Lietuvoje

2021.02.15 15:26

Siūloma padidinti iki 50 eurų smulkios aukos sumą

Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.02.15 15:26

Siūloma padidinti šiuo metu 12 eurų apribotą smulkios aukos sumą iki 50 eurų.

Tai numatančias Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pataisas įregistravo Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas kartu su kitais Seimo socialdemokratais.

Pagal siūlomą projektą, maža auka laikoma piniginė fizinio asmens auka (aukų suma), per politinę kampaniją suteikta vienam savarankiškam politinės kampanijos dalyviui ir neviršijanti 50 eurų.

„Didėjant smulkių aukotojų skaičiui politinės kampanijos tampa savarankiškesnės ir mažiau priklausomos nuo stambių rėmėjų įtakos“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Jame pažymima, kad pagal dabartinį Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą egzistuoja "smulkios aukos" institutas, taigi auka, kurią be papildomų administracinių kliūčių gali aukoti kiekvienas Lietuvos pilietis. Norėdamas aukoti daugiau nei 12 eurų, asmuo turi būti pateikęs pajamų ir turto deklaracijas.

„Papildomos turto deklaracijos teikimas už sąlyginai nedidelę auką (jei ji viršija 12 eurų) yra reikšmingas biurokratinis kliuvinys, mažinantis žmonių galinčių be papildomų kliūčių aukoti skaičių, nes administracinės kliūtys šiuo atveju yra brangesnės negu aukojama suma. 12 eurų vertės „smulkios aukos“ suma yra 2012 m. Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo redakcijos palikimas. Pirmiausiai įstatymu buvo nustatyta 40 litų suma. Ši suma yra politinio sutarimo reikalas, nes ji niekaip nesekė ekonominių ar socialinių šalies rodiklių“, – sako Seimo narys G. Paluckas.

Jis pastebi, kad Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą įgyvendinanti ir aukas politinėms partijoms ir kampanijoms kontroliuojanti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nuo smulkių aukų instituto įsteigimo yra sukūrusi infrastruktūrą, užtikrinančią, kad smulkiomis aukomis nebūtų piktnaudžiaujama.

„Iki šiol nėra fiksuota reikšmingų piktnaudžiavimo smulkių aukų institutu atvejų. Smulkūs aukotojai yra žinomi kontroliuojančiai institucijai, tačiau jų asmeniniai duomenys nėra pateikiami viešai. Todėl, siekiant išplėsti nuo valstybės finansavimo nepriklausomą politinių partijų finansavimą, siūloma didinti šiuo metu 12 eurų apribotą smulkios aukos sumą iki 50 eurų“, – sako politikas.

Šiuo metu galiojantis reguliavimas politinių partijų finansavimui neleidžia fiziniams asmenims aukoti politinei partijai ne rinkimų kampanijos metu, taigi neleidžia asmenims, kurie palaiko politinės partijos idėjas jas remti savo iniciatyva.

„Tokiu būdu politinės partijos tampa pernelyg priklausomos nuo valstybinio finansavimo, kuris, kaip rodo praktika, dažnai kinta ir priklauso nuo politinės konjunktūros. Siūlomomis įstatymo pataisomis siūloma įteisinti fizinių asmenų aukas iki 50 eurų per metus ne rinkimų kampanijos metu“, – sako Seimo narys G. Paluckas.

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų 2022 m. sausio 1 d.

Šiuo metu Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas riboja smulkias aukas 12 eurų suma vienam savarankiškam kandidatui. Asmenys, norintys aukoti didesnę nei 12 eurų sumą turi pateikti pajamų ir turto deklaracijas.

Populiariausi

Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų