Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.13 10:52

Dėl V. Uspaskicho nedarbingumo pažymos teismas kreipsis į sveikatos apsaugos ministrą

ELTA 2013.03.13 10:52

Vilniaus apygardos teismas (VAT) po dviejų savaičių pertraukos antradienį turėjo sugrįžti prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimo, kuris buvo atidėtas dėl partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ligos. Tačiau teisme nepasirodžius V. Uspaskichui posėdis atidėtas.

Vilniaus apygardos teismas (VAT) po dviejų savaičių pertraukos antradienį turėjo sugrįžti prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimo, kuris buvo atidėtas dėl partijos lyderio Viktoro Uspaskicho ligos. Tačiau teisme nepasirodžius V. Uspaskichui posėdis atidėtas.

Pasak V. Uspaskicho advokato Vytauto Sviderskio, jo ginamasis į teismo posėdį negali atvykti pirmadienį ir antradienį. Advokatas teismui pristatė tai nurodančią medicinos pažymą.

Byloje paskelbta pertrauka iki kovo 18 d. Taip pat teisėjų kolegija kreipsis į pažymą išdavusią gydymo įstaigą išsiaiškinti V. Uspaskicho sveikatos būklę bei kiek laiko kaltinamajam prognozuojamas gydymas. Kolegija, be to, kreipsis į sveikatos apsaugos ministrą patikrinti išduotos pažymos tikrumą, ar tikrai V. Uspaskicho sveikatos būklė yra tokia, kad trukdo dalyvauti teismo posėdžiuose.

„Nedarome jokių išvadų, tiesiog norime patikrinti pažymos pagrįstumą, kadangi šiame procese jau yra buvę atvejų, kai gydytojai pažymas buvo išdavę nepagrįstai. Vertindami tą informaciją, kuri žinoma viešai, manome, kad galbūt kaltinamojo būklė nėra tokia, kad negalėtų dalyvauti teismo posėdyje. Čia, aišku, galutinį žodį turi tarti medikai“, – po teismo posėdžio žurnalistams sakė valstybinę kaltinimą palaikantis advokatas Saulius Verseckas.

Jis vylėsi, kad pažyma bus patikrinta iki kito teismo posėdžio, kuris vyks po savaitės.

Be to, prokuroras neatmetė galimybės išskirti V. Uspaskicho bylą į atskirą.

„Jeigu gauti duomenys bus tokie, kad iš tikrųjų kaltinamasis serga tokia liga, dėl kurios jis negali dalyvauti ir negalės dalyvauti ilgą laiką, sakykime, kelis mėnesius, o įrodymų tyrimas šioje byloje iš esmės yra baigtas, tai, manau, tokia galimybė yra įmanoma neapsunkinant bylos proceso“, – kalbėjo prokuroras.

Jis nesiėmė vertinti, ar bus siekiama kokių nors sankcijų pažymą išdavusiam medikui, jeigu ji pasirodys fiktyvi.

Šioje byloje senatis sueina 2016 m. Teisėjų kolegija, kuriai pirmininkauja teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė, posėdžius suplanavo iki birželio.

Pasiteiravus, ar pasigirdus kalboms, esą V. Uspaskichas vartoja narkotikus, prokurorai nenori atlikti ekspertizės, S. Verseckas sakė, jog norint, kad teisėsauga imtųsi tyrimo, turi būti gauti pakankamai rimti duomenys, o viešojoje erdvėje sklandantys gandai negali būti pagrindas ikiteisminiam tyrimui.

V. Uspaskicho advokatas V. Sviderskis aiškino, kad medicininės pažymos pagrįstumo tikrinimas nebūtinas, nes „kiekvienas gydytojas šioje byloje, kuris deda parašą, žino, kad negalima kažko netikro daryti“.

„Prokuroro teisė prašyti tikrinti. Sakyčiau, kažkiek gali įžeisti gydytojų luomą šitokie dalykai“, – kalbėjo kaltinamojo gynėjas.

Jis taip pat manė, kad nėra pagrindo V. Uspaskicho bylą išskirti į atskirą.

„Nėra pagrindo išskirti (...), tačiau, jeigu toks dalykas atsitiktų, teoriškai, aš manau, čia problemų daugiau neatsirastų – įvyktų keletas papildomų posėdžių prie to, kas yra dabar numatyta, ir tuo baigtųsi“, – sakė V. Sviderskis.

Advokatas sukritikavo dažną teismo posėdžių grafiką, dėl to esą kenčia kitos bylos ir klientai.

Antradienio posėdyje parodymus turėjo duoti Darbo partijos vicepirmininkas, Seimo narys Vytautas Gapšys ir buvusi partijos vyr. finansininkė Marina Liutkevičienė.

Prokurorai Darbo partiją kaltina sistemingai vedus dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004–2006 m., tačiau pernai spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą. Šie kaltinimai atsirado prokurorui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Skaičiuojama, kad partija neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų, daugiau kaip 23 mln. litų išlaidų, valstybei nesumokėjo daugiau kaip 3,8 mln. litų mokesčių ir įmokų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė M. Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir Vitalija Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi