Lietuvoje

2016.04.22 08:41

Prezidentė pasirašys Paryžiaus klimato kaitos susitarimą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.04.22 08:41

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Jungtinių Tautų (JT) būstinėje Niujorke pasirašys Paryžiaus klimato kaitos susitarimą.

Pernai gruodį Paryžiuje vykusioje JT konferencijoje 195-ių valstybių pasiektu susitarimu siekiama suvaldyti vis šiltėjantį klimatą, kuris sukelia sausras, potvynius ir kitas globalines problemas.

Susitarimą pasirašysianti prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad klimato kaitos sukeliamų problemų yra ir Lietuvoje.

„Klimato atšilimo arba aplinkosauginės grėsmės labai akivaizdžios: daugelyje šalių tai sukelia ir potvynius ir kontinentų mažėjimą, sukelia vienuose regionuose per didelį kiekį vandens, kituose sausras ir badą – tai viena iš priežasčių didžiulės globalios migracijos. Todėl visos tautos privalėjo susitarti ir susitarimas galbūt yra ne ambicingiausias ar didžiausių tikslų siekiantis, bet yra tas žingsnis, kuris turėtų mums padėti sustabdyti atšilimo greitį. Lietuvoje jau matome mūsų paplūdimių išplovimus, karštų, virš 30 laipsnių dienų atsiradimus, sausesnes vasaras“, – teigia Dalia Grybauskaitė.

Skaičiuojama, kad per pastaruosius 50 metų Lietuvoje vidutinė oro temperatūra žiemą pakilo daugiau nei vienu laipsniu, beveik keturis kartus išaugo dienų skaičius, kai temperatūra siekia trisdešimt laipsnių šilumos. Per 50 metų Baltijos jūros lygis Klaipėdos sąsiauryje pakilo 15 centimetrų.

Aplinkosaugininkai pastebi, kad Lietuvos tikslai turėtų būti ambicingesni.

Pagrindinis Paryžiaus klimato kaitos susitarimo tikslas, kad iki šio amžiaus pabaigos temperatūros kilimas būtų mažesnis nei du laipsniai. Dėl to būtina mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius, didinti energetinį efektyvumą.

Taip pat klimato kaitos susitarimu išsivysčiusios šalys įsipareigoja iki 2025 metų besivystančioms šalims skirti 100 milijardų dolerių paramos. Šalys kasmet turės teikti nacionalines ataskaitas, o kas 5 metus bus vertinama pažanga, teikiami atnaujinti nacionaliniai įsipareigojimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.