Lietuvoje

2016.04.21 09:28

Premjeras abejoja siūlymu kurti laikinąją Seimo komisiją

ELTA2016.04.21 09:28

Premjeras, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius abejoja siūlymu kurti Seimo laikinąją tyrimo komisiją, kuri turėtų aiškintis, kas viešojoje erdvėje skleidžia informaciją apie slaptąsias pažymas ir kitus gandus, nors pripažįsta, kad parlamentinė kontrolė turėtų būti.

„Aš manau, kad ta laikinoji komisija vargu ar sulauks galutinio svarstymo Seime“, – ketvirtadienio rytą interviu „Žinių radijui“ sakė ministras pirmininkas, klausiamas, kaip ketina balsuoti dėl šios komisijos steigimo.

Pasak premjero, iniciatyva steigti tokią komisiją buvo signalas ir perspėjimas, kad teisinėje demokratinėje valstybėje pirmiausia turi būti sustiprinta parlamentinė kontrolė.

„Lietuva yra parlamentinė valstybė, ir parlamentinė kontrolė turi būti vykdoma nuolatos. Paskutiniu metu diskutuodamas su įvairiais teisininkais galiu pasakyti, kad kai kurie jų yra sunerimę dėl tam tikros susidariusios teisinės situacijos Lietuvoje (...). Faktiškai pabrėžiama, kad kai kada kai kurių teisėsaugos institucijų politizavimas veda prie tokios situacijos, kai Seimas nusprendė sukurti laikinąją tyrimo komisiją“, – teigė A. Butkevičius.

Jo įsitikinimu, tai turėtų daryti ne laikinoji Seimo komisija, o tam tikri komitetai, vykdantys nuolatinę teisėsaugos institucijų priežiūrą.

„Bet noriu pabrėžti, kad tai, kas pastaruoju metu buvo viešinama, tai akivaizdžiai matėsi, jog yra padaryta dėl politinių tikslų, ir čia galima bet kokį politiką eliminuoti iš politinio lauko, jeigu paskelbsi kažkokias stenogramas, nes niekas į turinį praktiškai nesigilina, ir jeigu dar stenogramos yra paskelbtos sutrumpintos, nepilnos... Teisininkai tai vertina kaip atominį ginklą, o atominis ginklas naikiną viską. Aš tikrai manau, kad Lietuvoje to negali būti, turi prokuratūra, STT, VSD dirbti kaip nepriklausomos institucijos, ir aš manau, kad jokių komisijų niekada nebus sudaroma“, – aiškino vyriausybės vadovas.

Premjeras taip pat atmetė teiginius, kad steigiant tokią komisiją esą būtų kovojama su korupcija.

Laikinosios tyrimo komisijos dėl manipuliavimo viešojoje erdvėje žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos bei ikiteisminio tyrimo duomenimis, galimai neteisėto poveikio teisėsaugos institucijoms, įtraukiant jas į politinę kovą, turėtų nustatyti, kurie asmenys paskleidė didelį visuomenės rezonansą sukėlusias žinias apie vadinamuosius „juoduosius sąrašus“ su viceministrų pavardėmis, taip pat apie kriminalinės žvalgybos pažymas ir pan. Komisija taip pat aiškintųsi faktą, kad buvusiai kandidatei į generalinius prokurorus, Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkei Editai Dambrauskienei buvo pasiūlyta generalinio prokuroro postą „išsipirkti“.

Nutarimo projektą dėl šios komisijos sudarymo įregistravo 75 Seimo nariai, daugiausiai – valdančiųjų socialdemokratų, „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ atstovai, taip pat keli Seimo narių mišrios grupės atstovai.

Tiesa, antradienį du parlamentarai – Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas ir „darbietis“ Vytautas Gapšys savo parašus po šio dokumento projektu atšaukė.

Neigiamai vertinantys tokios komisijos kūrimą pasisakė prezidentūra, Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.