captcha

Jūsų klausimas priimtas

Už neteisėtas priemokas ketina bausti ligoninių vadovus

Iš gydymo įstaigų siekiama išgyvendinti nelegalias priemokas ir kyšius. Parengtos sveikatos sistemos pataisos, kuriose gydytojams numatytos piniginės baudos, jei iš pacientų bus reikalaujama susimokėti už paslaugą, kurią kompensuoja valstybė, praneša LTV Naujienų tarnyba.   
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Iš gydymo įstaigų siekiama išgyvendinti nelegalias priemokas ir kyšius. Parengtos sveikatos sistemos pataisos, kuriose gydytojams numatytos piniginės baudos, jei iš pacientų bus reikalaujama susimokėti už paslaugą, kurią kompensuoja valstybė, praneša LTV Naujienų tarnyba. 

Jau seniai vieša paslaptimi yra tapę, kad pacientas, norintis didesnio gydytojų dėmesio, turi jam į kišenę kyštelėti kelias dešimtis ar kelis šimtus litų.

O pastaruosius kelerius metus stebima ir nauja tendencija – ligoninės prašo susimokėti už tvarsčius, švirštus, lašelines, o šeimos gydytojai – už kai kuriuos įprastus labaratorinius tyrimus.

„Daugėja atvejų, kai pacientui reikia tyrimo, o gydytojas, atrodo, apsimeta, kad jam to tyrimo nereikia, ir pacientas yra lyg ir priverstas paprašyti to tyrimo, tada atsiranda įrašas istorijoje ir mokama“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

A. Matulo teigimu, šiuo metu net 85 šalies gydymo įstaigose nustatyti atvejai, kai vyriausiųjų gydytojų įsakymais įteisintos nelegalios priemokos.

Siekiant išgyvendinti tokią ydingą praktiką parengtos sveikatos sistemos pataisos, kuriose siūloma už nelegalias priemokas bausti ligoninių vadovus, gydytojus. Baudos siektų iki tūkstančio litų, o pakartotinai užfiksavus šį pažeidimą – jos dvigubėtų.

„Pirminiame sveikatos priežiūros lygyje, t. y., šeimos gydytojui teikiant paslaugas, jeigu pacientas yra draustas, už jį apmoka ligonių kasa ir už tas paslaugas nieko mokėti nebus galima. Siūlomame projekte kategoriškai pasakome, kad jokių priemokų negali būti“, – teigia A. Matulas.

Ligoninėse nebeliktų ir priemokų už tvarsčius, švirkštus, kitas medicinines priemones. Tiesa, gydymo įstaigai pacientas turėtų mokėti tik tada, jei jo netenkintų valstybės apmokamų paslaugų kokybė ir jis prašytų brangesnio tyrimo. Tuomet pacientas turėtų sumokėti kainų skirtumą tarp valstybės apmokamos ir brangesnės paslaugos.

Įstatymo pakeitimais tikimasi gydymo įstaigose sutrumpinti ir pacientų eiles. Esą yra nemažai atvejų, kai už tyrimą iš savo kišenės mokėjusiam pacientui jis atliekamas tuoj pat, o nemokamų paslaugų gyventojams tenka laukti kelis mėnesius.

Nors komiteto nariai ir pritarė įstatymo projektui, kai kurių teigimu, taisyti dar yra ką. Esą priemokas ligoninės ima ne iš gero gyvenimo, o dėl pablogėjusios finansinės padėties, kai dėl krizės valstybė už paslaugos balą moka nebe litą, o, pavyzdžiui, 80 centų.

„Tokias pataisas teikiant reikia įvertinti ir tai, kad valstybė turi adekvačiai finansuoti sveikatos apsaugos sistemą. Nes, žinot, į  komitetą atėję įstaigų vadovai ar gydytojai kalba vienaip, o išėję iš komiteto jie sako: „Bet mes juk neišgyvenam“. Tai valstybė neturėtų pastatyti į konfliktinę situaciją paslaugos teikėjo – įstaigos, gydytojų ir pacientų“, – įsitikinusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė.

A. Matulas tikisi įstatymo pataisas Seime įregistruoti artimiausiu metu. Jei rudenį jas parlamentarai priimtų, naujoji tvarka – priemokų uždraudimas ir baudos medikams – įsigaliotų kitąmet.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...