Lietuvoje

2016.04.25 13:55

Turkijai grąžinamus migrantus lydintis Lietuvos pareigūnas: dabar jie jau žino, kas jų laukia

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2016.04.25 13:55

Europos Sąjungai ir Turkijai sutarus grąžinti visus iš Turkijos į Graikiją atvykusius nelegalius migrantus mainais į legalius,Graikijoje pradėjo dirbti ir Lietuvos pareigūnai, kurie praktiškai atlieka nelegalių migrantų sugrąžinimą turkams.

Lietuvos policijos Viešosios valdybos Mobiliosios kuopos vadas Mindaugas Gušauskas DELFI pasakoja, kad į Turkiją grąžinami migrantai – daugiausia vyrai – tiesiog verkia dėl taip nepalankiai jiems susiklosčiusių aplinkybių. Juos galima suprasti: migrantai atvyko net iš Pakistano, kontrabandininkams sumokėjo didelius pinigus ir rizikavo gyvybe keliaudami iki Graikijos krantų.

Tarptautinės migracijos organizacijos duomenimis, į Europą jūra 2015 m. pateko daugiau nei 1 milijonas migrantų, šiais metais – apie 180 tūkst.

„Frontex“ teigia, kad 2015 m. migrantų kontrabandininkai uždirbo apie 4 milijardus eurų. Pagrindinis Turkijos ir Europos Sąjungos susitarimo tikslas – pažaboti nelegalią migraciją taip, kad ji taptų nenaudinga.

Populiariausi migrantų srautai yra per Viduržemio ir Egėjo jūrą į Italiją ar Graikijos salas – Chiją (atstumas 7,5 km) ar Lesbą (atstumas 10 km). Tokia kelionė vienam žmogui gali kainuoti apie 800–1000 eurų, tačiau, pavyzdžiui, kelionei blogomis oro sąlygomis galima gauti nuolaidą. Tie, kas turi pinigų, kartais nuomojasi nedideles jachtas, kurios už maždaug 10 tūkst. eurų šeimai nugabena ją iš Turkijos į Italiją.

Turkijoje kontrabandininkai daugiausia telkiasi Izmire, Bodrume ir Stambule, yra labai gerai organizuoti, aktyviai medžioja potencialių migrantų ir suteikia jiems informaciją apie prieglobsčio suteikimo procesą skirtingose Europos valstybėse, prekiauja padirbtais dokumentais. Kontrabandininkų tinklai paprastai specializuojasi ir dirba su konkrečių tautų migrantais: sirais, afganais, pakistaniečiais, atvykėliais iš Bangladešo.

„Praeitą savaitę atplaukė tik viena valtis. Srautai į Graikiją yra sumažėję, nes migrantai jau žino, kad vyksta grąžinimas. Taigi srautas yra sumažėjęs“, – sakė M. Gušauskas.

Pareigūnas pasakoja, kad valtimi į Graikiją atvykę migrantai apgyvendinami migrantų centre Moria, kuris įsikūręs Lesbo saloje. Po visų procedūrų europinei „Frontex“ agentūrai pateikiamos pavardės migrantų, kuriuos jie grąžina Turkijai.

„Paimam juos iš pabėgėlių centro, kiekvienas pareigūnas po vieną migrantą. Palydim juos į autobusą, iš autobuso lydim į keltą, o kelte vykdom apsaugą – kad neiššoktų iš kelto. Po to, kai atplaukiam prie Turkijos krantų, ateina turkų pareigūnai ir juos pasiima. Mes net neišlipame į Turkijos krantą, mes liekame laive – tai turkų pareigūnai atvyksta į laivą“, – pasakoja M. Gušauskas.

Ar migrantai ramiai reaguoja sužinoję, kad jų kelionė Viduržemio jūra buvo bevertė? „Fiziškai jie nesipriešina, bet iš jų veidų ir emocijų matosi, kad jie nėra patenkinti dėl grąžinimo į Turkiją. Pats asmeniškai mačiau, kai keltu buvo grąžinami vyrai iš Pakistano, tai pora vyrų tiesiog verkė. Emocijos tikrai didelės, bet kažkokių incidentų su pareigūnais nebuvo. Aišku, mes imamės tam tikrų saugumo priemonių, nesame atsipalaidavę, esame susitelkę į saugumą, bet incidentų jokių nebuvo“, – teigia Lietuvos pareigūnas.

Pasak jo, iki šiol vis tekdavo grąžinti 20–25 metų pakistaniečius, daugiausia vyrus. M. Gušausko pasakojimu, Graikija ir Turkija susitaria, kiek asmenų bus grąžinama, tuomet „Frontex“ pareigūnams pateikiami vardiniai grąžinamų migrantų sąrašai, o pareigūnai jau organizuoja žmonių palydėjimą ir saugojimą.

Tačiau M. Gušauskas nenorėjo pasakoti, kokių konkrečių saugumo priemonių imasi „Frontex“, kad migrantai nepaspruktų, neiššoktų ar nesusižalotų, siekdami išvengti grąžinimo.

„Tai pirmas toks procesas Europoje, kai migrantai taip grąžinami. Mes matome, kaip veikia toks mechanizmas. Jeigu Lietuvai tektų toks dalykas, mes tikrai būtume įgiję patirties ir tam tikrų niuansų, kaip elgtis, kaip organizuoti, jau žinotume. Juk ir pačiame kelte ar autobuse būtinas specialus taktinis išsidėstymas. Bet tai taktiniai dalykai, kurių nenoriu pasakoti, kad kai kas negalėtų pasinaudoti“, – pasakoja pašnekovas.

Iš viso Graikijoje dirba 5 lietuvių pasieniečiai, 10 Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų ir 10 policijos mobiliųjų padalinių pareigūnų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt