Lietuvoje

2021.02.19 12:49

Pirmą kartą opozicijoje besiruošiantis dirbti Skardžius sako, kad nepuls kritikuoti valdančiųjų

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.02.19 12:49

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) panaikinus parlamentaro Antano Guogos mandatą, Seime vietoje jo ruošiasi dirbti Artūras Skardžius. Politikas neslepia, kad nors parlamento darbas jam nėra naujiena, tačiau jis pirmą kartą dirbs opozicijoje. A. Skardžius teigia Seime žadantis daugiau dėmesio skirti parlamentinei kontrolei.

A. Skardžius Seime yra dirbęs keturias kadencijas – 2000-2004 m., 2004-2008 m., 2012-2016 m. ir 2016-2020 m. Pernai Seimo rinkimuose į parlamentą kandidatavo su Darbo partija.

LRT.lt kalbintas politikas teigė, kad sugrįžęs į Seimą norėtų darbuotis komitetuose, kuriuose dirbo ir anksčiau.

„Aš visą laiką dirbau Biudžeto ir finansų, Ekonomikos komitetuose, įkūriau Audito komitetą, kuriam vadovavau. Tai yra tokios sritys, kurios man, pagal žinias, pagal patirtį ir pagal išsilavinimą labiausiai tinka. Esu ekonomistas, inžinierius ir tose srityse būčiau labiausiai naudingas“, – pažymėjo A. Skardžius.

Politiko teigimu, šį kartą parlamente jam pirmą kartą teks dirbti opozicijoje.

„Opozicijoje man dirbti neteko, keturias kadencijas Seime dirbau valdančiųjų daugumoje. Tad tai bus nauja patirtis“, – kalbėjo A. Skardžius.

Jis tikino sieksiantis skirti daugiau dėmesio parlamentinei kontrolei.

„Parlamentinė kontrolė yra labai svarbus aspektas ir jam visada dėmesio skiriama per mažai. Manau, kad galėčiau savo žinias ir patirtį panaudoti čia“, – dėstė pašnekovas.

Prisiminė A. Kubiliaus replikas

A. Skardžius pažymėjo, kad iš karto pulti kritikuoti valdančiųjų jis nebus linkęs.

„Nereikėtų valdančiajai daugumai gąsdintis. Tikrai būsiu konstruktyvus ir konkretus opozicijos atstovas. Galiu drąsiai ir tvirtai tai pasakyti. Bet ir netylėsiu, matydamas negeroves.

Šios Vyriausybės nėra dar už ką kritikuoti, nebent dėl to, kad skriaudžia smulkųjį verslą“, – aiškino jis.

Tiesa, A. Skardžius tvirtino manantis, kad valdančioji dauguma yra trapi, tad, jo manymu, neaišku, kokių politinių pokyčių galima tikėtis ateityje.

„Valdančioji dauguma yra labai trapi. Kai kažkada mėgdavo sakyti ponas Kubilius, būdamas opozicijoje, kad iki pirmųjų braškių ar iki pirmųjų bulvių temps premjeras ir dauguma. Tad čia visko dar gali atsitikti. Viskas priklausys ir nuo to, kaip seksis suvaldyti ekonominę situaciją ir pandemiją“, – svarstė politikas.

Priekaištų V. Uspaskichui neturi

A. Skardžius, paklaustas, kaip reaguoja į tai, kad A. Guoga po konflikto su Darbo partijos pirmininku Viktoru Uspaskichu pasitraukė iš Seimo, teigė tokį sprendimą vertinantis neutraliai. Jis tikino dabar besiorientuojantis į būsimą darbą parlamente.

„Nei aš džiaugiuosi, nei aš čia liūdžiu. Galbūt tik tiek, kad dėl to darbo parlamente per keturias kadencijas politika man yra kaip profesija. Tai nori ar nenori, taip atsitinka. Kadangi negali dirbti kito darbo, būdamas Seimo nariu, tai, be abejo, manau, kad būčiau naudingas Seime“, – kalbėjo A. Skardžius.

Jis teigė neturintis priekaištų nei Darbo partijai, nei V. Uspaskichui.

„Manu, kad Darbo frakcija yra viena kompetentingiausių frakcijų Seime tiek savo patirtimi, tiek balansu su jaunimu. Frakcijoje yra žmonių, turinčių parlamentinio darbo patirtį. Galų gale turime ir profesorių Virgilijų Jukną. Tai yra pakankamai darbinga, kompetentinga frakcija, tik gaila, kad opozicijoje esame, negalime realizuoti savo potencialo“, – tviritno politikas.

Buvo ir skandalų

Laikas, kurį A. Skardžius praleido Seime, ne visada buvo ramus. Praėjusioje Seimo kadencijoje politikas buvo per žingsnį nuo apkaltos. Skandalas kilo pasirodžius tuometinių portalo „15min.lt“ žurnalistų tyrimui, kuriame teigta, jog A. Skardžius Seime protegavo savo žemės subnuomininkus – vėjo jėgainių įmonę – brangiai mokėjusią jam už nuomą.

2018-ųjų birželį prokuratūra paskelbė nenustačiusi nusikalstamų A. Skardžiaus veiksmų ir nutraukė kone metus trukusį tyrimą, nes nebuvo rasta neteisėtos A. Skardžiaus veiklos įrodymų. Visgi Seime darbą dėl galimų A. Skardžiaus nusižengimų buvo suburta ir apkaltos komisija, kuriai vadovavo „valstietė“ Agnė Širinskienė.

Tiek prokuratūros, tiek komisijos tyrimų metu A. Skardžius teigė, kad kilęs skandalas yra politinis susidorojimas, o jis nėra niekaip nusižengęs. 2018-ųjų birželio 20-ąją laikinoji komisija paskelbė savo išvadą – A. Skardžius apkaltos nenusipelnė. Tiesa, tuomet komisijoje dirbęs liberalas E. Gentvilas teigė, kad komisijos posėdžiuose daugiausia liudijo su A. Skardžiumi susiję žmonės, kurie jį užtarė. O rasti kitą nuomonę turinčių žmonių, anot jo, buvo sunku.

Pats A. Skardžius portalui LRT.lt kalbėjo, kad visi kilę skandalai buvo išpūsti ir tyčia sukelti tam, kad jam būtų pakenkta: „Jūs rezultatus tų skandalų žinote? Skandalus sukelti yra labai lengva, burbulą galima išpūsti iš bet ko, bet svarbiausia yra rezultatas.

Nei tarnybinės etikos komisija, nei Seimo etikos komisija, kalbu apie moralę, sprendimų, kad būčiau ką nors pažeidęs, nėra priėmę. <...> Rezultatai yra nuliniai absoliučiai, nekalbu apie teisinę, kalbu apie moralinę prasmę. Ir visi jie buvo susiję su mano sutuoktine, kai nerado dėl ko prisikabinti prie manęs.“

2019-ųjų pradžioje LRT fotografas, svarstant LRT įstatymo pataisas, užfiksavo, kaip plenarinių posėdžių salėje parlamentarai – A. Skardžius ir „valstiečių“ atstovės – Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė bei Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė – aptaria šaudykloje naudojamą suvarpytą taikinį, virš kurio užrašas –„Gabrielius“. Tuomet spėta, kad politikai įsivaizdavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderį Gabrielių Landsbergį.

A. Širinskienė paaiškino, kad tai – viso labo šmaikšti dovana jai nuo A. Skardžiaus. A. Skardžius, komentuodamas dovaną, taip pat buvo geros nuotaikos. „Buvo tokia išdaiga ir tiek“, – sakė jis besijuokdamas. Paklaustas, ką taikinys simbolizuoja, Seimo narys sakė nežinantis.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija svarstė A. Skardžiaus elgesį dėl taikinio „Gabrielius“. Vos komisijai nusprendus, kad tyrimo nepradės, parlamentaras po Seimo koridorius vaikščiojo jau su naujais plakatais. Viename jų užfiksuotas Gabrielius Landsbergis su ginklu rankose, o kitame – taikinys, tik jau be užrašo „Gabrielius“ viršuje.

Skaičiuojant paskutines dienas Seimo nario pareigose, A. Skardžius įsivėlė į dar vieną incidentą. Aplinkos komitete dirbusiam A. Skardžiui bei komiteto pirmininkui Juozui Imbrasui teko aiškintis ir dėl elgesio su komiteto patarėja. Komiteto posėdyje J. Imbrasas bei A. Skardžius nemandagiai bendravo su komiteto patarėja. Politikų pykčio ji susilaukė pasakiusi, kad priimti sprendimų komitetas negali, nes nėra kvorumo.

„Prašau tylėt, dabar aš kalbu, kas čia per vadovavimas“, „Mergaite, per 20 metų tokio nachališkumo dar nemačiau“, „Jūs neišradinėkit teisėkūros principų“ – tokiomis frazėmis su komiteto teisininke bendravo Seimo nariai.

Etikos komisijos nariai svarstydami dėl to, ar pradėti tyrimą, nurodė, kad patarėja vykdė savo pareigą informuoti komiteto pirmininką apie tai, kad posėdyje nebėra kvorumo. Tačiau kai kurie nariai taip pat teigė, kad komiteto darbuotojai kalbėti gali tik leidus pirmininkui. Visgi komisija tyrimo ėmėsi ir nustatė, kad tiek A. Skardžius, tiek J. Imbrasas galėjo pažeisti Valstybės politikų elgesio kodekse numatytas nuostatas.

Ankstesnėse Seimo kadencijose A. Skardžius nepritarė suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo statyboms. 2012-2016 metų Seimo kadencijoje A. Skardžius vadovavo laikinajai tyrimo komisijai, kuri aiškinosi ankstesnės Vyriausybės veiklą energetikoje. Tuomet komisija nutarė, kad turi būti atliekamas SGD terminalo projekto auditas.

Tuomet Vyriausybei vadovavęs A. Butkevičius nepritarė komisijos išvadoms, kuriose kalbama apie SGD terminalą. Tuometis SGD terminalo projektą įgyvendinančios bendrovės „Klaipėdos nafta“ vadovas Rokas Masiulis teigė, kad A. Skardžiaus komisijos išvados neatitinka tikrovės ir kenkia projektui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt