Lietuvoje

2016.04.13 17:01

Klastotės: kaip jas atskirti ir kokią žalą galime patirti?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.04.13 17:01

Prekių padirbinėjimo žala vien Europoje skaičiuojama milijardais eurų. Pavyzdžiui, kosmetikos pramonė dėl klastočių kasmet patiria 9,5 mlrd. eurų nuostolių, aksesuarų ir galanterijos gamintojai – 3,5 mlrd.

Tačiau valstybinio patentų biuro direktorius Arūnas Želvys pastebi, kad nors pirkėjai gali džiaugtis įsigiję neoriginalią prekę pigiau, kai kuriais atvejais tai gali sukelti žalą sveikatai. Kaip pavyzdį specialistas pateikė sporto inventorių, kuris, naudojamas sportinėje veikloje, gali sulūžti ar kitaip pakenkti žmogui. „Kitas atvejis – kai klastojami vaistinių preparatai. Tuomet tiesiogiai nukenčia žmogus. (...) Pasekmės išties gali būti labai rimtos“, – įspėjo valstybinio patentų biuro vadovas.

Suklastotas prekes kartais gana sudėtinga atskirti, todėl patariama atsižvelgti į vietą, kur ji parduodama, kainą ar žymėjimą – visi šie požymiai gali padėti atsakingam vartotojui nuspėti apie klastotę.

A. Želvys, paklaustas, ar Lietuvoje kūrėjai linkę saugoti savo išradimus ar dizainus, prekės ženklus, patvirtino, kad tautiečiai intensyviai saugo savo intelektinę nuosavybę. Skaičiuojama, kad tokie atsakingi kūrėjų veiksmai sukuria net 34 proc. bendrojo vidaus produkto.

Išsamiau apie tai, kaip atskirti klastotes – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.