Lietuvoje

2021.01.31 23:46

Teisingumo ministrės tikslas – per kadenciją pastatyti bent vieną kalėjimą

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.31 23:46

Kalėjimų turto inventorizavimą pradėjusi teisingumo ministrė sako, kad per savo kadenciją norėtų pastatyti nors vieną naują, vakarietiškus standartus atitinkančią įkalinimo įstaigą. Ekspertų teigimu, Lietuvai reikia bent dviejų naujų kalėjimų. 

Kalėjimų laukia nuodugni turto apžiūra. Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska šią savaitę apsilankiusi Vilniaus pataisos namuose, praėjusią – Pravieniškėse, Kalėjimų departamentą įpareigojo atlikti turto inventorizavimą.

Panorama. Atlikus kalėjimų auditą, svarstoma apie galimas reformas (su vertimu į gestų k.)

Ministrė sako Pravieniškėse pamačiusi daug neūkiškumo – nebaigtų statyti apleistų pastatų vaiduoklių, naujų statybų, kur saugumo reikalavimai neatitinka minimalių standartų.

„Vis dar didžioji dalis nuteistųjų gyvena tomis sąlygomis, kurios atsispindi bylose, kur vis dar turim aiškintis, kodėl taip yra. (...) Šiai dienai dirbti tokiomis sąlygomis su nuteistaisiais, kurie gyvena po kelis arba keliasdešimt kambaryje, mes negalim. Negalim užtikrinti saugumo nei pareigūnų, nei visuomenės. Negalim dirbti tiesiogiai su psichologais, nes yra sudėtinga“, – aiškina E. Dobrovolska.

Prieš ketverius metus viešai apie turto švaistymą, korupciją ir kitas negeroves labai tamsioje, kaip pati sako, kalėjimų sistemoje prabilusi tuometė Kauno tardymo izoliatoriaus vyriausioji buhalterė, dabar direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė sako, kad kalėjimų reformą reikia pradėti ne nuo pastatų, o nuo žmonių inventorizacijos.

„Ne paslaptis, kad šitoj sistemoj labai daug užsilikusių nuo senų, net ir sovietinių laikų, kur jau tikrai daugelis mūsų ir pamiršę tas sistemas, ir darbo metodus. Tačiau šita sistema tiek glaudžiai susijusi – yra asmenys, kurie turi savo interesus tam tikrus. Interesais persipynę su privačiais ir valstybės. Yra žmonės, kurie valdo dešimtmečiais, todėl naivu tikėti, kad jie vieną dieną išaušus rytui pradės valdyti kitaip, teisingai, valstybės labui.

Todėl, kad seni kadrai, kurie yra suaugę su sistema ir tarpusavy persipynę, jie niekada nepradės dirbti kitaip, jie neatsivers ir netaps vieną dieną teisingais žmonėmis“, – sako R. Kazėnienė.

Jos teigimu, turi keistis ir paties Kalėjimų departamento ir įkalinimo įstaigų vadovai, nes Teisingumo ministerijoje pilni stalčiai auditų išvadų.

„Yra konstatuota audito išvadose – sistemiškai pažeidinėjami teisės aktai, neskaidrūs viešieji pirkimai, neracionaliai valdomas valstybės turtas, kiti sprendimai yra neteisingi valdyme. Kyla klausimas, kaip toks vadovas, kuris sistemiškai dešimtmečius ar keliolika metų valdė šitaip įstaigą, gali ir toliau tęsti įstaigos valdymą teisingai?“ – retoriškai klausia R. Kazėnienė.

Siūlo statyti naują kalėjimą

Kriminologas Gintautas Sakalauskas sutinka, kad sistema, kurioje dirba 3,5 tūkst. žmonių, prižiūrinčių 6 tūkst. nuteistųjų ir kasmet kainuojanti 80 milijonų eurų, liko nereformuota.

Nors pastatai ne svarbiausia problema, G. Sakalausko teigimu, galima pradėti ir nuo jų.

„Sistemoj dažnai būna, kai žmonės imami kaltinti, jie ima slėptis, bijoti, gintis, tada pulti atgal. (...) Paprasčiausias sprendimas būtų statyti bent 2 naujas įkalinimo įstaigas, kurios atitiktų šiuolaikinius vakarietiškus standartus“, – aiškina G. Sakalauskas.

Ministrė užsibrėžė tikslą per ketverius kadencijos metus pastatyti bent vieną naują kalėjimą.

„Mes esam realistiški, suvokiam, kad nėra galimybių per vieną kadenciją pastatyti kelias naujas įstaigas. Žinant, kad procesai užtrunka, tai bent vieną įkalinimo įstaigą (pastatyti), kuri užtikrintų visus standartus. Kad pareigūnai, galėtų dirbti, o nuteistiesiems nereikėtų eiti į Europos žmogaus teisių teismą ir aiškintis“, – mano teisingumo ministrė.

Ministrė sako, kad naujas kalėjimas turėtų atsirasti prie kažkurio iš didžiųjų miestų, prie kurio, pasak jos, dar neaišku.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00