Lietuvoje

2016.04.27 15:14

Lietuvą aplankė moderniausi JAV naikintuvai „F-22“

BNS2016.04.27 15:14

Į Lietuvą trečiadienį kelioms valandoms atskrido du moderniausi radarais nesusekami Jungtinių Valstijų naikintuvai „F-22 Raptor“.

Stebint prezidentei Daliai Grybauskaitei, orlaiviai nutūpė Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose, iš kur vykdoma NATO oro policijos misija.

„Šiandien vienų moderniausių JAV naikintuvų atskridimas į Lietuvą parodo JAV pajėgumus greitai ir efektyviai užtikrinti oro erdvės gynybą. Tai signalas, kad Aljansas pasirengęs ir pajėgus atremti bet kokio tipo grėsmes“, – lėktuvų sutikimo ceremonijoje sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Iš anksto neskelbtas apsilankymas įvyko tuo metu, kai regione paaštrėjo įtampa dėl incidentų, susijusių su Rusijos naikintuvų manevrais greta amerikiečių laivų ir lėktuvų Baltijos jūroje.

„Džiaugiamės su jumis, smagu ir saugu, kada už tavo nugaros yra nusileidę „F-22“. Aš tikrai manau, kad Lietuvos žmonės gali džiaugtis, kad mes turime patikimus partnerius ir mūsų saugumas su kiekviena diena, su kiekvienu nauju mūsų sąjungininkų atvykimu tik didėja“, – sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pasak D. Grybauskaitės, kaip rodo Ukrainos pavyzdys, Rusijos agresyvūs karinių pajėgų veiksmai, ginkluotės telkimas aplink Lietuvos sienas ir politinė valia naudoti jėgą yra egzistencinė grėsmė Lietuvai.

Visgi prezidentė sakė, kad atvykusių naikintuvų siunčiama žinia nėra nukreipta prieš jokią konkrečią šalį.

„Aš norėčiau neminėti kaimynų. Norėčiau pasakyti, kad nesvarbu, kas, bet tegul nosies geriau čia nekiša“, – kalbėjo šalies vadovė.

Ji teigė, kad nuolatinės tokių naikintuvų dislokacijos Lietuvoje poreikio nėra, tačiau taip pat sakė, jog jų dislokavimas Europoje turėtų būti pastovesnis.

„Mums svarbiausia, kad tiek Aljansas, tiek Jungtinės Valstijos užtikrintų didesnį visos Europos saugumą, o iš kur atskris tokia technika, nėra taip svarbu“, – sakė D. Grybauskaitė.

Šiuo metu Europoje yra dislokuoti 12 „F-22 Raptor“ naikintuvų.

Jungtinių Valstijų ambasadorė Lietuvoje Deborah Ann McCarthy teigė, kad moderniausių JAV naikintuvų apsilankymas Lietuvoje parodo „mūsų įsipareigojimus penktajam Vašingtono sutarties straipsniui ir kolektyvinei gynybai“.

JAV Karinių oro pajėgų 95-ojo naikintuvų eskadrono vadas pulkininkas leitenantas Danielis Lehoski nurodė, kad atvykę naikintuvai Lietuvą paliks trečiadienį.

Pasak jo, Lietuvoje nusileidę „F-22 Raptor“ nėra ginkluoti.

Naikintuvas „F-22 Raptor“ buvo pradėtas eksploatuoti 2005 metais. Jo kovos krikštas įvyko 2014 metų rugsėjo mėnesį, kai jis dalyvavo antskrydžiuose prieš „Islamo valstybės“ grupuotę Irake ir Sirijoje.

Amerikiečių Oro pajėgos turi maždaug 180 naikintuvų „F-22 Raptor“. JAV kongresas yra uždraudęs parduoti šiuos orlaivius užsienio valstybėms.

Antradienį du to paties modelio lėktuvai buvo nusileidę Rumunijoje, pernai jie apsilankė Estijoje ir Lenkijoje.

Anksčiau šį mėnesį Rusijos šturmo naikintuvai „Su-24“ kelis kartus praskrido labai arti amerikiečių valdomomis raketomis apginkluoto minininko „USS Donald Cook“, kuris Baltijos jūra plaukė link Klaipėdos uosto.

Praėjus kelioms dienoms JAV Gynybos departamentas pranešė, kad Rusijos naikintuvas „Su-27“ virš Baltijos jūros „nesaugiu ir neprofesionaliu“ būdu perėmė amerikiečių žvalgybinį lėktuvą „RC-135“. 

Rusijos kariškiai teigia, kad jų manevrai buvo įprasti ir jokio pavojaus nekėlė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.