Lietuvoje

2021.02.10 19:57

LRT trumpai. Vyriausybė sušvelnino karantino režimą: ką būtina žinoti?

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.02.10 19:57

Nors karantinas šalyje yra pratęstas iki vasario 28 dienos, Vyriausybė, atsižvelgdama į gerėjančius sergamumo koronavirusu rezultatus, trečiadienį pritarė karantino švelninimo planui. Pirmieji atlaisvinimai įsigalios jau ateinantį pirmadienį, vasario 15 dieną.

Lietuvoje karantinas dėl koronaviruso pandemijos paskelbtas praėjusių metų lapkričio 7 d., nuo gruodžio 16 d. jo režimas buvo sugriežtintas ir pratęstas iki vasario 28 d.

Vyriausybė trečiadienį pritarė karantino švelininimo planai, tad jau nuo pirmadienio visuomenė sulauks pokyčių, daugiausiai prekybos ir paslaugų sektoriuje. LRT.lt kviečia susipažinti su vasario 15 įsigaliosiančiais pakeitimais.

Kas keičiasi?

Prekyba

Nuo pirmadienio bus leista atsidaryti gėlių parduotuvėms, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose. Gėlių pardavėjai prekybos vietose privalės laikytis ne mažesnio kaip 15 kv. m prekybos ploto arba aptarnauti tik vieną klientą vienu metu.

Leista vykdyti ne maisto prekių prekybą lauko sąlygomis įrengus laikinus prekybos įrenginius (prekystalius, stendus, stelažus), taip pat ne prekybos patalpose sudaromas sutartis (išnešiojamąją prekybą).

Nuo pirmadienio taip pat bus leista atsidaryti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus kioskus ir paviljonus, esančius turgavietėse), vykdantiems veiklą patalpose, kurių bendras prekybos plotas neviršija 300 kv. m., ir turintiems tiesioginį įėjimą iš lauko arba atskirą įėjimą, kuriuo naudojasi tik tos parduotuvės klientai.

Tokiose prekybos vietose bus taikomas 20 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos salygos.

Turguje esančiuose paviljonuose, kuriose yra daug parduotuvių po vienu stogu, prekyba dar negalės būti vykdoma.

Paslaugų sektorius

Nuo pirmadienio veiklą galės atnaujinti kirpyklos ir grožio salonai, teikiantys įvairias grožio paslaugas: veido, kūno ir plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro, plaukų šalinimo vašku, tatuiravimo, auskarų vėrimo ir ilgalaikio makiažo.

Taip pat galės būti teikiamos ir kitos individualios paslaugos, kurių metu galimas kontaktas tik tarp vieno paslaugos teikėjo ir vieno paslaugos gavėjo ir kurios trunka ilgiau nei 15 minučių, pvz.: masažai, individualūs mokymai, asmeninės konsultacijos klientui, individualios treniruotės lauke.

Paslaugų, kurios nedraudžiamos, teikimo vietose, jei būtinas ilgesnis nei 15 minučių kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo, privaloma užtikrinti 20 kv. m paslaugos teikimo plotą vienam paslaugos gavėjui. Jei paslaugos teikimo metu būtinas trumpesnis nei 15 minučių kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir paslaugos gavėjo – 15 kv. m.

Jei patalpos plotas, kurioje teikiama paslauga konkrečiam paslaugos gavėjui, yra mažesnis nei 20 kv. m, vienu metu turi būti aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas paslaugos gavėjas ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

Nuo pirmadienio leidžiami ir individualūs (vienam paslaugos gavėjui) fizinio aktyvumo užsiėmimai lauke, kurie yra teikiami fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo.

Anksčiau Vyriausybė taip pat yra leidusi lauko slidinėjimo trasų paslaugas. Slidinėjimo trasų paslaugų teikimo vietoje turi būti užtikrintas lankytojų srauto ribojimas – didžiausias vienu metu leidžiamas lankytojų skaičius apskaičiuojamas pagal veikiančių keltuvų skaičių: vienam keltuvui gali tekti ne daugiau kaip 30 lankytojų. Draudžiama lauko slidinėjimo trasų paslaugų teikimo vietose reikti slidinėjimo įrangos nuomos ir kitas nei slidinėjimo trasų paslaugas.

Kas nesikeičia?

Lietuva jau įžengė C karantino scenarijų, tad Vyriausybė, kaip jau minėta, ėmė švelninti karantiną, tačiau dalis ribojimų bent kol kas liks ir toliau.

Namų ūkio kontaktai. Draudžiami daugiau negu dviejų namų ūkių kontaktai, išskyrus „socialinius burbulus“, kai gali bendrauti dvi šeimos ir (ar) du namų ūkiai, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas asmuo arba neįgalus nepilnametis, arba nuolatinės priežiūros dėl neįgalumo reikalaujantis suaugęs asmuo.

Sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigų veikla. Planinės sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos. Prioritetas yra skiriamas būtinajai pagalbai ir COVID-19 pacientų priežiūrai. Ribojamas pacientų lankymas socialinės globos įstaigose.

Aukštasis mokslas. Nuotolinis. Taikomos išimtys sveikatos, veterinarijos ir gyvybės mokslams.

Bendrasis ugdymas. Pagrindinis, vidurinis, pradinis ugdymas vyksta nuotoliniu būdu. Mokiniams, kuriems sudėtinga mokytis namuose, kuriems reikalinga priežiūra įstaigoje, nuotolinis mokymas, priežiūra ir nemokamas maitinimas teikiami mokykloje.

Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai (įtėviai, globėjai) neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.

Kaukės. Apsaugines kaukes būtina dėvėti visose viešose atvirose ir uždarose erdvėse. Išimtys taikomos asmenims, dalyvaujantiems aukšto meistriškumo sporto pratybose, neįgalumą turintiems asmenims, kai kaukės dėvėjimas gali pakenkti sveikatai, už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus šeimos narius.

Maitinimo įstaigos. Draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, maistas parduodamas tik išsinešimui.

Žmonių judėjimas šalies viduje ir į kitas šalis. Draudžiamas gyventojų judėjimas tarp savivaldybių. Išimtys taikomos, kai vykstama į tarptautinius keleivių maršrutus aptarnaujančius oro, jūrų uostus, autobusų stotis ar iš jų, į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, į kitą savivladybę, kurioje asmuo turi nekilnojamojo turto, priklausančio jam ar vienam iš jo šeimos ar namų ūkių nuosavybės teise, kai vykstama dėl artimųjų giminaičių mirties, atlikti darbo, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje, dėl sveikatos priežiūros paslaugų, dėl „socialinių burbulų“.

Vykti į užsienio šalis nėra draudžiama. Atvykusieji iš užsienio turi pateikti neigiamą koronaviruso testo rezultatą, užpildyti specialią anketą. Asmenims, atvykusiems iš šalių, kuriose fiksuotos koronaviruso mutacijos, privalo izoliuotis.

Žmonių susibūrimai, kultūrinė veikla bei laisvalaikio renginiai. Draudžiami. Laidotuvėse ir vestuvėse dalyvių skaičius turi neviršyti 10 asmenų. Neveikia muziejai, teatrai, parodos, kino salės. Nevyksta sporto varžybos, išskyrus profesionalaus sporto treniruotes ir važybas be žiūrovų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt