Lietuvoje

2021.02.16 21:06

Apžvalgos bokšto statybos Rusnėje bus pradėtos šiemet, tačiau dėl paplūdimio neabejojama – tai užtruks

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2021.02.16 21:06

Rusnės gyventojai ant marių kranto nori paplūdimio, čia pat ketinama statyti ir didelį apžvalgos bokštą. Jeigu apie seniai lauktą pastarąjį kalbama užtikrintai, mat jau pasirašyta rangos darbų sutartis, neabejojama, kad paplūdimio idėjos įgyvendinimo dėl turimo saugomos teritorijos statuso laukia ilgas kelias.


Kaip sausio viduryje skelbė „Šilutės naujienos“, bendruomenė „Rusnės sala“ surinko 970 parašų ir rajono savivaldybei įteikė prašymą dėl paplūdimio įrengimo. Tam reikia, jog dalyje salos teritorijos būtų panaikinti rezervato apribojimai.

Kaip sako bendruomenės pirmininkas Saulius Bukantas, vandens apsuptyje gyvenantys rusniškiai neturi galimybių savo gyvenvietėje pasidžiaugti mariomis ne tik jas stebėdami, nors to norėtų jau daugybę metų.

„Norimas pliažas, kaip ir estakada, salos gyventojų ir svečių iš visos Lietuvos sena svajonė. Svajonė, kuriai visai nedaug reikia – Aplinkos ministerijos pritarimo. Raštai išsiuntinėti savivaldybei, iš savivaldybės – Aplinkos ministerijai. Mes patys dėl vietos, numatomo priėjimo prie pliažo, kur jis galėtų atsirasti, pasiūlymų turim. Lietuvos gyventojai norą išreiškė taip pat parašais – rinkome visos Lietuvos, nes ne mums vieniems, salos gyventojams, tai reikalinga“, – LRT RADIJO laidoje „10-12“ išdėstė S. Bukantas.

Savivaldybė bendruomenės norui pritaria, tačiau salos regioninis parkas skeptiškesnis, anot S. Bukanto, rusniškiams „davė suprasti, kad neturėtume vilties“.

Kaip teigia „Rusnės sala“ pirmininkas, paplūdimio įrengimui esą nė neprireiktų didelių investicijų.

„Bus vandens kelias turizmui valomas, savivaldybė jau yra „pramušusi“ kelius, kiek žinau. Valomas kelias laivybai, gruntas pilamas į pakrantę, formuojamas ruožas – tai nėra kažkokios investicijos, tai būdas, kurį galima panaudoti, tuo pačiu įrengiant pliažą. Mums nereikia jo daug, mes norime turėti priėjimą, atvažiavus prie marių išeiti pasigrožėti jomis, mes dabar matome žoles, žoles, žoles – ir negalima ten privažiuoti arčiau“, – kalbėjo S. Bukantas.

Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis sako suprantantis rusniškių norą turėti paplūdimį ir tiki, jog įkurti jį ir naudotis juo galima ir nedarant žalos ypatingai krašto gamtai.

„Tai yra natūralus noras – salos gyventojai gyvena saloje, aplinkui vanduo, bet negali prieiti prie marių, kažkas sunkiai suprantamo. Be abejo, kaip ir sakė bendruomenės pirmininkas, tas kelias bus sudėtingas. Jeigu norėjome išvalyti Rusnaitės upės žiotis, tai gavome koreguoti rezervato ribas, užtrukome 3,5 metų, kol pakoregavo rezervato ribas. Šiaip ne taip žiotis išvalysime.

Tokia pat procedūra, aš manau, bus ir su tuo pliažu. (...) Mes norime draugauti su gamta, protingai pasinaudoti gamtos ištekliais, o ne tik žiūrėti pro meldus ir žoles, ir sakyti, kad pas mus natūrali gamta. Neužtenka vien to“, – laidoje kalbėjo Šilutės rajono meras.

Apžvalgos bokštas – kita ilgai brandinta idėja Rusnėje ir atsirasti jis turėtų greičiau negu paplūdimys. Bokštas planuotas dar 2016 m., tačiau užsitęsė diskusijos dėl vietos ir finansavimo. Pasak mero V. Laurinaičio, statybos turėtų prasidėti šiemet, o jos numatomos ne iš lengviausių.

„Bokšto projektavimas įvyko, rangos darbų pirkimai įvyko, pasirašyta rangos darbų sutartis. Dar nekalbėjome su rangovais, kada pradės statybą, ji turėtų, mes taip įsivaizduojame, per šiuos metus įvykti. Aišku, statyba bus sudėtinga, kadangi ji vyks vandeniu, Atmatos upe, sausuma privažiuoti sudėtinga. Šitas bokštas bus, bet irgi tai jau yra ketveri metai, kaip mes jį statome“, – sakė V. Laurinaitis.

Prieš kiek daugiau nei metus estakados pagaliau sulaukusios Rusnės bendruomenės pirmininkas neabejoja, kad sala yra įdomi ir galėtų traukti turistus, jei tik tokie projektai kaip šie du būtų įgyvendinami sparčiau.

Daiva Buivydienė, Klaipėdos rajono Turizmo informacijos centro direktorė, Pamario turizmo klasterio vadovė pasakoja, kad sėkmingas verslo ir savivaldos bendradarbiavimas savotiškomis pamario įžymybėmis pavertė Dreverną ir Svencelę, taip galėtų nutikti ir Rusnei. Drevernoje įrengtas nedidelių laivų uostas, poilsiavietės ir apžvalgos bokštas, o Svencelė pamėgta ir išpopuliarinta jėgos aitvarų entuziastų, abu kaimelius kasmet atranda vis nauji turistai.

D. Buivydienė taip pat pritaria, jog paplūdimiui Rusnėje galėtų atsirasti vietos.

„Manau, kad tikrai ten yra puikios galimybės įrengti nedidelį – ir ne vieną – pliažą, nes juos suptų gražūs vandenys. Kad ir randasi ši teritorija saugomų plane, aš manau, tvariai galvojant ir tvariai viską darant, galima susitarti, susiderinti, kad būtų gamtai nepadaryta žalos ir čia gyvenantiems žmonėms, atvykstantiems turistams būtų labai didelis patrauklumas, jei ši teritorija turėtų keletą gražių prieinamų pliažų“, – sakė pašnekovė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „10-12“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt