Lietuvoje

2021.02.17 10:34

Teismui perduota Romo Zamolskio byla, prokuroras tikina – vien Lietuvos iniciatyvos gali nepakakti

atnaujinta 12.01
BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.02.17 10:34

Vilniaus apygardos prokuratūra trečiadienį pranešė teismui perdavusi baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų yra pateikti šiuo metu Rusijoje laisvės atėmimo bausmę atliekančiam Romui Zamolskiui.

Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Tomas Uldukis trečiadienį žurnalistams teigė, kad R. Zamolskio teismas, nepaisant to, kad jis yra Rusijoje, galėtų įvykti.

Romo Zamolskio bylą prokuratūra perdavė teismui

„Galima bandyti užtikrinti jo dalyvavimą nuotoliniu būdu, bet, kaip žinome, jis yra nuteistas realia laisvės atėmimo bausme, tai vien Lietuvos Respublikos iniciatyvos nepakaks šioje situacijoje, reikės ir Rusijos situacijos.

Kitas dalykas – jeigu bus konstatuojama, jog asmuo vengia dalyvauti procese, galima bus užtikrinti bylo nagrinėjimą ir jam nedalyvaujant“, – aiškino prokuroras.

T. Uldukis teigė, kad Lietuva su Rusija dėl R. Zamolskio perdavimo bando bendradarbiauti nuo 2014 m., kai asmuo buvo sulaikytas, tačiau procesai, kaip pripažino prokuroras užtruko. Anot jo, koją kišo ir tai, kad R. Zamolskis anksčiau buvo pripažintas nepakaltinamu. Tiesa, pasak T. Uldukio, paskutiniai teismų sprendimai parodė, kad jis vis tik savo veiksmus suvokia.

„Matome, pagal teismų sprendimą, kuris buvo priimtas Rusijos Federacijoje, tai jų institucijos pripažino asmenį pakaltinamu. Taip pat Rusijos Federacija vykdė ir Vilniaus apygardos prokuratūros teisinės pagalbos prašymus, susijusius su pakaltinamumu ir procesinių veiksmų atlikimu. Tai iš esmės, pagal mūsų baudžiamąją bylą, pagal jo psichinę būklę, matote, kad priimtas sprendimas baigti bylą kaltinamuoju aktu, konstatuojant, kad asmuo iš esmės nusikaltimo darymo metu ir šiuo metu yra pakaltinamas ir gali dalyvauti procese“, – dėstė prokuroras.

Pasak jo, paskutinį kartą Lietuva į Rusiją dėl R. Zamolskio perdavimo kreipėsi 2020 m. rugpjūtį. Tai padarė Teisingumo ministerija. Tačiau, anot T. Uldukio, jokio atsakymo iš Rusijos nėra gauta. Prokuroras priminė, kad R. Zamolskis pats yra davęs leidimą jį perduoti Lietuvai, tačiau Rusijos teismai nusprendė kitaip ir šio asmens perduoti neleido.

Kaip teigė T. Uldukis, R. Zamolskiui už Lietuvoje galimai įvykdytus nusikaltimus jam grėstų įkalinimas iki gyvos galvos.

Pasak prokuratūros, R. Zamolskis šiuo metu Rusijoje atlieka 15 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią teismas jam skyrė 2016 metais. Jekaterinburge jis buvo pripažintas kaltu dėl nelegalaus ginklo laikymo, vagysčių, plėšimų, kėsinimosi nužudyti.

Anksčiau skelbta, kad nusikaltimai buvo padaryti Sverdlovsko srityje 2003-2006 metais. Kartu su R. Zamolskiu buvo nuteisti ir du bendrininkai.

Lietuva R. Zamolskio tarptautinę paiešką paskelbė 2001 metais, ilgą laiką jis buvo vienas ieškomiausių šalies nusikaltėlių.

Šioje baudžiamojoje byloje R. Zamolskis yra kaltinamas dėl kvalifikuoto dviejų žmonių nužudymo, kvalifikuotų pasikėsinimų nužudyti 14 asmenų, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, plėšimų.

Bylos duomenimis, 2001 metų balandžio 17 dieną R. Zamolskis, veikdamas organizuotoje grupėje ir būdamas ginkluotas, prie sostinėje esančio prekybos centro įvykdė didelės vertės turto plėšimą ir iš savanaudiškų paskatų pasikėsino į tuomečių Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių gyvybes.

Išpuolio metu buvo sunkiai sužeistas vienas inkasatorius, kitus du inkasatorius nuo šūvių apsaugojo šarvuoti automobilio stiklai. Užpuolimo metu buvo pagrobta daugiau nei 20 tūkst. eurų (70 tūkst. litų).

2001-ųjų birželį R. Zamolskis, veikdamas kartu su bendrininkais, pasikėsino į policijos pareigūnus, norėjusius nustatyti jo tapatybę. Vilniaus centre vykusio susišaudymo metu buvo sužeisti du tarnybines pareigas vykdę pareigūnai.

Iš nusikaltimo vietos įtariamasis paspruko įsėdęs į atsitiktinį automobilį ir grasindamas ginklu privertęs vairuotoją važiuoti norima kryptimi.

R. Zamolskis taip pat yra kaltinamas tų pačių metų liepos 25 dieną Kaune su bendrininku šūviais iš neteisėtų ginklų itin žiauriai nužudęs du vyrus.

Rugsėjo 28 dieną Kaune su bendrininkais jis pasikėsino nužudyti ir šūviais sužeidė du policijos pareigūnus.

Spalio 1-osios naktį R. Zamolskis kaltinamas su bendrininku apiplėšęs vieną Kauno vaikų lopšelį-darželį.

Po savaitės Panevėžyje R. Zamolskis šaudydamas paspruko nuo jį persekiojusių pareigūnų, jo bendrininkas Virginijus Savickis tuomet buvo nukautas "Aro" pareigūnų per įkaitų išlaisvinimo operaciją.

2001-aisiais buvo paskelbta tarptautinė R. Zamolskio paieška, 2014-aisias jis buvo sulaikytas Rusijos Federacijoje.

Lietuvos teisingumo ministerija 2017 metais pagal R. Zamolskio prašymą kreipėsi į Rusiją, dėl jo perėmimo į Lietuvą likusiai bausmės daliai atlikti, tačiau Jekaterinburgo miesto Čkalovo rajono teismas tai atsisakė padaryti.

Su pakartotiniu prašymu Teisingumo ministerija į Rusiją kreipėsi ir pernai.

Anksčiau skelbta, kad R. Zamolskis Rusijoje buvo supažindintas su jam Lietuvoje pateiktais įtarimais, savo kaltės jis nepripažino ir atsisakė duoti parodymus.

Pagal 2017 metais priimtas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, R. Zamolskis Lietuvoje gali būti teisiamas ir jam nedalyvaujant teismo procese.

Baudžiamąją bylą nagrinės Panevėžio apygardos teismas.

Populiariausi