Lietuvoje

2016.04.16 10:09

L. Linkevičius: skaldančių išorės jėgų veikiama NATO turi rodyti nuoseklumą ir tvirtumą

LRT.lt2016.04.16 10:09

NATO atsakas į bandymus suskaldyti transatlantinį aljansą turi būti paremtas sąjungininkų vienybe, nuoseklia ir tvirta laikysena, teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius balandžio 15 dieną prasidėjusiame Bratislavos globalaus saugumo forume GLOBSEC 2016, skelbiama Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.

Diskusijoje „Protecting Europe: Boosting Capabilities“ ministras pabrėžė, kad NATO tenka svarbi pareiga sustiprinti savo kolektyvinę gynybą ir atgrasą grėsmių iš rytų akivaizdoje, kuri neturi būti nuvertinama ar ignoruojama pasiteisinant tariama įtampos eskalavimo rizika.

Todėl, pasak L. Linkevičiaus, Aljanso adaptacijos procese neturi būti apsiribota tik Parengties veiksmų plano įgyvendinimu, kuriam buvo pritarta 2014 m. Velse vykusiame NATO valstybių narių vadovų susitikime. NATO turi būti pajėgi atremti netikėtus konvencinių pajėgų antpuolius ir išlaikyti atsparumą hibridinėms grėsmėms. Diskusijos metu daug dėmesio skirta Aljanso daugianacionalinių pajėgų priešakinio dislokavimo Baltijos valstybėse ir Lenkijoje koncepcijai. 

Pasak ministro, svarbus vaidmuo tenka ir individualioms valstybių narių pastangoms sustiprinti savo gynybos pajėgumus. Lietuvos atvejis rodo, kad gynybai reikiamų resursų užtikrinimas, teisinės bazės adaptavimas, visuomenės sąmoningumo kėlimas gali reikšmingai palengvinti bendradarbiavimą su sąjungininkais užtaisant saugumo spragas rytinėje Aljanso dalyje. 

Vienuoliktą kartą rengiamų GLOBSEC diskusijų šiais metais dėmesys – artėjančiam NATO šalių vadovų susitikimui Varšuvoje, JAV prezidento rinkimams ir transatlantinei partnerystei, padėčiai Artimuosiuose Rytuose, Rusijos kariniams veiksmams Ukrainoje ir Sirijoje.

Šeštadienį Bratislavoje taip pat planuojami L. Linkevičiaus dvišaliai susitikimai su Slovakijos užsienio ir Europos reikalų ministru Miroslavu Lajčaku, Bosnijos ir Hercegovinos užsienio reikalų ministru Igoriu Crnadaku, ir buvusia JAV valstybės sekretore Madeleine Albright.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.