Lietuvoje

2016.04.18 17:28

Po skandalingo Seimo sprendimo prezidentė išklausė žurnalistus

DELFI.lt2016.04.18 17:28

Pirmadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su žiniasklaidos atstovais, prašančiais šalies vadovę vetuoti Seime priimtas pataisas, numatančias baudžiamąją atsakomybę už neviešų teismo posėdžių medžiagos atskleidimą ir viešą paskelbimą.

Šalies vadovei įteiktas kreipimasis, kuriame reiškiamas susirūpinimas, kad priimtos Baudžiamojo kodekso pataisos kelia grėsmę žodžio laisvei ir prieštarauja Lietuvos teismų bei Europos Žmogaus Teisių Teismo įtvirtintiems žurnalistų apsaugos principams.

„Toks įstatymas pažeistų visuomenės interesą gauti informaciją apie teismo procesus. Jis sukurtų prielaidas taikyti baudžiamąją atsakomybę žurnalistams ar žiniasklaidos priemonėms ir tais atvejais, kai visuomenės interesas žinoti informaciją nusveria argumentus, kuriais remiantis teismas priima formalų sprendimą skelbti neviešą teismo posėdį ar nustato, kad bylos medžiaga yra nevieša“, – rašoma viešame kreipimesi.

DELFI primena, kad praėjusį penktadienį šalies vadovė tokias pataisas pavadino gėdingomis.

„Kadangi įstatymo dar negavome, norėčiau įsigilinti į detales, bet galėčiau atsakyti vienu sakiniu – mano požiūriu, tai yra gėdingas įstatymas“, – žurnalistams penktadienį sakė D. Grybauskaitė, paklausta, ar pasirašys minėtas Baudžiamojo kodekso pataisas.

Kaip DELFI jau rašė, Seimo nariai užsimojo užčiaupti ne tik apie negeroves kalbančią žiniasklaidą, bet ir visuomenę, išdrįsusią apie tai pasisakyti – priėmus BK pataisas, bet kuris asmuo, paviešinęs teisme nagrinėtos neviešos bylos medžiagą, iš karto bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Šios atsakomybės neišvengs ir motinos, kurių vaiką nužudys šaltakraujis žudikas ar išniekins nesutramdomas seksualinis maniakas – nukentėjusiaisiais pripažintiems asmenims užteks tik užsiminti apie tai, ką uždarame teismo posėdyje kalbėjo nusikaltėlis, ir jie iš karto galės būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Pagal Seimo narių priimtas BK pataisas prokurorams net nereikės įrodinėti šių baudžiamųjų nusižengimų – užteks fakto, kad informacija bus paskleista. Net nesvarbu kur – ar žiniasklaidos priemonėje, ar bet kokioje viešoje vietoje, tarkime, daugiabučio laiptinėje kalbantis su kaimynais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.