Lietuvoje

2021.02.05 09:49

Vieni merai palaikytų skirtingus atlaisvinimus, kiti kalba apie demotyvaciją: negali būti, kad vieniems galima, o kitiems – ne

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Augustas Stankevičius, BNS2021.02.05 09:49

Vyriausybei svarstant diferencijuoti karantino taisykles pagal sergamumą savivaldybėse, vieni merai tam pritaria, nes nori greitesnių atlaisvinimų, tačiau kiti perspėja, kad skirtingos taisyklės savivaldybėse pykdytų gyventojus ir būtų sunkiai įgyvendinamos.

Statistikos departamento duomenimis, mažiausias sergamumas šiuo metu yra Rietavo savivaldybėje, kur jis siekia 55 atvejus 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, didžiausias – Visagine, kur rodiklis siekia 909,9.

Rietavo meras Antanas Černeckis sako, kad savivaldybėje tikrai būtų galima atidaryti mokyklas ir parduotuves, jeigu išliktų judėjimo ribojimai.

Visagino administracijos direktorius Virginijus Andrius Bukauskas teigia, kad situacija mažose savivaldybėse keičiasi labai greitai ir vienas židinys gali drastiškai keisti sergamumą, todėl siūlymą atidaryti atskiras savivaldybes vertina kritiškai.

Palaikytų atlaisvinimą, paliekant judėjimo ribojimus

Rietavo meras A. Černeckis sako, jog jo savivaldybė perėjo visas stadijas: nuo didžiausio iki mažiausio sergamumo, o dabar lauktų atlaisvinimų.

„Nėra užkrėtimų jau antra savaitė – buvo vienas ar du atvejai. Mes tikrai galėtume atsidaryti darželius ir mokyklas ir niekas neatsitiktų“, – BNS sakė meras.

Pasak jo, Rietavui padėjo apribojimas judėti už savivaldybės ribų, nes tai sulaikė žmones nuo vykimo į kitus miestus bei atvykimo iš jų. A. Černeckio vertinimu, šis apribojimas kol kas turėtų likti, ypač jeigu savivaldybėje būtų leista atsidaryti mažajam verslui.

„Karantinas, tas sulaikymas nevažiuoti už ribų, matyt, davė rezultatą“, – sakė jis.

„Jeigu atsidarytų kirpyklos, salonai, parduotuvėlės, būtų judesys iš kitų savivaldybių, jeigu nebūtų ribojimų ir tada šitas mūsų pasiekimas būtų labai greitai apsuktas į kitą pusę“, – kalbėjo meras.

Panašų kelią kaip Rietavas, pasak Šilalės rajono savivaldybės mero Algirdo Meiženio, nuėjo ir jų savivaldybė, kuri, anksčiau buvusi pirmoje pozicijoje, šiuo metu turi antrą mažiausią 105 atvejų sergamumą. Meras sako, kad palaikytų skirtingus karantino reikalavimus.

„Mes iš principo palaikome. (...) Teigiamai vertiname, kadangi pas mus praėjusi jau ta banga“, – sakė jis.

Rokiškio rajone sergamumas COVID-19 šiuo metu yra antras didžiausias – 815,8 atvejo 100 tūkst gyventojų, tačiau savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas teigia palaikantis idėją karantino reikalavimus savivaldybėse diferencijuoti.

„Aš vis tik pritariu tokiai idėjai ir ją palaikau“, – teigė jis.

Pasak mero, sergamumo statistiką savivaldybėje augina du židiniai, todėl tai nėra masinis plitimas ir savivaldybės vadovas tikisi jį greitai suvaldyti.

„Dabar kelios dienos nei vienoje, nei kitoje vietoje naujų atvejų nenustatoma. Manau, kad skaičius po kokios savaitės, kai žmonės pasveiks, ženkliai sumažės“, – sakė R. Godeliauskas.

Kritikai sako, kad tai demotyvuotų ir būtų sunkiai įgyvendinama

Visagino administracijos direktorius sako, jog mažose savivaldybėse situaciją gali pakeisti ir vienintelis židinys, todėl atskirų savivaldybių atlaisvinimas būtų nepraktiškas ir sudėtingas.

„Jeigu konkrečiai imti pagal savivaldybes, aš manau, kad ne visai teisinga būtų. Jeigu dar kalbėtume apie regionus kažkokius didesnius – Žemaitija, Aukštaitija, Dzūkija, Suvalkija ir galbūt Vilnius, Kaunas – didieji miestai, bet ir tai klausimas. Bet jeigu žiūrint statistiką, ji keičiasi kiekvieną dieną“, – sakė administracijos direktorius Virginijus Andrius Bukauskas.

Jis teigė, kad Vyriausybė atlaisvinimus turėtų įvesti visur, nes dabartinės sąlygos diskriminuoja dalį įstaigų ir skatina šešėlinį verslą.

„Supraskime, kad žmonės negali nesikirpti“, – sakė jis.

Skirtingai nei Rietave, Visagine judėjimo ribojimas, pasak V. A. Bukausko atnešė žalos, nes tai – tankiausiai apgyvendinta Lietuvos savivaldybė.

„Tas uždarymas, sakyčiau, daug blogiau, kadangi mūsų savivaldybė yra pati tankiausiai gyvenanti savivaldybė Lietuvoje“, – sakė jis.

Sergamumą taip pat augina didelėse įstaigose kilę viruso židiniai.

Kritiškai siūlymą vertino ir Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas. Pasak jo, pavasario patirtis rodė, kad grožio paslaugų ir mažų parduotuvių atidarymas nesukeltų didesnės grėsmės nei dabar dirbantys prekybos centrai. Jo teigimu, žmonės jau yra pavargę nuo karantino ir skirtingas traktavimas juos dar labiau demotyvuotų.

„Negali būti, kad vieniems tas pats galioja, o kitiems negalima. Žmonės pervargsta, pervargę pradeda ieškoti išeičių“, – kalbėjo meras.

„Aš manau, tai tikrai supykdys ir demotyvuos. Vis tiek paslaugų žmonėms reikia, negalime užsidaryti. (...) Gausis, kad reikės mūsų žmonėms nelegaliai važiuoti į kitą rajoną kirptis, nes ten kirpykla veikia?“ – svarstė jis.

Pasak jo, rajone gyvena daug vienišų žmonių, jų sveikata, apribojus sveikatos paslaugų teikimą, blogėjo, žmonės delsė kreiptis.

Jis teigė, kad valstybė turėtų numatyti griežtesnes izoliavimo sąlygas, nes virusas plinta per antrinius kontaktus. Tuo tarpu Ukmergės rajone, kur sergamumas yra ketvirtas didžiausias Lietuvoje ir siekia 618,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

„Mes esame didžiulė kryžkelė: mūsų darbuotojai dirba Vilniuje, Kaune, pas mus atvyksta iš kitų rajonų nemažai pramonės. Migracija vyksta, įmonės veikia“, – apie aukšto sergamumo priežastis kalbėjo meras.

Karantino ribojimų švelninimą Vyriausybė ketina svarstyti kitą savaitę. Kaip vienas iš siūlymų minima ir galimybė atlaisvinimus taikyti pagal sergamumą skirtingose savivaldybėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt