Naujienų srautas

Lietuvoje2016.04.20 14:46

D. Grybauskaitė: A. Merkel Europai reikalingesnė nei JT

LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.04.20 14:46

Valstybinio vizito Vokietijoje viešinti Lietuvos vadovė susitiko su šalies prezidentu Joachimu Gaucku. Aptarti dvišaliai santykiai ir naujos bendradarbiavimo galimybės, agresyvaus Rusijos elgesio ir propagandos keliama grėsmė, bendras atsakas į saugumo iššūkius. 

Vokietija yra Lietuvos strateginė partnerė

Prezidentai taip pat pabrėžė europinių vertybių išsaugojimo ir paramos Ukrainos žmonėms svarbą. Pasak D. Grybauskaitės, Vokietija yra Lietuvos strateginė partnerė, su kuria sieja tvirti istoriniai, politiniai ir ekonominiai ryšiai, bendri interesai ES ir NATO. 

„Lietuva ir Vokietija dar niekada nebuvo tokios artimosm, glaudžiai dirbančios išvien dėl savo žmonių gerovės. Vokietija ne tik viena didžiausių mūsų šalies ekonominių partnerių, bet ir strateginė sąjungininkė, kurios kariai padeda užtikrinti Lietuvos saugumą. Be Vokietijos paramos mūsų valstybės raida nebūtų tokia sparti", – sakė prezidentė.

Vokietija yra trečia pagal dydį Lietuvos prekybos partnerė ir investuotoja. Mūsų šalyje veikia apie pusę tūkstančio vokiško kapitalo įmonių, kurios sukūrė 17 tūkst. darbo vietų. Klaipėdos uoste į Vokietiją ir iš jos gabenami kroviniai sudaro didžiausią krovinių apyvartą.

Prezidentė taip pat pabrėžė Vokietijos indėlį mūsų šalies saugumui. Vokietija atsiuntė savo rotacines pajėgas ir karinę techniką, sustiprino Baltijos oro policijos misiją, aktyviai įsijungė į NATO kolektyvinės gynybos pratybas Baltijos šalyse.

Bendradarbiauja visose srityse

Intensyvūs ryšiai mokslo, medicinos, kultūros ir regioninio bendradarbiavimo srityse. Lietuvos ir Vokietijos mokslininkai pagal įvairias ES mokslinių tyrimų programas prisideda prie 50 bendrų projektų. Medicinos srityje su Vokietijos gydymo ir mokslo įstaigomis bendradarbiauja Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Kauno klinikos ir Vilniaus universiteto Santariškių klinikos.

Vyksta studentų mainai Vokietijos Heseno žemė remia jau 60 metų Hiutenfelde veikiančią Vasario 16-osios gimnaziją, kurioje mokosi lietuvių jaunimas iš viso pasaulio. Vokietijoje veikia dar 7 lituanistinės mokyklos, šios šalies universitetuose baltų kalbos ir kultūra dėstoma 10 Baltistikos centrų. Lietuvos ir Vokietijos menininkai vykdo bendrus meno ir istorijos projektus, kuriose nagrinėjamos istorinės, žydų kultūrinio paveldo, pokaryje beglobių vokiečių vaikų, vadinamų „vilko vaikais", temos. Nidoje šiemet vyks 20-asis tarptautinis Nobelio premijos laureatui Thomui Mannui skirtas festivalis. Kitąmet Lietuva pagrindinės viešnios teisėmis dalyvaus tarptautinėje Leipcigo mugėje. Goethe`s institutas Vilniuje skatina vokiečių kalbos mokymą, rengia mokytojų kvalifikacijos kursus.

Prezidentė Vokietijos vadovui padovanojo tautodailės kūrinį – iš medžio išdrožtą „Rūpintojėlį", simbolizuojantį vidinę stiprybę ir atjautą, bei Karaliaučiuje gyvenusio ir kūrusio Kristijono Donelaičio „Metus". Šis kūrinys yra įtrauktas UNESCO saugomo pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Taip pat šalies vadovės bičių sunešto medaus ir juodos duonos.

Prezidentas J. Gauckas yra griežtas komunizmo kritikas, gerbiamas laisvės ir žmogaus teisių gynėjęs, 2008 m. kartu su Vaclavu Havelu ir Vytautu Landsbergiu pasirašęs Prahos deklaraciją dėl Europos sąžinės ir komunizmo.

D. Grybauskaitė: A. Merkel reikalingesnė Europai, o ne JT

Vokietijoje su valstybiniu vizitu besilankanti Lietuvos prezidentė sako, kad kanclerė Angela Merkel Europai reikalingesnė dabartinėse savo pareigose, nei kaip Jungtinių Tautų (JT) vadovė. D. Grybauskaitė Vokietijos radijui taip komentuoja pastaruoju metu suintensyvėjusias kalbas, jog A. Merkel gali pretenduoti vadovauti šiai organizacijai. Pasak Lietuvos prezidentės, kiekviena tarptautinė organizacija, taip pat ir JT, yra stipri tik tada, kai stiprios ją sudarančios valstybės narės.

Pernai Vokietijos žiniasklaidoje kilusius svarstymus, kad A. Merkel galėtų kandidatuoti į JT generalinio sekretoriaus postą, pastaruoju metu sustiprino dabartinio organizacijos vadovo interviu vokiečių leidiniui „Bild“, kuriame jis gyrė A. Merkel atvirų durų politiką.

Per vizitą su Vokietijos vadovais D. Grybauskaitė aptars veiksmingiausias priemones migracijos srautams suvaldyti, sankcijų poveikį Rusijai ir Minsko susitarimų įgyvendinimui, bus keliami energetinio ir branduolinio saugumo klausimai. Vokietijoje Lietuvos vadovė taip pat atidarys inovacijoms bei gyvybės mokslams skirtą verslo forumą. Pasak specialistų, Lietuvos gyvybės mokslų, tokių kaip biotechnologijos, sektorius – vienas pažangiausių Vidurio ir Rytų Europoje, kasmet augantis daugiau nei 20 proc.

Stabiliausiai auganti pasaulio ekonomika Vokietija – trečia pagal dydį Lietuvos prekybos partnerė bei investuotoja. Tai pirmasis Lietuvos vadovės valstybinis vizitas Vokietijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi