Lietuvoje

2021.02.12 14:24

Gerėjant COVID-19 pandemijos situacijai atnaujinamos viešos pamaldos bažnyčiose, bet lauks specialios taisyklės

pamaldos atnaujintos nebus 4-iose savivaldybėse; atnaujinta 14.37
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2021.02.12 14:24

Šalyje po truputį gerėjant COVID-19 pandemijos situacijai, Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupai priėmė sprendimą atnaujinti pamaldas su tikinčiaisiais bažnyčiose. Tiesa, sugrįžtantiems į bažnyčias galios specialios taisyklės, o kur pandeminė situacija dar nėra vertinama teigiamai, tose savivaldybėse viešos pamaldos dar nevyks.

„Džiaugdamiesi gerėjančia epidemiologine situacija ir matydami didelį poreikį palaikyti žmonių dvasią ir tokiu būdu juos sustiprinti, manome, kad artėja metas, laikantis visų saugumo reikalavimų, nuo vasario 17 dienos laipsniškai atnaujinti bendruomeninį Eucharistijos šventimą“, – skelbiama pranešime tikintiesiems.

Atnaujinus viešas pamaldas galios visos COVID-19 pandemijos suvaldymo taisyklės, bus paruoštos dezinfekcinės priemonės, numatyti atstumų laikymosi principai.

Arkivyskupas Grušas pristatė, kaip vyks atnaujinamos viešos pamaldos bažnyčiose

„Šiuos žingsnius paruošėme konsultuodamiesi su medikais ir sveikatos apsaugos specialistais bei atsižvelgdami į Vyriausybės sprendimus ir laipsnišką karantino ribojimų keitimo planą“, – teigiama žinioje tikintiesiems.

Atnaujintų pamaldų tvarka:

· Savivaldybėse, kuriose 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų yra mažesnis nei 200 atvejų, šv. Mišios švenčiamos dalyvaujant tikintiesiems, kiekvienam užtikrinant ne mažesnį nei 20 kvadratinių metrų plotą ir 2 metrų atstumą tarp žmonių ar šeimų.

· Savivaldybėse, kuriose 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų siekia 200–500 atvejų, šv. Mišiose gali dalyvauti iki 15 tikinčiųjų, kiekvienam užtikrinant ne mažesnį nei 20 kvadratinių metrų plotą ir 2 metrų atstumą tarp žmonių ar šeimų. Jei bažnyčios ar viešos koplyčios erdvė mažesnė – leidžiama dalyvauti tokiam skaičiui tikinčiųjų, kad kiekvienam būtų užtikrintas 20 kvadratinių metrų plotas ir 2 metrų atstumas.

· Savivaldybėse, kuriose 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų viršija 500 atvejų, šv. Mišių šventimas su tikinčiaisiais neatnaujinamas.

Remiantis penktadienio pateikta statistika, viešos pamaldos dar nebus atnaujintos Visagino, Biržų, Rokiškio ir Elektrėnų savivaldybėse.

G. Grušas: dalis kunigų jau paskiepyti ar persirgę

Anot G. Grušo, situacija bus reguliariai vertinama, atnaujinami sprendimai bei informuojamos konkrečios parapijos ir bendruomenės, kurių veiklai turės įtakos galimi pakeitimai.

„Šventos Komunijos teikimas bus vykdomas kaip iki šiol, įteiks į rankas“,– sakė arkivyskupas G. Grušas.

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, arkivyskupas sako, kad kunigai bus skatinami testuotis, tiesa, nemaža dalis jų yra jau sulaukusi skiepų, kiti – persirgę.

„Mes raginame testuotis kunigus, bet turime nemažai tokių, kurie jau yra paskiepyti, nes dirba su ligoniais ar prieglaudomis. Yra nemažai, kurie jau persirgę“, – apie kunigų testavimą kalbėjo G. Grušas.

Paklaustas, kaip bus suvaldomi žmonių srautai, o jei įsipliekstų COVID-19 židinys, ligos atsekamumas, G. Grušas teigė, kad registracija galės būti vykdoma didesnėse parapijose, mažesnėse daugiau dėmesio turės skirti ir vietos klebonas.

„Kur yra didesnės vietos, klebonai, kur žino padėtį pas save, kai kur žmonių skaičius gali būti registruojamas, kitur gali būti daugiau mišių, negu būdavo anksčiau. <...> Kiekviena parapija yra skirtinga, todėl vietos klebonas turės derintis“, – apie srautų suvaldymą kalbėjo G. Grušas.

Tiesa, G. Grušas pažymi, kad skubėti į pamaldas visiems nereikėtų, dalis mišių ir toliau bus transliuojamos nuotoliniu būdu.

Pamaldas norėjo atnaujinti dar sausį, bet sulaukė kritikos

LRT.lt primena, kad Lietuvos vyskupų konferencija sausio viduryje buvo pranešusi, kad ketina atnaujinti viešas pamaldas su tikinčiaisiais, ribojant žmonių skaičių. Tuomet toks sprendimas sukėlė infektologų nerimą – pandemija dar neslūgsta, tad nereikėtų sudaryti jokių sąlygų žmonėms eiti iš namų bei būriuotis, akcentavo specialistai.

Po poros dienų Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas G. Grušas pabrėžė, kad, atsižvelgus į esamą situaciją, buvo priimtas sprendimas sausį dar neatnaujinti viešų pamaldų bažnyčiose, dalyvaujant tikintiesiems.

LRT.lt primena, kad dėl koronaviruso pandemijos pamaldos su tikinčiaisiais bažnyčiose sustabdytos nuo praėjusių metų gruodžio 16 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt