Lietuvoje

2021.02.21 23:18

Gerėjantis pandemijos vaizdas Lietuvoje gali būti apgaulingas – pastebimai mažėja atliekamų tyrimų skaičius

Milda Vilčinskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.21 23:18

Pagal naujų atvejų statistiką epidemiologinė situacija šalyje gerėja, tačiau mažėja ir atliekamų tyrimų apimtys. Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad mažiau tiriant, gerėjantis bendras vaizdas gali būti apgaulingas, tačiau esą sunku tirti daugiau, kai tai paliekama laisvam žmonių apsisprendimui.

Sportuoti trumpomis rankovėmis, šortais ar net basomis – tai ne grūdinimosi, o protesto akcija. Taip į darbus grįžti norintys Klaipėdos sporto klubų treneriai siuntė žinutę valdžiai – dabar numatyti laisvinimai esą niekiniai.

„Norinčiųjų sportuoti lauke tikrai nėra daug. Tai sakyčiau šitas leidimas sportuoti lauke, vesti asmenines treniruotes – galbūt juokingas tokiu oru“, – sako sporto treneris Paulius.

Vis dėlto, atrodo, sporto treneriai, kaip ir į darbus jau grįžę grožio meistrai ir kai kurie kiti smulkieji verslai, savanoriškai testuotis neskubėtų.

„Mes turime tą laisvę rinktis ir sąmoningai rinktis. Jeigu aš jaučiu, kad aš sergu, tai aš ir nebendrauju, ir neinu. Bet jeigu būtų tokia sąlyga, aišku, testuotumėmės“, – tikina sporto trenerė Lijana.

Panorama. Mažėja tyrimų apimtys: SAM pripažįsta, kad gerėjantis bendras vaizdas gali būti apgaulingas

Statistika rodo, kad testuojant mažiau simptominių atvejų, bet daugiau tiriant profilaktiškai bendros testavimo dėl koronaviruso apimtys šalyje gerokai krito. Nuo keliolikos tūkstančių tyrimų kasdien gruodį, iki vos kelių tūkstančių mėginių pastarąsias kelias savaites. Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad valstybė, be savivaldos pagalbos, aukštų testavimo rodiklių užtikrinti negali.

„Buvo ne tik sudaryta sąlyga testuotis tiems, kurie grįžta į darbą, bet ir sąlyga patiems administracijų direktoriams priimti sprendimus, kokios grupės galėtų nemokamai profilaktiškai testuotis tam, kad tos testavimo apimtys realiai leistų pamatyti situaciją, o ne tik mažai tiriant galvoti, kad ta situacija gerėja“, – teigia sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė.

Skirtingos testavimo apimtys iš tiesų piešia skirtingą savivaldybių paveikslą. Pavyzdžiui, Klaipėda pagal naujus susirgimus priskiriama sunkiam C scenarijui, tačiau testuojamų asmenų skaičius čia – vienas didžiausių.

„Testavimo tikrai nebus per daug, žinojimo, kad tu esi sveikas, tikrai nebus per daug, o nežinojimas – tai rizika, kuri aplink, deja, yra dar pakankamai ryški“, – teigia Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Tuo metu Pasvalio rajonas yra tarp mažiausiai testuojančių savivaldybių ir čia sergamumo rodikliai – vieni geriausių. Meras Gintautas Gegžinskas sutinka, kad daugiau tiriant vaizdas galėtų pasikeisti, tačiau pagrindinė problema – žmonių nenoras testuotis.

„Kartais trupučiuką ne visai suprantama žinia paleidžiama iš aukštų institucijų, kad viskas yra laisvas apsisprendimas. Mano supratimu, jeigu tu dirbi su žmonėmis – tas pats medikams, pedagogams – tai turėtų būti arba privalomas testavimas periodinis, arba vakcinacija“, – sako meras.

Duomenų mokslininko Vaidoto Zemlio-Balevičiaus teigimu, išlaikyti aukštas testavimo apimtis reikalinga norint žinoti tikrąją situaciją. Tačiau esą yra dar svarbesnis rodiklis.

„Toks yra labai paprastas empirinis sprendimų priėmimo rodiklis – tai teigiamų tyrimų dalis. Jeigu teigiamų tyrimų dalis yra didesnė negu 4 proc. ir tyrimų darai per mažai, reiškia blogai – reikia daugiau daryti tyrimų. Viskas, labai paprasta“, – aiškina jis.

Pagal tokią skaičiavimo metodiką Lietuva turėtų testuoti daugiau. Mat per paskutinę savaitę iš beveik 43 tūkstančių atliktų tyrimų, beveik 8 procentai buvo teigiami.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6