Lietuvoje

2021.02.04 11:58

Šilalės skiepų skandalo atomazga: antrosios vakcinos dozės atvyko penki asmenys, Ūselis nepasirodė, nes sušlubavo sveikata

trys asmenys vakciną gavo neteisėtai, jiems gresia baudos; atnaujinta 14.13
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.02.04 11:58

Šilalėje dedamas taškas skiepų skandalo istorijoje. Ketvirtadienį priešpiet antrosios vakcinos dozės atvyko grupelė asmenų, kurie sausio pradžioje galimai buvo paskiepyti be eilės. Tiesa, centrinė skandalo figūra – bendrovės „Ambulansas“, kuri valdo Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotį, generalinis direktorius Ričardas Ūselis gydymo įstaigoje nepasirodė, nes sušlubavo jo sveikata.

Pagrindiniam skandalo asmeniui sušlubavo sveikata, jis liko nepaskiepytas

Ketvirtadienį skiepo atvykusi R. Ūselio žmona Marija Ūselienė aiškino, kad R. Ūselis antrosios vakcinos dozės neatvyko, nes sušlubavo jo sveikata.

„Rimtai serga. Ačiū Dievui, ne koronavirusas dar. Kol kas apie skiepą žmogus negalvoja, nes serga. Reikia tartis su gydytojais“, – situaciją apibendrino M. Ūselienė.

Ji tvirtino mananti, jog į skiepų skandalą patekusi žmonių grupė vis tiek būtų gavusi skiepus anksčiau ar vėliau, o sausio pradžioje skiepo atvyko, kad įmonei skirtos vakcinos dozės tiesiog neprapultų.

„Būčiau gavusi, bet buvo atliekamų skiepų ir mes važiavome, kad jie neprapultų paprasčiausiai. Įmonei skirti skiepai buvo“, – teigė M. Ūselienė.

Moteris taip pat teigė mananti, jog pirmasis skiepas nebuvo privilegija.

„Paprasčiausiai pasakė, kad įmonėje serga žmonės ir negalės pasinaudoti skiepu. Mes, kadangi buvome rezerviniame sąraše, atvažiavome ir pasiskiepijome. Tarp kitko, tų skiepų dar liko daugiau nuo įmonės“, – sakė moteris.

Ji tvirtino, jog jokios tvarkos, galiojusios tuo metu, kai buvo skirstomos vakcinos „Ambulanso“ darbuotojams, nebuvo pažeistos.

„Buvo toks nutarimas. Ir mes nepažeidėme to gruodžio mėnesio 23 d. nutarimo. Niekas negalvojo daryti nusikaltimo kažkokio iš tikrųjų. Man keista, kad toks didelis dėmesys“, – aiškino M. Ūselienė.

Moteris taip pat teigė, kad ji nėra tiesiog tik R. Ūselio žmona, o yra ir susijusi su bendrove „Ambulansas“ – čia savanoriauja.

Iš viso ketvirtadienį ligoninėje buvo paskiepyti penki asmenys.

Atvyko, kad „čia nedingtų skiepai“

Antroji vakcina ketvirtadienį buvo sušvirkšta ir verslininkui, R. Ūselio žmonos broliui Juozui Pranckevičiui, tačiau jis nebuvo nusiteikęs bendrauti su žiniasklaida.

Ketvirtadienį vakcinos dozė vėl sušvirkšta ir R. Ūselio sūnui Vytautui Ūseliui bei jo žmonai. V. Ūselis tvirtino, kad jis pats bendrovėje „Ambulansas“ dirba informacinių technologijų specialistu bei paramediku.

„Šilalė, Visaginas, Vilnius – tas pats UAB „Ambulansas“, – apibendrino V. Ūselis.

Jis patikino, kad jam nebuvo skirtumo, kur gauti vakciną, mat skiepas jam esą priklausė ir Vilniuje. Tačiau, kaip ir M. Ūselienė, jis tvirtino į Šilalę vakcinuotis atvykęs tam, kad „čia nedingtų skiepai“.

„Vilniuje paskirs kažkam kitam, o čia tą dieną pasakė, kad dings po poros dienų skiepai“, – aiškino V. Ūselis.

Jis taip pat tvirtino, kad pagal tuo metu galiojusias tvarkas turėjo teisę būti paskiepytas. Apie tai, kad yra „laisvų“ vakcinos dozių V. Ūseliui, anot jo, pranešė Šilalės rajono ligoninės atstovai.

„Iš šitos ligoninės paskambino kažkas ir pasakė, kad liks vakcinos ir, kad užpildyti sąrašą. Nežinau, kas pildė sąrašą“, – aiškino V. Ūselis.

Įmonės „Ambulansas“ direktorius kokybei Algirdas Radvila, kuris ketvirtadienį taip pat buvo paskiepytas antrąja vakcinos doze, kaip ir kiti šios istorijos dalyviai, tvirtino, kad turėjo teisę į skiepą.

Skiepo iš Vilniaus į Šilalę atvykęs A. Radvila paaiškino taip elgęsis todėl, kad būtent Šilalėje yra pagrindinis bendrovės „Ambulansas“ biuras. Tiesa, jis pripažino, jog visas šis skiepų skandalas privertė pasigailėti to, jog gavo vakciną.

„Tai yra išpūstas politinis burbulas, „piaras“. R. Žemaitaičiui tas patiko, jam to reikėjo ir jis tą padarė. Viskas yra pagal teisės aktus“, – tvirtino A. Radvila.

Antrojo skiepo ketvirtadienį atvykusius skandalingai pagarsėjusius asmenis į Šilalės rajono ligoninę palydėjo Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja Loreta Kalnikaitė.

Jos teigimu, visa ši skiepų istorija baigėsi taip, kaip ir prasidėjo – burbulu ir politikavimu.

Pas mus darbuotojų yra iš įvairių rajonų ir jie skiepysis.

„Medicinos paslauga tapo politika. Skiepai yra skirti ne atskiram žmogui. Skiepai yra net ne Lietuvos, o Europos Sąjungos padalinti. Nėra jie skirti atskiriems rajonams. Yra – asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams. Nesvarbu, kur jie yra. Kur jūs matote paskirstymą, kad yra to rajono gyventojams? Nėra. Pas mus darbuotojų yra iš įvairių rajonų ir jie skiepysis“, – dėstė Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja.

Anot L. Kalnikaitės, „Ambulanso“ skiepų istorijoje nebuvo padaryta nusikaltimo.

Šilalės vicemeras: trys asmenys vakciną gavo neteisėtai, jiems gresia baudos

Šilalės rajono savivaldybės vicemeras Tadas Bartkus teigė, kad ši diena, kai į skandalą įsivėlusi žmonių grupė gavo antrą skiepą, – liūdna Šilalei ir jam pačiam.

„Manau, kad tai yra precedentas. Mes ištransliuojame visuomenei, kad kviečiame lipti per galvą, atvykti į Šilalę ar kitą rajoną ir per pažintis ar, kaip dabar populiaru sakyti, per blatą gauti vakciną. Manau, kad tai yra liūdna diena tiek Šilalei, tiek man, tiek nemažai daliai Lietuvos gyventojų“, – dėstė T. Bartkus.

Vicemeras tvirtino, kad jo asmeninė pozicija išlieka nepakitusi – vilniečiai antrosios vakcinos dozės gauti neturėjo.

Anot T. Bartkaus, savivaldybė sprendimą suteikti antrąją vakcinos dozę šiems žmonėms priėmė gavusi SAM išaiškinimą, tačiau šiuo metu savivaldybę jau pasiekė išaiškinimai, kuriais konstatuojama, kad tam tikros tvarkos vis dėlto buvo pažeistos.

„Mes gavome atsakymą iš STT. Gavome atsakymą, kad „Ambulanso“ Šilalės skyriaus vedėja Loreta Kalnikaitė 3 asmenų negalėjo įtraukti į tą sąrašą. Tai yra būtent tie, kurie neturi darbo santykių, o yra su savanorystės sutartimi. STT tą konstatavo“, – dėstė vicemeras.

Teigiama, kad yra užfiksuotas pažeidimas pagal Administracinių nusižengimų kodeksą.

STT įpareigojo Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą nubausti tuos asmenis, kurie padarė pažeidimą. T. Bartkus įvardijo ir galimus baudų dydžius: fiziniams asmenims numatoma bauda siekia 500–1,5 tūkst. eurų, o juridiniams asmenims – 1,5–6 tūkst. eurų.

LRT.lt jau skelbė, kad ilgą laiką nebuvo aišku, ar, kaip teigiama, be eilės skiepus gavusi žmonių grupė sulauks ir antrosios vakcinos dozės. Sąrašo su jų pavardėmis Šilalės rajono savivaldybė neskubėjo tvirtinti, o Šilalės rajono savivaldybės mero pavaduotojas T. Bartkus atvirai teigė nepritariantis tam, kad minėtiems žmonėms būtų suleista antroji vakcinos dozė.

„Iš neteisės negali gimti teisė. Tai yra mano asmeninė pozicija ir aš tikrai jos nekeisiu. Jie neturėtų gauti“, – sausio pabaigoje tvirtino vicemeras.

Tuo pačiu metu kalbinta Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja Loreta Kalnikaitė tvirtino, jog visas šis skiepų skandalas yra politinė kova, tačiau T. Bartkus tokius teiginius neigė.

„Nemanau, kad čia yra politika. Geriausia gynyba visada yra puolimas ant kito ir sakyti, kad čia yra politika. Jau ir dabar žmonės piktinasi, kaip galima be eilės lįsti. Lipti per galvas ir bandyti gauti neteisėtai tuos skiepus“, – dėstė Šilalės rajono mero pavaduotojas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.