasak Vidos, iš pradžių centro darbuotojas iš tiesų pateikė informaciją, kad reikalingi mokymai, tačiau po kelių dienų sulaukė darbuotojo skambučio. Jos teigimu, darbuotojas perdavė centro direktorės V. Šalnienės žodžius, kad pažįstamas žmogus negali tapti asmeniniu asistentu.

Šiaulietė atviravo – jai itin svarbu, kad asmeninis asistentas būtų jau pažįstamas žmogus, kuriuo ji gali pasitikėti, kurį pažįsta ir jos sūnus.

„Kiekviena savo vaiką mylinti mama nori, kad jos vaikas būtų saugus. Jie ne visada pasako, ar juos skriaudžia, ar glosto. (...) Man labai svarbu mano vaiko saugumas“, – pažymėjo ji.

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė M. Ošmianskienė vylėsi, kad į šią situaciją bus pažiūrėta rimtai.

„Vietoje to, kad atstumtų ar raštais instituciškai atsišaudytų, turėtų padėti, galbūt padėti susigaudyti, palydėti pasiekti rezultatą, kad būtų padėta asmeniniame gyvenime. Suprantu, kad yra įdarbinti ir žmonių atvesti asistentai, tai jau praktikuoja Šiaulių miesto savivaldybė.

Kreipiuosi ir prašau, kad su Vida situacija būtų išspręsta. (...) Tikiuosi, kad skyrius proaktyviai tą klausimą sutvarkys ir padės Vidai su asistentu sutvarkyti tiek popierius, tiek mokymus“, – kalbėjo M. Ošmianskienė.

Trūko susikalbėjimo, situaciją aiškinsis

Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė sakė, kad šiuo atveju trūko susikalbėjimo.

„Žinant tai, kad Socialinių paslaugų centras teikia be galo daug paslaugų, kad vadovui darbų tikrai yra daug, aš siūlau ir visada esu linkusi čia ir dabar spręsti klausimus, bet ponios Vidos klausimu jie neužbaigė pirmojo žingsnio.

Mes tikrai negalime priimti asmeniniu asistentu dirbti žmogaus, kuris nėra pabaigęs 24 valandų kursų. (...) Šito žingsnio mes negalime apeiti. Jei būtų susitvarkę, problema būtų kuo puikiausiai išsisprendusi“, – tvirtino R. Pilypienė.

Su tokia pozicija sutiko ir komisijos posėdyje dalyvavęs Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis.

„Tikrai galiu patikinti, tikrai Šiauliuose kitaip nebus – tik taip, kaip numato teisės aktai. Jei teisės aktai numato, kad požymio „pažįstamas“ ar „nepažįstamas“ neužtenka, o tam turi būti ir nustatytais reikalavimais parengta procedūra, tik ją įvykdžius pažįstamas gali tapti asmeniniu asistentu, tai tikrai kitaip nebus“, – akcentavo savivaldybės administracijos direktorius.

Vis dėlto, pridūrė A. Bartulis, savivaldybė situaciją išsiaiškins, galbūt bus vykdomas tarnybinis patikrinimas.

„Galbūt formaliai ir teisingai nurodėme, galbūt po 10 dienų reikėjo pasižiūrėti, ar suprato mūsų raštą, reikalavimą. Ta formalioji dalis gal ir yra teisi, tuo neabejoju, kitaip mūsų specialistai ir negali dirbti, bet ar gali būti papildomo dėmesio parodoma, tai per tarnybinį patikrinimą tikrai išsiaiškinsime“, – sakė A. Bartulis.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

atnaujinta 15.58; iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo