Lietuvoje

2021.02.18 08:14

Kauno mafijos veteranui kalėjimo durys neatsivers: Daktaras už grotų lieka iki gyvos galvos

atnaujinta 13.49
BNS, LRT.lt, LRT RADIJAS2021.02.18 08:14

Kauno apygardos teismas nusprendė palikti bausmę iki gyvos galvos įkalintam Henrikui Daktarui, kuris prašė skirti jam terminuotą bausmę. Teismo vertinimu, kol kas nėra teisinio pagrindo švelninti skirtą bausmę.

Laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę Henrikui Daktarui 2013-ais metais skyrė Klaipėdos apygardos teismas, kuris jį pripažino kaltu dėl vadovavimo nusikalstamam susivienijimui, kurio nariai 1993-iais – 2000-iais metais naudojo ir planavo naudoti ginklus nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose.

Prokurorai nepritarė Daktaro norui pakeisti bausmę

Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė BNS informavo, kad ši teisėsaugos institucija nepritaria terminuotos bausmės H. Daktarui skyrimui.

„Prokuratūros manymu, nuteistojo elgesys bausmės atlikimo metu nebuvo nepriekaištingas, o tai, kartu su kitomis teikimo nagrinėjimo metu nustatytomis aplinkybėmis, kelia pagrįstų abejonių, ar trumpesnis, nei nuosprendžiu paskirtas, bausmės atlikimo terminas leis pasiekti bausmės tikslus, taip pat – ar nebus pažeistas teisingumo principas ir visuomenės interesai“, – teigiama BNS perduotame komentare.

Tai jau antrasis toks teikimas, kurį H. Daktaro prašymu parengė Pravieniškių pataisos namai.

2019 metų gruodį Kauno apygardos teismas atmetė pataisos namų teikimą ir nusprendė, kad tuo metu nebuvo pagrindo švelninti H. Daktarui skirtą bausmę.

Teismas tuomet konstatavo, kad nuteistojo elgesys pataisos namuose nėra nepriekaištingas, o jis pats, net ir praėjus daugiau nei 20 metų nuo labai sunkių nusikaltimų, dėl kurių atlieka bausmę, nepripažįsta savo kaltės ir mano, kad yra nuteistas nepagrįstai griežtai.

Pernai sausio pradžioje Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino šį sprendimą ir konstatavo, kad vien tai, jog H. Daktaras jau yra atlikęs daugiau nei 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, nesudaro pagrindo keisti paskirtą bausmę.

Kalėti iki gyvos galvos skyrė dėl itin sunkių nusikaltimų

Laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę H. Daktarui 2013 metais skyrė Klaipėdos apygardos teismas, kuris jį pripažino kaltu dėl vadovavimo nusikalstamam susivienijimui, kurio nariai 1993-2000 metais naudojo ir planavo naudoti sprogmenis bei ginklus įvairiuose nusikaltimuose – nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose.

H. Daktaro įkalinimo pradžia laikomi 2009 metai, tačiau į bausmę įskaičiuojamas ir pagal ankstesnius – Vilniaus apygardos teismo 1997 metų vasario ir 2006 metų gruodžio – nuosprendžius už grotų praleistas laikas.

2008 metų gruodį teismas buvo leidęs H. Daktarą suimti, tačiau jis pasislėpė ir tik kitų metų rudenį buvo sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto.

Pagal 2019-ųjų pavasarį Seimo priimtas įstatymo pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį, teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Jei teismas nusprendžia įkalinimo įstaigos teikimo netenkinti, pakartotinai dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo galima kreiptis praėjus vieneriems metams.

Populiariausi