LRT FAKTAI
Mokykla

Lietuvoje

2021.02.05 17:30

LRT FAKTAI. Sklando bauginimai dėl pavojaus vaikams mokyklose – sako, kad nori panaikinti lytis ir reikalaus keisti programas

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.02.05 17:30

Feisbuke keliama panika dėl esą mokyklose kylančio pavojaus vaikams: sakoma, kad jie verčiami pildyti anketą, kuri prieštarauja dalies tėvų supratimui, kaip turėtų būti ugdomi vaikai.

Vienai mamai pasidalijus žinute apie dukros mokykloje gautą apklausą, kilo pasipiktinimas, kad anketos platinimas neteisėtas, o ja pasiremiant mokyklose bus „atsakoma sąvokų mergaitė, berniukas, moteris, vyras“.

Spėlioja, kad bus prieita ir prie „vaikų atėmimo“

Įrašo autorė teigia, esą mokykloje platinama moksleivių apklausa apie Sveikatos ir lytinio ugdymo bei rengimo šeimai (SLURŠ) programą mokyklose. Pasak susirūpinusios mamos, „jau yra projektas emocinio ugdymo programai, kuri bus lytiškai neutrali, t.y. atsisakoma sąvokų mergaitė, berniukas, moteris, vyras“.

Šis įrašas sulaukė pasidalijimų įvairiose grupėse ir komentarų nuo jau minėto motyvo, kad mokykloje nebebus vartojami socialiniai lyčių apibrėžimai iki spekuliavimo, jog norima „atimti vaikus“.

Moksleivių sąjunga: trūksta žinių apie lytiškumą

Programa, sulaukusi tokio didelio pasipiktinimo feisbuke, yra patvirtinta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir yra integruojama tiek į pamokas, tiek į neformalųjį švietimą.

Tačiau Moksleivių sąjunga, platinusi anketą moksleiviams aiškino, kad mokiniai nėra patenkinti programos įgyvendinimu, mokykloje jiems trūksta informacijos apie lytinį brendimą, emocinį intelektą – būtent todėl Moksleivių sąjunga ėmėsi naujos inciatyvos.

Jos vykdoma veikla nėra privaloma, LRT.lt patvirtino LMS atstovė Karolina Pralgauskytė. Ji sako, kad moksleiviai mokykloje yra supažindinami su brendimo, emocijų temomis, tačiau progimnazistai, gimnazistai išsako problemą, kad informacijos mokykloje jiems nepakanka.

„Moksleiviai pastebi, jog mokyklose lytinio brendimo tema yra paliečiama labai siaurai. Dažniausiai klasėje besimokantys vaikinai ir merginos yra supažindinami su paauglystėje atsirandančiais kūno pokyčiais atskirai, tačiau jie pamini, jog norėtųsi apie lytinį brendimą kalbėti dažniau ir kartais turėti bendras diskusijas, kurių metu būtų galima susipažinti su priešingos lyties brendimu. Pavyzdžiui, mokykloje merginos susidūrusios su pirmomis menstruacijomis jaučiasi nepatogiai <...> Tad organizuojamos bendros diskusijos, edukacinių filmų peržiūros galėtų padėti išvengti tokių keistų ir nemalonių situacijų“, – apie moksleivių išsakomus rūpesčius kalbėjo K. Pralgauskytė.

Ne tik lytinis švietimas

Anot jos, be žinių apie lytinį brendimą, paaugliams trūksta žinių apie darbą, poilsį: kaip planuoti laiką, būti produktyviu, jiems dažnai kyla pasitikėjimo savimi problemos dėl stereotipų, socialinių tinklų įtakos.

„Pavyzdžiui, lapkričio mėnesio nagrinėjama tema: Sveikata, sveika gyvensena ir šeimos samprata, [todėl] naujienlaiškyje pateikėme rekomendacijas ir pasiūlymus <...> surengti akciją „Susipažinkime su mokykloje dirbančiais specialistais“, kurios metu su psichologu, sveikatos specialistu būtų galime aptarti, kas yra sveikata, kaip ją sustiprinti.

Taip pat rekomendavome įtraukti diskusiją, pokalbį su mokyklos bendruomene apie toleranciją ir pan., – sakė pašnekovė. – Sausio mėnuo yra skirtas psichikos sveikatai, veiklai ir poilsiui, todėl atrinkę moksleiviams rūpimus klausimus kreipėmės į psichologus, kurie parengė atsakymus iš savo ekspertinės pusės, o mes pasidalijome savo socialiniuose tinkluose“.

