Lietuvoje

2016.04.14 11:30

Rusijos naikintuvai Baltijos jūroje du kartus gąsdino į Klaipėdą plaukiantį JAV karo laivą

15min.lt, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, LRT RADIJAS2016.04.14 11:30

JAV eskadrinis minininkas „USS Donald Cook“ šią savaitę Baltijos jūroje du kartus patyrė neginkluotų Rusijos naikintuvų provokacijas. Rusijos karo lėktuvai praskrido itin arti JAV laivo – vos 9 metrų atstumu – ir taip „simuliavo puolamuosius veiksmus“. „USS Donald Cook“ ketvirtadienį atplaukė į Klaipėdos uostą. Vizito data buvo slepiama dėl saugumo sumetimų.

A. Paulauskas: tai primena Šaltąjį karą

Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas sako, jog Rusija ir toliau rodo, kad Baltijos jūra neva esanti   jos įtakos zonoje.

Pasak A. Paulausko, pastarieji Rusijos provokacianiai veiksmai primena šaltojo karo laikus. NSGK pareigūnas teigia, kad Lietuvos kariuomenė kol kas negali pateikti oficialios informacijos apie šį incidentą, kadangi laivas Klaipėdos uoste švartuojasi ketvirtadienio rytą. Penktadienį čia laukiama aukšto rango vadovų susitikimo.

Du incidentai įvyko tarptautiniuose vandenyse antradienį. Trečiasis, kurio metu naikintuvai praskrido jau šiek tiek tolesniu atstumu, įvyko sekmadienį, teigė CNN šaltinis.

„USS Donald Cook“ yra raketinis eskadrinis minininkas.Tai tas pats laivas, kurį Rusijos laivynas valstybinės televizijos propagandiniame filme gyrėsi per Krymo okupaciją panašiais manevrais išvijęs iš Juodosios jūros, nors prezidentas Vladimiras Putinas tąkart filme kalbėjo, kad pilotai patys „pachuliganavojo“.

Laive taip pat buvo Lenkijos sraigtasparnis – kaip dalis reguliarių apmokymų. Anot šaltinio, Pentagone diskutuojama, kad Rusija taip mėgino pasiųsti žinią ne tik JAV, bet ir Lenkijai.

Kito šaltinio teigimu, šiuos skrydžius vykdė Rusijos „Su-24“ naikintuvai ir sraigtasparnis. Buvo sutrikdytas Lenkijos sraigtasparnio skrydis, nes Rusijos pajėgos buvo priartėjusios pavojingai arti.​

Baltieji rūmai ir Lenkijos gynybos ministras apkaltino Rusiją dėl provokacijos. Kitą savaitę pirmą kartą po dvejų metų turi susirinkti NATO ir Rusijos taryba, ir viena iš temų, žadama, bus, kaip vengti panašių incidentų.

Prieš Rusijos karo lėktuvų priartėjimą, „USS Donald Cook“ kurį laiką sekė Rusijos žvalgybinis laivas. Rusijos naikintuvai laivą persekiojo nuo pirmadienio - prie vos palikusio Gdynės uosto ir pasiekusio tarptautinius vandenis laivo bent 20 kartų priartėjo per maždaug kilometrą. Kitą dieną manevrai buvo įžūlesni, be paties pavojingiausio lakūnai praskrido šalia dar dešimt kartų. Prieš tai Rusijos karinis sraigtasparnis septynis kartus priskrido prie laivo, sutrukdydamas nuo jo denio pakilti Lenkijos sraigtasparniui. 

Eskadrinis minininkas „USS Donald Cook“, kurį Pentagonas laiko Ispanijos bazėje, yra dalis priešraketinės gynybos sistemos – tos, kurios dislokavimui Lenkijoje Kremlius griežtai priešinasi, ir dėl kurios Rusija pernai perspėjo Daniją, kad jei prie jos prisijungtų, taptų net branduolinės atakos taikiniu.

Vieni agresyviausių manevrų per kelis dešimtmečius

Kaip skelbia „Military Times“, šios savaitės incidentai Baltijos jūroje buvo vieni agresyviausių manevrų neutraliuose vandenyse pastaraisiais dešimtmečiais.

Esą prie eskadrinio minininko Rusijos karo lėktuvai kelis kartus buvo priskridę vos 9 metrų atstumu ir taip „simuliavo puolamuosius veiksmus“.

Portalo šaltinių Pentagone teigimu, „USS Donald Cook“ įgula paliudijo, jog Rusijos orlaiviai skrido taip žemai, kad sujudino vandenį. O eskadrinio minininko kapitonas tokį rusų elgesį pavadino ne tik neprofesionaliu, bet ir nesaugiu.

„Šis incidentas, tikriausiai nenustebsite tai išgirdę, visiškai neatitinka profesionalių normų, kuriomis remiasi tarptautiniuose vandenyse ir tarptautinėje erdvėje greta viena kitos veikiančios pajėgos. Bet kokia taikos meto karinė veikla turi atitikti tarptautinę teisę ir normas ir būti vykdoma deramai, atsižvelgiant į kitų šalių teises ir kitų orlaivių bei laivų saugumą“, – pabrėžė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Joshas Earnestas.

Greičiausiai pažeista 1972 metų sutartis

Rusijos karo lėktuvai per pastaruosius metus neretai elgėsi neprofesionaliai, praskrisdami virš JAV karo laivų. Tačiau Pentagone teigiama, kad šios savaitės incidentus pirmą kartą galima vadinti „nesaugiais“. Kai bus atliktas formalus įvykių aplinkybių tyrimas, JAV vyriausybė gali oficialiai pateikti protestą Rusijai.

Tokie manevrai greičiausiai pažeidė 1972 metų JAV ir Sovietų Sąjungos sutartį, kuri draudžia būtent puolamojo pobūdžio tokius praskridimus.

Tai pabrėžė ir premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasirodė incidento video

Trečiadienio vakare pasirodė vaizdo įrašai, kuriuose, kaip skelbiama, nufilmuotas Rusijos naikintuvų skrydis prie „USS Donald Cook“. Vienas įrašas paskelbtas oficialioje JAV karinių pajėgų Europoje vadavietės (EUCOM) paskyroje „Youtube“, kiti įrašai įdėti kitų vartotojų.

„ABC news“ video:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.