LRT FAKTAI
Socialiniai tinklai

Lietuvoje

2021.02.15 19:38

LRT FAKTAI. Tūkstančiai internautų pasidalijo žinute, skelbiančia, kad feisbukas bus apmokestintas, bet tai tebuvo Šurajevo pokštas

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.02.15 19:38

Sekmadienį pasklido žinutė, kad populiariausias Lietuvoje socialinis tinklas „Facebook“ bus apmokestintas ir nuo kovo kainuos 4 eurus per mėnesį.

Per kelias valandas įrašu pradėta dalytis masiškai, jo populiarumas vis dar neslopsta. Nors tai pokštas, humorą suprato ne visi.

Paskelbė žinomas naujienų satyros puslapis

„Ne! Aš nemokėsiu už feisbuką 4 Eur/mėn. nuo kovo 1 d. Pasidalink ir sustabdyk tai!“ – skelbia paveikslėlis, kuriuo pasidalijo 17 tūkstančių feisbuko vartotojų.

Tik maža dalis pasidalijusiųjų suprato, kad tai pokštas, tūkstančiams žmonių įtarimų nesukėlė ir pranešimo autorius – puslapis „1K“, anksčiau skelbęs tokias naujienų satyros žinutes kaip „Landsbergiai organizuos pirmuosius kolūkių griovimo mokymus“, „Rugsėjį tėvai leis vaikus į Lenkijos mokyklas, nes ten pigiau“, „Po gero Kauno oro uosto rezultato planuojama visam laikui uždaryti Vilniaus oro uostą“.

Facebook nori apmokestinti naudojimąsi. DALINKIS, jei nesutinki - Facebook turi būti nemokamas!

Posted by 1K.lt on 2021 m. vasario 14 d., sekmadienis

Pastaruoju metu jame parodijuojamos žiniasklaidos antraštės, pavyzdžiui, teigiama, kad Širvintų merė Živilė Pinskuvienė vadovaus Statistikos departamentui.

O. Šurajevas: tai yra spjūvis

Vienas iš „1k“ autorių humoristas Olegas Šurajevas LRT.lt yra sakęs, kad puslapiu bandoma šaipytis iš žiniasklaidos stiliaus, klišinių formuluočių.

„Ieškome naujų verslo galimybių, nes karantinas, sunku su pasirodymais, tai nusprendėme atidaryti socialinių tinklų agentūrą. Būsime pirmieji Lietuvos tarpininkai, kurie padės žmonėms gauti mažesnį mokestį už feisbuką, – pokštavo O. Šurajevas. – Aš manau, kad prasideda laikas, kai reikia atsisakyti savo moralinių principų ir kalti pinigus iš žmonių neišmanymo.“

Pašnekovas kalbėjo ir apie tai, kad žinute tikisi atkreipti dėmesį į visuomenės ydas. Todėl jis neįžvelgia problemos ir dėl to, kad įrašas suklaidino daug žmonių, o kelis žmones, supratusius pokštą, paskatino šaipytis iš lengvatikių, parodijuoti žmones, tikinčius melagienomis, nepatenkintus valdžia.

„Turime suprasti, kad kiekviena teta, kuri pasidalino tokiu įrašu, yra spjūvis Europos Sąjungos pinigams, kurie ėjo į senjorų informacinio raštingumo kursus, arba spjūvis švietimo sistemai, tai yra rezultatas, ko mes visi, kaip visuomenė, nepadarėme ir už ką turime prisiimti atsakomybę“, – sakė jis ir pabrėžė, kad melagienomis socialiniuose tinkluose dalijasi tiek vyresni žmonės, tiek jaunimas.

O. Šurajevas taip pat negailėjo kritikos žiniasklaidai. „Labai dažnai sakoma, kad žiniasklaida kritikuoja visus, bet kartais tie, kurie formaliai yra galia, neformaliai nėra galia, jie neverti kritikos. Šiuo metu Lietuvą valdo ne valdžia, valdo stereotipai ir stigmos, reikia kovoti su jais ir su jų galia“, – sakė pašnekovas.

Jis pridūrė, kad humoras gali būti paveikesnis nei dažnas straipsnis arba tyrimas, o žiniasklaidoje egzistuoja daugybė ydų, tokių kaip sensacingos antraštės, lengvo pobūdžio tekstai, nepakankamas išsamumas.

Satyra

Žinutė, kad feisbukas bus apmokestintas, suklaidino tūkstančius internautų. Pokšto autorius O. Šurajevas LRT.lt sakė, kad tai, jog tiek daug žmonių patikėjo pokštu kaip tiesa, rodo švietimo spragas.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt