Lietuvoje

2016.04.12 16:19

LAT: S. Drėlingo veikoje – visi genocido nusikaltimo sudėties požymiai

LRT.lt2016.04.12 16:19

Trečiadienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs Lietuvos istorijai jautrią kasacinę bylą dėl partizanų genocido, konstatavo, kad Adolfo Ramanausko „Vanago“ sulaikyme dalyvavęs Stanislovas Drėlingas už padėjimą vykdyti genocidą yra nuteistas pagrįstai, rašoma LAT pranešime spaudai. 

Plenarinė sesija, susidedanti iš septyniolikos Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų, konstatavo, kad  S. Drėlingas  žinojo apie sovietinės valdžios tikslą sunaikinti visus pasipriešinimo okupacinei valdžiai dalyvius, suvokė, kad A. Ramanauskas ir jo žmona Birutė Mažeikaitė yra Lietuvos partizanai, suprato, kad operacijos metu jie bus nužudyti arba paimti į nelaisvę, kankinami ir teisiami, kaip „tėvynės išdavikai“, nuteisti mirties bausme ar deportuoti. 

„S. Drėlingo veiksmai buvo neatsiejami nuo kitų operacijos dalyvių veiksmų, turint bendrą tikslą sulaikyti minėtus partizanus“, – pažymėjo Teismas.

Galutinėje ir neskundžiamoje LAT nutartyje taip pat pabrėžiamas byloje nustatytas S. Drėlingo ryšis su genocidą vykdžiusią okupacine valdžia, jo veiksmų, vykdant genocidą, apimtis ir tyčios turinys. „Tai, kad kaltinime nėra nurodyti konkretūs asmenys, tiesiogiai kankinę ir sušaudę A. Ramanauską bei deportavę B. Mažeikaitę, nereiškia, kad S. Drėlingas nuteistas nepagrįstai ir neturi esminės reikšmės teisiniam nusikalstamos veikos vertinimui. S. Drėlingo veikoje yra visi būtinieji genocido sudėties požymiai“, – konstatavo LAT.

Atsižvelgdamas į tai, kad padarytame nusikaltime S. Drėlingo vaidmuo buvo antraeilis, kasatorius yra 85 metų, silpnos sveikatos ir nepadaręs jokių kitų nusikaltimų, taip pat, jog nuo nusikaltimo padarymo praėjo beveik 60 metų ir  S. Drėlingas dalį laisvės atėmimo bausmės yra atlikęs, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas bausmės dydį sumažino iki faktiškai atlikto jos laiko – 5 mėnesių 6 dienų.  „Iš įstatyme numatytų bausmės tikslų šiuo atveju gali būti pasiektas tik vienas – nubaudimas, kiti bausmės tikslai objektyviai negali būti  pasiekti ir netenka prasmės. Laikoma, kad Stanislovas Drėlingas  jam paskirtą bausmę atliko“, – konstatavo LAT.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.