Lietuvoje

2021.02.12 20:48

Politologė: Skvernelis turi pats projektuoti tolimesnę savo politinę karjerą, kuri gali būti be Karbauskio

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.02.12 20:48

Šešėlinės Vyriausybės šešėlyje likęs buvęs premjeras Saulius Skvernelis sako, kad politinę centro kairę yra ištikusi politinė krizė. Jeigu situacija nesikeis, dešinieji ir toliau išliks valdžioje ne vieną kadenciją. Jis taip pat pripažino, kad atsisakė dalyvauti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio suburtoje šešėlinėje Vyriausybėje, nes nesutapo jų požiūriai į kandidatus, jis taip pat manė, kad šešėlinėje Vyriausybėje turi būti ir kitų opozicinių partijų atstovų. Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė pastebi, kad tolimesnė buvusio premjero politinė karjera gali būti jau be R. Karbauskio.

Politologė pastebi, kad ketvirtadienį, pristatydamas šešėlinę Vyriausybę ir vėliau ją komentuodamas, R. Karbauskis teigė, kad visos replikos dėl jo ir S. Skvernelio nesutarimų yra laužtos iš piršto, tačiau pats buvęs premjeras kalba šiek tiek kitaip nei partijos lyderis.

„Pamatėme Sauliaus Skvernelio interviu, pasisakymus, kuriuose net nereikia labai daug skaityti tarp eilučių, bet buvo aiškiai pasakyta iš esmės, kad jis tokiam formatui nepritaria, nepritaria ne tik dėl to, kad mano, jog vadinamoji šešėlinė Vyriausybė turėjo įtraukti ir kitų frakcijų atstovus, bet nepritaria dar ir dėl pačios sudėties. Kitaip tariant, jis aiškiai išreiškė, kad jo nuomone, ši sudėtis nėra geriausia“, – tikina politologė.

Urbonaitė: Skvernelis turi pats projektuoti tolimesnę savo politinę karjerą, kuri gali būti be Karbauskio

Kiek kitokios nuomonės apie sudėtį buvo pats šešėlinės Vyriausybės premjeras R. Karbauskis. Jis laidoje „Dienos tema“ kalbėjo, kad kompetencijų prasme jo Vyriausybė nenusileidžia Ingridos Šimonytės Vyriausybei. Tačiau kiek kitokią nuomonę apie tai vėl išreiškė S. Skvernelis.

„Mes matome ir nesutarimus dėl sudėties, S. Skvernelio siūlymai buvo kitokie ir jis netgi išreiškė abejonę, ar tikrai šioje šešėlinėje Vyriausybėje turėtų būti žmonės, kurie nėra aktyviai dirbantys Seime, o, man atrodo, kad tai ne kas kita, o tiesioginis, vadinkime, kritiškas požiūris į paties R. Karbauskio vaidmenį, kuris, panašu, yra ne tik šešėlinis premjeras, bet ir šešėlinis frakcijos vadovas“, – sako R. Urbonaitė.

Politologė pastebi, kad nuomonių išsiskyrimas šešėlinės Vyriausybės klausimais – gana ryškus, todėl galima svarstyti apie tai, kad šių dviejų politikų keliai gali išsiskirti.

„Gero aš čia nelabai matau, R. Karbauskio pareiškimai, kad S. Skvernelis gali būti opozicijos lyderiu, irgi kol kas yra tušti, nes mes matome, kad kol kas opozicija tiesiog nesugeba dėl to susitarti. Taigi kol kas labai gerų signalų nėra ir panašu, kad iš esmės S. Skvernelis turi pats projektuoti savo tolimesnę politinę karjerą ir ji tikrai gali būti ir be R. Karbauskio“, – pabrėžia ji.

Kalbėdama apie kandidatus, politologė neslėpė, kad daliai visuomenės kai kurie iš jų nėra atpažįstami, o tai jau nėra geras signalas.

„Čia yra tam tikra silpnoji vieta, kai tu tikrai į tokį darinį keli žmones, kurie geriau žinomi tau, bet ne visuomenei. Akivaizdu, kad čia buvo daug svarbesnis R. Karbauskio filtras ir reikėjo praeiti jo asmeninį filtrą, nes tai, panašu, ir yra jo artimiausi žmonės, nes iš S. Skvernelio aplinkos šešėliniame kabinete žmonių nėra. Pavadinti tai žvaigždžių komanda būtų sunku dėl to, kad tai būtų labiau asmeninė R. Karbauskio komanda, o pagal ką jis ją sudaro, panašu, kad lojalumas yra vienas iš pagrindinių kriterijų ir nesiginčijimas su juo“, – sako politologė.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį R. Karbauskis pristatė šešėlinę Vyriausybę, kurios premjeru yra pats. Šešėline aplinkos ministre tapo parlamentarė Ligita Girskienė, energetikos ministras – Seimo narys Arvydas Nekrošius, ekonomikos ir inovacijų ministras – parlamentaras Deividas Labanavičius, finansų ministras – LVŽS frakcijos narys Valius Ąžuolas, krašto apsaugos ministras – „valstietis“ Dainius Gaižauskas, Kultūros ministrė – „valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, socialinės apsaugos ir darbo ministras – parlamentaras Tomas Tomilinas, susisiekimo ministras – buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direktorius Arvydas Vaitkus, sveikatos apsaugos ministras – šios pareigose jau dirbęs „valstietis“ Aurelijus Veryga, teisingumo ministrė – parlamentarė Agnė Širinskienė, vidaus reikalų ministrė – Seimo narė Guoda Burokienė, žemės ūkio ministras – buvęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, Švietimo, mokslo ir sporto ministras – LVŽS frakcijos narys Eugenijus Jovaiša, užsienio reikalų ministras – LVŽS frakcijos narys Giedrius Surplys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt