Lietuvoje

2016.04.22 10:58

ES ministrai susitarė dėl naujos sienų apsaugos tarnybos

BNS2016.04.22 10:58

Europos Sąjungos vidaus reikalų ministrai ketvirtadienį oficialiai pritarė pasiūlymui įkurti naują sienų ir pakrančių apsaugos tarnybą, kuri galėtų rengti operacijas didelį spaudimą patiriančiose šalyse, tokiose kaip Graikija, kad sumažintų migrantų antplūdį.

Dabar šis pasiūlymas turi būti pateiktas tvirtinti Europos Parlamentui. Tikėtina, kad tai bus padaryta iki birželio, o nauja tarnyba galėtų pradėti vykdyti savo funkcijas iki vasaros pabaigos.

Briuselis taip pat nesureikšmino nuogąstavimus, kad naujoji tarnyba gali susilpninti nacionalinį suverenumą, sakydamas, kad šalys turėtų duoti sutikimą jos operacijoms.

„Šiandien taryba priėmė susitarimą dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos“, – ES migracijos komisaras Dimitris Avramopulas sakė per spaudos konferenciją, surengtą po ministrų susitikimo Liuksemburge.

„Jeigu tęsime tuo pačiu tempu, esu tikras, kad galėsime užbaigti teisėkūros procesą iki birželio“, – pridūrė jis.

Gruodį ES lyderiai nustatė galutinę datą – birželio 30-ąją – iki kurios turi būti susitarta dėl naujosios tarnybos, kuri bus svarbus elementas Bendrijos migrantų antplūdžio valdymo strategijoje, kartu su praeitą mėnesį sudarytu susitarimu su Turkija.

Briuselis siekia, kad naujoji tarnyba pradėtų veiklą rugsėjį ir iki lapkričio pradėtų dirbti visu pajėgumu. Šie planai buvo išdėstyti praeitą mėnesį paskelbtoje strategijoje, pagal kurią numatoma atkurti įprastą laisvo judėjimo režimą Šengeno zonos viduje, suvaržytą laikinų priemonių, kurių bloko narės ėmėsi smarkiai paaštrėjus migrantų krizei.

Kelios šalys atkūrė tikrinimus pasienyje, kurie buvo panaikinti prieš daug metų pagal Šengeno sutartį. Tų priemonių privertė griebtis ES patiriant didelį spaudimą dėl rekordinio atvykėlių antplūdžio, kai nuo 2015 metų pradžios į Bendriją pateko daugiau negu 1 mln. migrantų ir pabėgėlių.

D. Avramopulas sakė, kad „neįmanoma“, jog nauja ES dienų apsaugos tarnyba sumažintų Bendrijos narių suverenumą, nors dėl to didėja susirūpinimas bloke, kuriame Briuselis dažnai kritikuojamas dėl per didelio kišimosi į šalių reikalus.

„Nacionaliniam suverenumui ši iniciatyva pavojaus nekelia – sakyčiau, priešingai, – aiškino komisaras. – Visais atvejais ji įsikiš tik gavusi šalies narės sutikimą.“

Vienas Europos šaltinis sakė, kad ministrai susitarė, jog Europos Vadovų Taryba turės susitarti dėl bet kokios naujosios tarnybos intervencijos, todėl bet kuri suinteresuota šalis turės teisę blokuoti tokį sprendimą, jeigu jis neatrodys jai priimtinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.