Lietuvoje

2021.02.18 14:08

Sostinės pavyzdžiu pasekė ir Klaipėdos treneriai: piktinosi karantino sąlygomis, o sportą lauke per šalčius vadina paprasčiausia kančia

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.02.18 14:08

Ketvirtadienį uostamiesčio sporto entuziastai nepabūgo spaudžiančio šalčio ir susirinko į treniruotę miesto centre. Klientus sportuoti sukvietę treneriai kritikavo valdžios sprendimą treniruotes leisti rengti tik lauke. Neslepiama, kad tokiomis sąlygomis sportuoti norinčiųjų beveik nėra, o kai kuriems, tam pasiryžtantiems, sportas šaltyje gali būti ir žalingas. Treneriai norėtų, kad jiems būtų leista asmenines treniruotes rengti sporto salėse.

Surengė treniruotę lauke

Sporto treneriai ketvirtadienį Klaipėdos centre surengė treniruotę po atviru dangumi, kuria siekiama išreikšti norą, jog būtų leista atnaujinti darbą sporto salėse.

Vidurdienį buvo galima išvysti, kaip, pagal dabar galiojančius karantino reikalavimus, galėtų atrodyti sporto trenerių darbo diena – spaudžiant daugiau nei 10 laipsnių šalčiui žmonės sportavo, o treneriai, bandydami kovoti su šalčiu ir tuo pačiu laikytis saugaus atstumo nuo treniruojamų asmenų, bandė vesti treniruotes.

„Mano rankos yra labai sušalusios. Manau, kad galima viena treniruotė, vieną valandą. Nebent sportuoti kartu su klientu. Bet kiek gali sportuoti – 5 valandas su 5 klientais? Niekaip“, – įsibėgėjus treniruotei įspūdžiais dalijosi asmeninis treneris Lukas Jarmalas.

Į kikbokso treniruotę ketvirtadienį atvykęs Dovydas Eiza neslėpė, kad sportuoti – vėsu, mat spaudžiant šalčiui teko sportuoti basomis.

„Kojos šiek tiek šalo. Tačiau kitaip neišeina. Į makyvarą su batais nepaspardysi – sugadinsi inventorių. Tai kenčiame. Labai mažai kas nori taip sportuoti. Visi nori komfortiškai, o čia tikrai nėra komforto. Reikia rengtis lauke ir šalti. Basomis tikrai norėtųsi keltis į vidų“, – pasakojo D. Eiza.

Vaikų į treniruotes nekviečia, o suaugusieji patiria diskomfortą

Kai kurie treneriai tvirtino, kad tokiomis sąlygomis, kokios taikomos dabar – dirbti neįmanoma ir situacija labiau primena šios srities specialistų pajuoką.

„Lauke yra šalta, šiandien – 13 laipsnių šalčio. Tai yra, sakyčiau, trenerių pajuokimas tokiu oru leisti vesti asmenines treniruotes. Tai yra tas pats, kas neleisti nieko. Koks žmogus norės sportuoti lauke tokiu oru. Labai retas. Ir dar už tai pinigus mokėti“, – situaciją apibendrino sveikatingumo treneris Paulius Marcinkevičius.

Jis taip pat pastebėjo, kad aukšto meistriškumo sportininkams ar užsigrūdinusiems žmonės treniruotės lauke gal ir nepakenks, tačiau tiems, kurie nemažai laiko praleidžia dirbdami kompiuteriu, gyvena sėsliau – treniruotės, vyraujant nemenkam šalčiui, tikrai nebus naudingos ir, tikėtina, gali būti netgi žalingos.

„Žmogus, galų gale, jaučia diskomfortą – jam yra šalta. Be to, klientai juda, jiems yra šilčiau, tačiau treneriui kokias 5 valandas išbūti tokiu oru lauke – šalta“, – akcentavo treneris.

Treniruotės laukė treneriui Vadim Chromych nėra naujiena. Vis dėlto neslepiama, kad kol kas sportuoti grįžti gali tik suaugusieji.

„Daug yra norinčių treniruotis salėje. Yra labai daug skambinančių vaikų, paauglių tėvų. Sako, kad sveikata ir fizinė būklė vaikų prastėja, auga viršsvoris. Tai atsiliepia taip, kad jie nieko nenori daryti. Nėra fizinio aktyvumo, o vaikams, paaugliams, vaikams labai svarbu judėti. Lauke per tokį šaltį aš nekviesiu vaikų treniruotis. Negalima to daryti. Suaugusieji gali priimti atsakomybę už save, bet vaikams – jokiu būdu“, – dėstė treneris.

V. Chromych teigimu, šiuo metu jo darbo krūvis yra sumenkęs maždaug 90 proc.

„Darbo nėra. Reikia mokėti pusę sporto salės nuomos mokesčio. Mes jo nesurenkame, o apie šeimos išlaikymą – nė neturiu ką pasakyti“, – neslėpė pašnekovas.

Tai, jog išgyventi už skiriamą beveik 260 eurų paramą – labai sudėtinga, akcentavo ir kiti ketvirtadienį susirinkę treneriai.

Saugumo reikalavimus užtikrinti pavyktų

Atviros treniruotės metu kalbinti treneriai tvirtino, jog norėtų, kad jiems būtų leista dirbti bent jau tokiomis sąlygomis, kokios numatytos grožio salonams.

„Grožio sektoriuje kontaktas yra netgi artimesnis nei treniruočių metu, nes treniruočių metu galima palaikyti 2 ir netgi 5 metrų atstumą. O teikiant grožio procedūras negalima palaikyti jokio atstumo, tai yra sąlytis. Norėčiau, kad pradžioje būtų galima daryti bent jau asmenines treniruotes uždaroje patalpoje. Tai jau būtų šis tas“, – dėstė P. Marcinkevičius.

Treneriai tvirtino, jog sporto klubuose nekiltų sunkumų laikantis visų būtinųjų asmens apsaugos priemonių bei užtikrinti saugius atstumus tarp žmonių. Kai kurie neslėpė, jog sutiktų grįžti į darbą net ir tuo atvejų, jeigu 1 tūkst. kv. m ploto sporto klube būtų leista vienu metu skirtingiems treneriams asmenines treniruotes vesti 10 žmonių.

„Mes pasiruošę dirbti, nes sėdėjimas namie, psichinė ir emocinė būsena, kai esame įpratę dirbti su žmonėmis – sunkus metas. Norime, kad mus pagaliau atidarytų, norime dirbti“, – dėstė asmeninis treneris L. Jarmalas.

Jis bei kiti į atvirą treniruotę susirinkę treneriai neslėpė, jog nedaug žmonių domisi asmeninėmis treniruotėmis lauke.

„Žmonės sako, kad gali sportuoti, bet gaila paties trenerio. Mes sušalsime tiesiog stovėdami šalia“, – pastebėjo L. Jarmalas.

Treniruotėje dalyvavusi trenerė Eglė Miknevičiūtė teigė, jos klientai jau kurį laiką aktyviai klausinėja, kada pagaliau pradės veikti sporto salės, žmonės nori į jas grįžti, tačiau pradėti sportuoti lauke bent jau kol kas norinčiųjų nėra.

„Kai padarė atlaisvinimą, kad galima sportuoti lauke, nebuvo nė vieno žmogaus, kuris kreiptųsi. Mes net patys tai priėmėme kaip pokštą“, – neslėpė E. Miknevičiūtė.

Pastebima, kad treniruotės lauke metu žmogus greitai sušyla, tačiau dėl šalčio greitai ima ir vėsti, tad kyla grėsmė susirgti.

„Žmonės bijo peršalti, kadangi jeigu sušilęs organizmas greitai atvėsta, galima susirgti. Žmonės prisibijo dėl sveikatos. Į salę visi prašosi“, – kolegoms antrino treneris Arvydas Trizno.

Jis taip pat pastebėjo, jog šiuo metu nemažai žmonių dėl karantino suvaržymų ir nepalankių sąlygų sportuoti lauke, laiką leidžia sėsliai, tad atsiranda viršsvoris, galimos kitos sveikatos problemos.

„Praėjusi valdžia leido mums vesti treniruotes grupelėms iki 10 žmonių. Visi susitvarkė ir dirbo. Nemanau, kad dabar kiltų problemų. Aš asmeniškai tikrai susitvarkyčiau“, – patikino A. Trizno.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt