Lietuvoje

2021.02.17 21:11

Ar nutikus nelaimei Astrave tektų evakuoti Vilnių: savivaldybė nori bendrų pratybų, nes klaustukų – daugybė

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.17 21:11

Vidaus reikalų ministerija planuoja įvertinti, ar tikrai nutikus nelaimei Astravo AE tektų evakuoti Vilniaus gyventojus. Nors Vilniaus valdžia kol kas tokių veiksmų nėra numačiusi, pamažu keičia poziciją dėl bendrų pratybų. 2019 m. sostinės valdžia pati surengė hibridines pratybas, kurios turėjo padėti įvertinti tarnybų bendradarbiavimą. Vienu šūviu – du zuikiai: tada matyta ir galimybė pasiruošti galimai nelaimei Baltarusijoje. Visgi po kelių mėnesių vykusiose Vyriausybės organizuotose pratybose Vilniaus savivaldybė tebuvo stebėtoja. Šiandien vieningai sutaria – ruoštis labai reikia.

Pasirengimui – milijonai

2019 m. spalio 1 d. Vilniuje ir jo apylinkėse per garsiakalbius skamba sirena, o ją vėliau palydi komentaras: „Perspėjimo sistemos patikrinimas. Gyventojai, pavojaus nėra. Tęskite darbą ar poilsį.“ Šitaip prieš pusantrų metų prasidėjo Vyriausybės organizuotos civilinės saugos pratybos. Scenarijus – branduolinė nelaimė Astravo AE. Užduočių turėjo visos tarnybos. Bet ką pratybos parodė? Ne viskas veikė taip, kaip turėjo. Ir nors tuometė Vidaus reikalų ministerijos vadovybė pratybas įvertino teigiamai, spragoms šalinti dabar numatyta išties daug milijonų eurų.

Įsibėgėjant Astravo atominės veiklai, ministerijoje gula naujų pratybų scenarijai: svarstys, ar reikėtų evakuoti vilniečius

„Daugeliu atvejų tai yra materialiniai ištekliai. Perspėjimo sistema šiuo metu atnaujinama Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis. Apie 7 mln. eurų investuojami į bendrai geresnį pasirengimą galimai avarijai. Manau šitų trijų metų bėgyje investavus 7 mln. eurų tas pokytis bus juntamas“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda.

Bet tai dar ne viskas – ant Vyriausybės stalo guli poreikių krepšelis už 200 mln. eurų. Ne tik perspėjimo sistemų atnaujinimas, bet ir pareigūnų aprūpinimas apsaugos priemonėmis. Kyla problemų dėl sanitarinio žmonių švarinimo. Tai neišvengiamai reiškia ir didesnį poreikį treniruotis.

„Pratybų šiais metais esame suplanavę daug. Visi suprantame, kad karantino sąlygomis pratybas suorganizuoti tiesiog neįmanoma saugiai, dėl to siekiame vis dėl to atskirti tam tikras treniruojamas auditorijas“, – sako E. Geda.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas Vidaus reikalų ministerijai siūlo numatytas pratybas skaidyti į dalis. Pavyzdžiui, koncentruoti dėmesį į sprendimų priėmimą. Vėliau pratybų segmentai apimtų operacinius, taktinius lygmenis. To priežastis – ne tik būtinybė gerinti pasiruošimą, bet ir pasaulyje siaučianti pandemija. O ji – išties nepadeda.

Vilnius nori bendrų pratybų

Prisiminkime 2019 m. liepos 14 d. Tądien sostinėje vaizdas buvo lyg veiksmo filme. Ūžė pajėgos, imituotas vilkiko cisternos gaisras, per stiprią liūtį iš neva apsemto autobusiuko gelbėjami vaikai, netoliese policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aro“ pareigūnai laužėsi į piktavalių užimtą siurblinę ir t. t. Pirmą sykį hibridines pratybas surengęs Vilnius tąsyk aiškino, jos gali padėti pasirengti ir galimai nelaimei Astravo AE. Tų metų rugsėjį sostinė planavo ir pratybas, konkrečiai susijusias su galima nelaime Baltarusijoje, bet jas galiausiai atšaukė. Spalį buvo suplanuotos Vyriausybės pratybos, bet jose Vilnius teliko stebėtojo vaidmenyje. Politinė įtampa tarp Vyriausybės ir Vilniaus savivaldybės užsitęsė netgi bandant spręsti kalio jodido tablečių dalybas. Šiandien esą situacija jau kitokia.

„Puikiai matome, kad vykęs toks pasišpagavimas su ministerija (Vidaus reikalų ministerija – LRT.lt) ir Vyriausybe galiausiai lėmė tai, kad nei nacionalinės institucijos, nei Vilniaus miesto savivaldybė dabar gali pasakyti, ar turi tų žinių ir simuliacijų pagalba pasiruošė“, – sako Adomas Bužinskas, Vilniaus savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Pasikeitus politiniams vėjams dialogas pamažu atsiranda. Vidaus reikalų ministerija planuoja svarstyti, ar tikrai būtina evakuoti Vilniaus gyventojus, bet sostinės valdžia kol kas tokių veiksmų nėra numačiusi. A. Bužinskas sako, abejonių nėra – bendrų pratybų reikia, nes klaustukų, kaip elgtis galimos avarijos atveju, yra.

„Čia reikia viską pasitikrinti. Visų pirma, kaip greitai informacija pasiekia vienas ar kitas institucijas, kokiu būdu ji perduodama. Ją perdavus, per kiek laiko turi įsijungti savivaldybės institucijos, kaip prisideda kitos institucijos, kaip sugebam susirinkimo punktus organizuoti. Taip pat, įrangos išvežimas iš sandėlių, švaraus vandens tiekimas ir visa kita – čia yra labai daug smulkių klausimų, kurie nugulę popieriuje atrodo aiškiai, bet, kai pradedi simuliuoti, pradedi realiai galvoti ir realiai darai tai, daug paaiškėja niuansų apie kuriuos nebuvo pagalvota“, – sako A. Bužinskas.

Kada būtų surengtos bendros pratybos – kol kas nėra aišku. Vidaus reikalų ministerijos teigimu, planas – bent prabėgus mėnesiui po karantino. Apie tai buvo svarstoma dar praėjusią vasarą, kai Lietuva trumpam išsivadavo iš pandemijos gniaužtų, tačiau noro dėl netikėtos krizės, artėjančių rinkimų, regis, pristigo. Šiandien Astravo jėgainė veikia jau ne vieną mėnesį, bet net ir po vykdytų pratybų abejonių, pagal kokį scenarijų viskas vyktų, kyla.

Populiariausi

Prie Vilniaus savivaldybės nusidriekė eilės norinčiųjų pasiskiepyti.
21

Lietuvoje

2021.04.11 11:32

Prie vakcinavimo centro Vilniaus savivaldybėje liejosi aistros: turi registracijos laiką, bet reikia laukti eilėje

savivaldybė sako peržiūrėsianti vakcinavimo procesą; atnaujinta 12.02
21