Posted by Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) on 2021 m. sausio 19 d., antradienis

Ministerijos plano panaikinti nesiruošia

Pašnekovė sakė, kad socialiniuose tinkluose išsakyti nuogąstavimai dėl to, kad platinama anketa gali pakenkti vaikams, rodo iškreiptą situacijos suvokimą.

„Visuomenė lytiškumo ugdymą supranta labai siaurai – jiems tai vyro ir moters sąvokų naikinimas, LGBT bendruomenė, lytiniai santykiai, o gal tiksliau, dviprasmiškai vertinamos temos, kurios yra tabu. Norėčiau priminti, jog ši programa apima įvairias temas – pasitikėjimą savimi, emocinį raštingumą, darnių ir glaudžių tarpusavio santykių kūrimą, meilę savo kūnui, saugų elgesį internete, lytinį brendimą, tačiau visuomenė yra linkusi klijuoti etiketes“, – pastebi LMS atstovė ir paneigė, kad LMS siekia panaikinti ministerijos patvirtintą programą arba uždrausti mokykloje naudoti sąvokas „vyras“ bei „moteris“.

„Minima anketa yra siekiama išsiaiškinti, ar moksleiviai yra girdėję apie SLURŠ programą, kokių temų jiems trūksta, anketos klausimai yra parengti įvairaus amžiaus moksleiviams <...> stengiamės prisidėti ir gerinti Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programos integravimo kokybę, o ne ją atmesti ar naikinti sąvokas“, – K. Pralgauskytė sakė, kad anketa bus naudojama rengiant rezoliuciją savivaldybėms ir mokykloms.

Ji pridūrė, kad anketa yra anoniminė, jos pildyti moksleiviams neprivaloma.

ŠMSM: apklausa nederinta, bet ir neprivalo

ŠMSM atstovai, paklausti apie mokykloje plintančią apklausą sakė, kad ministerija neapsiims kontroliuoti nei apklausos, nei mokinių iniciatyva vykdomų veiklų ir atkreipė dėmesį, kad priežiūrą vykdyti turėtų mokyklos, jei mano tam esant reikalą.

„Lietuvos moksleivių sąjunga vykdyta apklausa nebuvo derinta su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Kaip asociacija, jie ir neprivalo to daryti.

Tačiau mokyklos ir pačios privalo išsiaiškinti joms siūlomų projektų, iniciatyvų tikslus, ar jie dera su SLURŠ programos įgyvendinimo principais, uždaviniais, ar turinys atitinka vaikų amžių. Taip pat stebėti, kad nebūtų teikiama nepilnamečių psichikai ar fizinei sveikatai, fiziniam, protiniam, dvasiniam ar doroviniam vystymuisi žalinga informacija“, – teigiama atsiųstame atsakyme.

ŠMSM patvirtino, kad šiuo metu vykdomas bendrojo ugdymo programų atnaujinimas, bus apsvarstyta ir ši programa – rengiama nauja Socialinio, emocinio, sveikatos ugdymo ir žmogaus saugos programa, kai kurie klausimai bus aptariami ir per kitų dalykų, pavyzdžiui, gamtos mokslų, dorinio ugdymo, pilietiškumo užsiėmimus.

„Apibūdinama, kas yra „lytinė sveikata“, kaip asmens elgesys ir aplinkos veiksniai daro jai poveikį, aiškinamasi, kokie vyksta fiziologiniai, emociniai ir socialiniai pokyčiai paauglystės metu, kokios problemos kyla paaugliams brendimo metu ir kokie jų sprendimai, ir pan. Taip pat analizuojama ir aiškinamasi ankstyvųjų lytinių santykių bandymų rizika jauno žmogaus sveikatai ir gyvenimui“, – apie tai, kokie pokyčiai laukia ugdymo, teigiama ministerijos atsakyme. – Naujos programos rengėjai atviri visiems siūlymams, kurie bus nuodugniai apsvarstyti.“

Manipuliacija / dezinformacija

Socialiniuose tinkluose platinama moksleiviams išsiųsta anketa nėra privaloma, ja neketinama atmesti ŠMSM patvirtintos programos. Moksleivių sąjungos teigimu, jų vykdomos veiklos lankomos pasirinktinai, dažnu atveju apsiriboja informacija socialiniuose tinkluose, o poreikis joms kilo dėl to, kad vyresnio amžiaus moksleiviai išsakė poreikį gauti daugiau informacijos lytinio brendimo bei emocinio intelekto temomis.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt