Lietuvoje

2021.02.03 17:55

Atkreipė dėmesį į skaudžiausias visuomenės problemas, tarp jų – vaikų raida ir bendravimo trūkumas karantino metu

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.02.03 17:55

Vaikų galimybės mokytis ir bendrauti, smurtas artimoje aplinkoje ir integracija įkalinimo įstaigose. Tokias problemas trečiadienį Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdyje išskyrė jame dalyvavę įstaigų kontrolieriai. Komiteto posėdyje taip pat kalbėta apie žmonių su negalia teises bei Stambulo konvencijos ratifikavimą.

Seimo kontrolierius, įstaigos vadovas Augustinas Normantas, kalbėdamas apie iššūkius žmogaus teisių srityje, išskyrė problemas įkalinimo įstaigose. Anot A. Normanto, šiose įstaigose kilo problemų ir dėl pandemijos, taip pat svarbu išskirti tam tikrus nepamatuotus ribojimus žmogaus teisių ir laisvių srityje.

Seimo kontrolieriaus teigimu, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į sveikatos apsaugos problemas, bet ir socializacijos klausimą. Kaip sakė A. Normantas, ypač aktualu išėjusių į laisvę žmonių integravimas į mūsų visuomenę.

„Pamirštame, kad jie tampa mūsų visuomenės nariais. Priklausomai nuo to, koks bus požiūris į juos, kaip vyks socializacija, tokius turėsime bendrapiliečius“, – kalbėjo Seimo kontrolierius.

Įstaigos vadovas pabrėžė, kad, atlikus tyrimus dėl esminių žmogaus teisių problemų, pirmiausiai reikėtų išskirti neįgaliųjų teises.

„Jau anksčiau kėlėme klausimą dėl žmogaus, turinčio negalią, prieinamumo dalyvauti rinkimuose. Supratome, kad galima tai padaryti, tai nereikalauja itin didelių sąnaudų, bet tai yra žmogaus orumo klausimas. Jei žmogus turi kažkaip važiuoti kiemais, kad galėtų pasiekti balsavimo vietą, tai neprisideda prie orumo“, – akcentavo A. Normantas.

Pasak jo, reikėtų akcentuoti ir smurto artimoje aplinkoje problemą. Atlikus tyrimą, Seimo kontrolierius jau anksčiau pabrėžė būtinybę ratifikuoti Stambulo konvenciją.

„Tai yra vienas tarptautinių instrumentų, kuris suteiktų galimybes šioje srityje dirbančioms nevyriausybinėms organizacijoms dar labiau pasiekti, kad šios problemos būtų sprendžiamos“, – tvirtino A. Normantas.

Seimo kontrolierius taip pat apgailestavo, kad neturime žmogaus teisių mokymo vizijos. Toks mokymas turėtų būti vykdomas nuo darželio iki aukštosios mokyklos, kalbėjo A. Normantas.

Ragina atkreipti dėmesį į vaikų gerovę

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė komiteto posėdžio metu sakė, kad pagrindinės problemos vaiko teisių srityje šiuo metu susijusios su pandemija ir įvestu karantinu.

„Matome dideles rizikas vaikų fizinei ir psichinei sveikatai vykstant tik nuotoliniam mokymui ir bendravimui tik viename namų ūkyje – dėl galimai patiriamo smurto, apie kurį galime ir nesužinoti. Kitas dalykas – niekam ne į gerą uždarymas, bet, kalbant apie vaikus ir jų raidą, akivaizdu, kad tai nėra gerai“, – įsitikinusi E. Žiobienė.

Pasak jos, neretai toks vertinimas atsiremia į sveikatos klausimą, tačiau reikėtų kalbėti apie tai, kaip valstybėje balansuojame tarp teisės į sveikatą, kai reikia saugoti visuomenės sveikatą, ir tarp vaikų gerovės. Svarbu ne tik vaikų sveikata, bet ir jų galimybės mokytis, bendrauti ir augti.

„Augimas visada atsiremia į kontaktus, bendravimą, žaidimą, tiesioginį kontaktą su mokytoju“, – pabrėžė E. Žiobienė.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė išskyrė ir paauglių problemas. Jos teigimu, tarp paauglių problemų – ir priklausomybės, dalyvavimo visuomenėje poreikis, taip pat iškyla klausimų dėl žodžio laisvės, dalyvavimo politinėje veikloje. Paaugliams trūksta ir jiems skirtų paslaugų – vaikų dienos centre jie jau ne visada nori dalyvauti, kadangi paslaugos nėra nukreiptos į jų amžių ir išskirtinumą, svarstė E. Žiobienė.

Daugėja skundų dėl duomenų apsaugos pažeidimų

Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė sakė, kad šiuo metu pagrindiniai iššūkiai – didelis ir nuolat didėjantis skundų skaičius.

„Rimtų profesinių nusižengimų, garbės ir orumo pažeidimų mažėja. Tačiau daugėja privatumo ir duomenų apsaugos pažeidimų“, – tvirtino G. Ramanauskaitė.

Todėl, anot jos, prioritetą matytų būtent šioje veiklos srityje ir darbo su neapykantos kalba mažinime.

„Daugiau dėmesio ketinčiau skirti duomenų apsaugai, nes kyla labai daug klausimų ir asmenims, ir žiniasklaidai šioje srityje“, – pabrėžė G. Ramanauskaitė.

Populiariausi

COVID-19 testavimas
COVID-19 TRUMPAI 9