Lietuvoje

2016.04.23 11:48

R. Karbauskis: oponentų puolimas telkia „valstiečių“ rėmėjų gretas

BNS 2016.04.23 11:48

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šuolį į reitingų viršūnes lemia oponuojančių partijų puolimas, kuris dar labiau telkia ir augina „valstiečių“ rėmėjų gretas, sako LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Pasak jo, valdančiųjų socialdemokratų ir jų vadovo premjero Algirdo Butkevičiaus reitingus sodina jų nuostata nepripažinti savo daromų klaidų ir „gynyba puolimu“.

„Galbūt susikoncentravo rinkėjas aplink sąjungą dėl to, kad ir prieš mane, ir prieš Saulių Skvernelį pradėtas gana nuožmus informacinis puolimas. Auga ir jo, ir mano neigiamas vertinimas, bet teigiamas praktiškai nemažėja. Tie žmonės, kurie vertina darbus, jie nenusisuka dėl to puolimo, jie dar labiau telkiasi. [...] Nėra nė mažiausios abejonės, kad S. Skvenelio atėjimas į sąrašą duoda tam sąrašui didžiulį pliusą, bet bendrai viską analizuojant tas puolimas daugeliu atvejų nepamatuotas“, – BNS šeštadienį sakė R. Karbauskis, komentuodamas naujausios „Vilmorus“ apklausos duomenis.

Kaip skelbia „Lietuvos rytas“, šiuo metu vieną atstovę Seime turinti Valstiečių ir žaliųjų sąjunga iš šeštosios reitingų lentelės vietos balandį pakilo į antrąją vietą ir mina ant kulnų valdantiesiems socialdemokratams. Už šią partiją balandį nurodė balsuosiantys 11,1 proc. apklaustųjų, kovą tokių buvo 7,1 proc.

„Tie pareiškimai – „žemgrobiai“, „oligarchai“, verslas pradėtas keistai komentuoti [...]. Sąmoningai daroma tai, kad mes su Sauliumi turėtume tik gintis nuo tų keistų ir kvailų kaltinimų. Nes jei aš pradėsiu kalbėti apie švietimą, kultūrą, tas sritis, kuriose dirbu daugelį metų, tai mūsų reitingai toliau labai stipriai kils“, – svarstė R. Karbauskis.

Jis pridūrė nesureikšminantis apklausų duomenų, nes „rinkimų kampanija dar ilga ir dar gali vykti įvairių pokyčių“.

Klausiamas, ką konkrečiai turi omenyje, kuomet kalba apie puolančius jo vadovaujamą sąjungą, R. Karbauskis įvardijo, kad tai yra „bendrąja prasme kažkoks politinis elitas, kuris nori išlaikyti stabilią politinę sistemą, kuri dabar yra, – opozicija, pozicija“.

„Mes padarėme labai svarbų žingsnį – sukūrėme platformą, per kurią į rinkimus gali ateiti tie, kuriems tos pačios partijos, kurios dabar yra įpykę, uždarė kelią į Seimo rinkimus – visuomeniniai komitetai, nepartiniai žmonės“, – sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, „valstiečių“ elektoratas iš dalies persidengia su valdančiųjų socialdemokratų, „darbiečių“ ir „tvarkiečių“. Tačiau partijos reitingus taip pat augina besitelkiantys vadinamieji protesto balsai ir tie, kurie apskritai nepasitiki partijomis.

Tuo metu valdančiųjų socialdemokratų ir jų vadovo premjero A. Butkevičiaus populiarumo nuoseklų kritimą, R. Karbauskio manymu, lemia nenoras pripažinti savo klaidų ir socialdemokratų pasirinkta taktika nuo kritikos gintis kitų puolimu. Taip pat – iškastas karo kirvis su prezidente bei premjero nuomonės kaitaliojimas, kuris, anot R. Karbauskio, yra jau „keliantis juoką“.

„Nenoriu būti blogas pranašas, bet tas kritimas [socialdemokratų reitingų] dar ne pabaiga. Ir tai susiję su tuo, kad jų rinkiminės kampanijos logikos nematau iš viso jokios. Nes yra visiška gynyba, atmetinėjimas visko, kas kyla. Toliau yra bandymas tempti paskui save dvi partijas, kurios visą laiką skamba kažkokiuose procesuose. Ir atitinkamai išeina taip, kad ir tos dvi koalicijos partnerės juos skandina ir dar patys skandinasi“, – kalbėjo R. Karbauskis.

„Manau, kad socdemų ir koalicijos problema yra ta, kad jie negali sustoti ir pasakyti, kad „mes irgi klystam“. Jie dabar nusprendė savo klaidas taisyti puldami kitus. Prezidentės situacija panaši kaip mūsų – reikia kažkaip pateisinti, kai kažkas nesiseka, tada organizuojamas kitų puolimas“, – svarstė LVŽS lyderis.

Valdančiųjų konfrontacija su prezidente Dalia Grybauskaite, anot R. Karbauskio, yra nesuprantama ir nepagrįsta.

Paklaustas, ar LŽVS nuosaikią laikyseną šalies vadovės atžvilgiu lemia pragmatiškas skaičiavimas, jog po rinkimų su ja gali tekti tartis dėl būsimos koalicijos, naujos vyriausybės formavimo, R. Karbauskis išvengė tiesaus atsakymo. Tačiau pabrėžė, jog LVŽS sąraše esantis D. Grybauskaitės kritikas parlamentaras Povilas Urbšys išsako ne partijos, o savo asmeninę poziciją.

„Aš puikiai suprantu, kad su socialdemokratais mums gali tekti tartis dėl koalicijos. Bet aš labai norėčiau pasiekti, kad jie mums nediktuotų. Jei jie mums diktuos, tokiu atveju mums sunkiai pavyks su jais susitarti“, – sakė R. Karbauskis.

Už socialdemokratus per rinkimus, jeigu jie vyktų kitą sekmadienį, balsuotų 15,7 proc. (kovą – 21,2 proc.) bendrovės „Vilmorus“ apklaustų šalies gyventojų. Vasarį socialdemokratų reitingas siekė 23 procentus. Nepaisant kritimo, socialdemokratai išlieka pirmi partijų reitingų lentelėje. Apklausos duomenimis, premjeru balandžio mėnesį pasitikėjo 47,1 proc. apklaustų gyventojų, kovą ministro pirmininko reitingas siekė 50,7 procentus.

Į antrąją vietą valstiečiai šoktelėjo iš šeštos pozicijos, kurioje buvo kovą (7,1 proc.). Balandį už juos nurodė ketiną balsuoti 11,1 proc. respondentų. Už Liberalų sąjūdį balsuotų 9,6 proc. (10,4 proc.) rinkėjų. „Tvarkos ir teisingumo“ partiją rinktųsi 8,4 proc. (7,7 proc.) atsakiusiųjų, Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus 8 proc. (10,2 proc.) rinkėjų, Darbo partiją – 7,7 proc. (6,8 proc.) apklaustųjų. Už Lenkų rinkimų akciją balsuotų 2,5 proc. (3,2 proc.) respondentų.