Naujienų srautas

Lietuvoje2016.04.15 09:37

ES komisaras palaiko Lietuvos poziciją dėl Astravo AE

LRT.lt 2016.04.15 09:37

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ketvirtadienį Amsterdame susitiko su ES klimato kaitos ir energetikos komisaru Migueliu Ariasu Canete ir aptarė Bendrijai aktualius klimato kaitos mažinimo klausimus, kaip rašoma pranešime spaudai.

Ministras atkreipė komisaro dėmesį į mūsų šaliai itin svarbias branduolinės saugos problemas, kurių kelia prie pat Lietuvos valstybinės sienos, vos už 50 km nuo sostinės Vilniaus, Baltarusijos statoma Astravo atominė elektrinė. Lietuvos požiūriu, ši statyba yra neteisėta, nes Baltarusija padarė esminių Espo konvencijos turinio ir procedūrų pažeidimų, ligi šiol neatsako į mūsų šalies daugelį kartų pateiktus klausimus apie šios AE branduolinę saugą ir galimą poveikį Lietuvos aplinkai bei gyventojams.

Atsakymų nesulaukta ir per Espo konvencijos įgyvendinimo komiteto sesiją, kuri prieš mėnesį vyko Ženevoje, nors 2014 m. birželį per šios konvencijos šalių susitikimą pateiktose rekomendacijose buvo nurodyta, kad Baltarusija turi tęsti poveikio aplinkai vertinimo procesą ir atsakyti į Lietuvos klausimus.

Komisaras M. A. Canete pritarė mūsų šalies pozicijai, kad Astravo AE projektas privalo atitikti visus Espo konvencijos ir branduolinės saugos reikalavimus. Pasak komisaro, Europos Komisija dės pastangas, kad Baltarusija šios jėgainės galimo poveikio aplinkai vertinimą atliktų tinkamai ir taip pat atliktų atominėms elektrinėms taikomą vadinamąjį „streso testą”, kuris padeda įvertinti, ar užtikrinamos pakankamos saugos priemonės ekstremaliems gamtos reiškiniams atlaikyti.

Susitikimo metu pokalbininkai aptarė šiuo metu Europos Komisijos rengiamus siūlymus, skirtus ES klimato ir energetikos politikai įgyvendinti. Pagrindinis šios politikos tikslas iki 2030 m. – išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį Bendrijoje sumažinti bent 40 proc., palyginti su 1990 metais.

Ūkio sektoriai, dalyvaujantieji ES prekybos šiltnamio dujomis sistemoje, išmetimus turės sumažinti 43 proc., palyginti su 2005 m., o nedalyvaujantieji (žemės ūkio, transporto sektoriai) – 30 proc. Dabar EK rengia siūlymus, kiek kiekvienos ES šalies nedalyvaujantieji sektoriai turės sumažinti išmetamų šiltnamio dujų. Išsamiai apie Lietuvai numatomus įpareigojimus bus aptarta su ES klimato kaitos ir energetikos ekspertais, kai jie balandžio 29 d. atvyks į Vilnių.

Penktadienį ministras K. Trečiokas kartu su kitais ES aplinkos ir susisiekimo ministrais, vakar susirinkusiais Amsterdame į neformalų susitikimą, baigs diskutuoti, kaip „žalinti“ transportą Bendrijos šalyse, kaip skatinti naudotis mažai taršiomis ar visai netaršiomis transporto priemonėmis, mažinti aviacijos ir jūrų transporto išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi