Lietuvoje

2016.04.23 17:40

Akcijos „Darom“ „laimikiai“ – padangos, seni šaldytuvai ir galbūt vogtas automobilis Danės upėje

BNS 2016.04.23 17:40

Kasmetinėje pavasarinėje aplinkos tvarkymo akcijoje „Darom“ šiemet dalyvavo apie 260 tūkst. dalyvių, šeštadienį besirinkusių į talkas įvairiuose akcijos taškuose visoje šalyje. Labiausiai netikėtas švarinimo akcijos dalyvių „laimikis“ – Klaipėdoje Danės upėje rastas automobilis, kuris, akcijos organizatorių duomenimis, gali būti vogtas.

„Manome, kad surinktų atliekų kiekis bus panašus, kaip pernai – apie 2 tūkst. tonų. Aišku, tikimės, kad galbūt bus ir mažiau tų atliekų. Iš tokių įdomesnių atliekų – Klaipėdos Danės upėje buvo rasta mašina, kiek žinome, mašina vogta, o Alytuje rasta kažkokia senovinė bomba. Ir kaip visuomet – padangos, šaldytuvai, lovos ir kita“, –BNS šeštadienį sakė viešosios įstaigos „Mes darom“ direktorė Roberta Ažukaitė.

Anot jos, tikslesni surinktų atliekų kiekiai bus žinomi kitą savaitę.

Pernai akcijoje dalyvavo kiek mažiau žmonių – 250 tūkst. Surinktas atliekas iš registruotų akcijos vietų tikimasi išvežti artimiausiomis dienomis. Sostinėje atliekas numatoma išvežti jau šeštadienį.

Pasak R. Ažukaitės, ankstesniais metais būta piktnaudžiavimų, kuomet į vadinamuosius akcijos taškus asmenys ar net įmonės atveždavo savo atliekas iš kitų vietų, taip vengdami mokėti mokesčius sąvartynams. Pastebėję tokius piktnaudžiavimus, anot R. Ažukaitės, gyventojai raginami apie tai pranešti aplinkos apsaugos inspektoriams, policijai ar akcijos „Darom“ organizatoriams.

„Problema yra tada, kai tvarkomasi ne „Darom“ taškuose. Jei tai yra ne „Darom“ zona, tai tas taškas nenumatytas išvežimo logistikoje. Pasitaiko tokių problemų, kad jau į išvežtus taškus per naktį ar tiesiog niekam nematant yra atvežamos atliekos, dažniau tai būna net įmonių kažkokios atliekos tiesiog vengiant mokesčių“, – sakė R. Ažukaitė.

Organizatoriai pripažino, kad rengdamiesi akcijai susidūrė su nesklandumais – nebuvo iki galo aišku, ar trijose savivaldybėse bus priimamos nerūšiuotos atliekos.

„Yra sunkumų su trimis atliekų tvarkymo centrais, tai – Telšiai, Vilnius ir Marijampolė. Jie neišrūšiuotų atliekų nepriima, nes sistema yra pasikeitusi. Bet savivaldybės yra šių atliekų tvarkymo centrų steigėjos, tikimės, kad jie dialogą atras ir atliekos bus vietose, kuriose reikia, išrūšiuotos ir priimtos. Nes ta situacija, kai nevyriausybinė organizacija turi spręsti tokius dalykus su valstybinėmis institucijomis, sakyčiau, yra nesusipratimas“, – BNS akcijos išvakarėse yra sakiusi R. Ažukaitė.

Anot jos, Vilniaus mieste ir rajone, kur gyventojų skaičius didžiausias, nėra įtrauktos papildomos gyventojų pasiūlytos tvarkymo vietos motyvuojant papildomomis išlaidomis. Pavyzdžiui, Vilniuje tvarkomų taškų skaičius prilygsta Šiauliams, nors šiame mieste gyventojų bent penkiskart mažiau.

„Stengsimės kitais metais likviduoti šias problemas, bandyti glaudžiau tartis su savivaldybėmis. Bet atsižvelgiant į tai, kiek žmonių per „Darom“ akcijas ateina, kiek yra nemokamos darbo jėgos, tai, manau, savivaldybėse trūksta tiktai noro“, – sakė ji.

Savivaldybių atstovai tikina, kad visos akcijos metu surinktos šiukšlės bus išvežtos.

Aplinkos tvarkymo akcija „Darom“ Lietuvoje kasmet organizuojama nuo 2008 metų. Pasaulinis judėjimas „Let`s do it world“, kurio nariais drauge su kitų 111 valstybių atstovais yra ir akcijos „Darom“ organizatoriai Lietuvoje, yra pripažintas Jungtinių Tautų Organizacijos.