Lietuvoje

2021.01.29 15:51

Nauja, akibrokštu galinti virsti skiepų skandalo versija Šilalėje: „Ambulanso“ vadovas save į sąrašus įsirašė pats?

antrosios dozės penktadienį neatvyko
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.29 15:51

Šilalėje netyla aistros dėl prieš tris savaites prasidėjusio skandalo, kai be eilės čia vakcina nuo COVID-19 buvo paskiepyti keli asmenys. Savivaldybės vadovybė nenumatė galimybės penktadienį paskiepyti Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotį valdančios įmonės vadovo bei kelių kitų jo aplinkos žmonių, tad jie ir neatvyko. Plačiau apie situaciją prakalbo ir šios greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja, ji tvirtina, kad kaltų šioje situacijoje nėra.

Direktorius pats pasirašė sąrašą, kuriame buvo ir jo pavardė?

Penktadienį Šilalėje netrūksta įtampos – išaušo diena, kai prieš tris savaites, kaip tvirtinama, pažeidžiant numatytas tvarkas paskiepyti asmenys gali gauti antrąją vakcinos nuo COVID-19 dozę.

Vis dėlto, iki pat penktadienio ryto nebuvo tiksliai žinoma, ar į skandalą įsivėlę Šilalėje greitosios medicinos pagalbos stotį valdančios įmonės „Ambulansas“ generalinis direktorius Ričardas Ūselis ir jam artimi žmonės tądien Šilalės rajono ligoninėje kartu su kitais stoties darbuotojais taip pat gaus antrąjį skiepą.

Pirmą kartą susiklosčiusią situaciją LRT.lt sutiko paaiškinti ir Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja Loreta Kalnikaitė.

„Kodėl tas turi būti žinoma? Mes eisime tiek, kiek mums reikia. Kodėl tą reikia pasakyti skaičių?“ – pačioje pokalbio pradžioje paklausta apie tai, kiek stoties darbuotojų penktadienį bus paskiepyti antrąja vakcinos doze, rėžė L. Kalnikaitė.

Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja tvirtino, kad ne ji jau pačioje istorijos pradžioje patvirtino skiepyti numatomų asmenų sąrašą.

„Tai yra UAB „Ambulansas“. Jis turi generalinį direktorių ir visus raštus pasirašinėja jis ir teikia“, – sakė L. Kalnikaitė.

Taigi, aiškėja, kad L. Kalnikaitė į sąrašą įtraukė realiai Šilalėje dirbančiuosius, o bendrovės vadovas R. Ūselis esą patvirtino jau tokį vakcinuoti planuojamų Šilalės greitosios medicinos pagalbos asmenų sąrašą, kuriame buvo ir paties R. Ūselio pavardė.

Kaltų šioje istorijoje – nėra?

Tiesa, L. Kalnikaitė taip pat pastebėjo, kad nuo pat gruodžio pradžios, kai keliskart vis būdavo planuojamas skiepų poreikis, planuojamų vakcinuoti žmonių skaičius vis keitėsi.

„Paskutinis poreikis buvo pildytas gruodžio 30 d. Tai buvo 21 asmuo. Tada mes pažiūrėjome, kad šiuo metu mes tiek galime skiepyti. Mes paskiepijome 15 žmonių“, – aiškino greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja.

Nors numatytas skiepyti poreikis buvo 21 asmuo, tačiau paskiepyta 15, mat paaiškėjo, kad likusieji turi antikūnų ir tokių žmonių skiepyti negalima.

L. Kalnikaitė tvirtino, kad šioje situacijoje kaltųjų nėra ir viskas buvo atlikta teisėtai ir pagal numatytas tvarkas.

„Sąrašas jokių įtarimų nesukėlė ir dabar, kiek žinau, yra pateiktas toks pat, tik dabar atsirado naujų reikalavimų, kaip pateikti sąrašą. Ten turi būti vardas, pavardė, įstaigos pavadinimas, juridinis kodas, turi būti surašyti prioritetai pagal ministro įsakymą, pareigos. Kiek aš žinau, viskas tame sąraše yra surašyta. Tikrai nė vienas žmogus pas mus, kuris yra prioritete 1.7, nebuvo paskiepytas pirmiau negu kad tie, kas priklauso 1.2“, – tvirtino ji.

Vakcinos R. Ūselis neatvyko, o GMP stoties vedėja situaciją įvardija kaip politinę kovą

Pasak pašnekovės, iš nuo pat skandalo pradžios įvardijamų šešių be eilės vakciną gavusių asmenų trys yra bendrovės „Ambulansas“ darbuotojai.

„Tai yra etatiniai. Nuo pat to, kai mus prijungė, jie nėra nauji. Yra generalinis direktorius, direktorius kokybei ir IT specialistas“, – trijulę įvardijo L. Kalnikaitė.

Ji taip pat teigė, kad šioje istorijoje kaip vienas iš skiepą be eilės gavusiųjų minimas verslininkas ir R. Ūselio žmonos brolis Juozas Pranckevičius yra susijęs su pačia bendrove „Ambulansas“.

„Kai mus prijungė, jis buvo pagrindinis vadovas. Jų darbo sutarčių tai aš nematau. Neturiu tokių galių“, – tvirtino L. Kalnikaitė.

Aš išvis nesuprantu, man niekas nepaaiškina, ką aš esu padariusi.

Greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja teigė, jog vakcinacija nuo COVID-19 iš medicininės paslaugos virto politika, todėl Šilalės rajono savivaldybė nepatvirtino penktadienį numatomų paskiepyti asmenų sąrašo, tad ryte dar būta daug neaiškumų.

„Aš nežinau, kaip mes gausime. Mes keli gausime, bet be sutikimo. Aš taip suprantu“, – aiškino stoties vedėja.

Tiesa, vėliau greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai, kurie iš tiesų dirba Šilalėje, vis dėlto patraukė Šilalės ligoninės link, ten buvo skiepijami.

Pats bendrovės „Ambulansas“ generalinis direktorius R. Ūselis penktadienį antrosios vakcinos dozės neatvyko.

„Jis šiandien nevažiuos, nes mes negavome leidimo, mes nerizikavome. Leidimo tai neturime. Patvirtinto sąrašo tai nėra“, – patikino vedėja.

L. Kalnikaitė aiškino mananti, kad visa ši skiepų istorija yra politinė kova, kurios metu norima susidoroti būtent su pačia L. Kalnikaite.

„Aš esu konservatorė. Nors mane išmetė iš partijos, bet mano pažiūros visada bus tokios, kokios buvo. Čia yra R. Žemaitaičio žaidimas, o jo partneriai, jo bendrapartiečiai globojami valdo Šilalėje. Aš išvis nesuprantu, man niekas nepaaiškina, ką aš esu padariusi“, – stebėjosi greitosios medicinos pagalbos stoties vedėja.

Aiškinama, kad dalis Šilalėje paskiepytų vilniečių buvo savanoriai

Šilalės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tadas Bartkus akcentavo, kad, skiepijant pirmąja vakcinos doze, įmonės buvo prašoma pateikti sąrašą, kuriame turėjo būti tik Šilalėje dirbančių greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojų pavardės, bet jame atsirado ir šeši, dirbantieji ne Šilalėje.

Taigi, nuspręsta, kad kol kas tie šeši asmenys, kurie pirmojo skiepo į Šilalę atvyko iš Vilniaus, antrosios vakcinos dozės nebus kviečiami.

„Šiandien jų nekvietėme. Kaip žinia, turime paskiepyti iki vasario 4 d.“, – sakė T. Bartkus.

Penktadienį savivaldybę pasiekė taip lauktas Sveikatos apsaugos ministerijos raštas, turėjęs atsakyti į klausimus dėl, kaip teigiama, neteisėtai paskiepytų asmenų tolimesnės vakcinacijos, tačiau, anot vicemero, jis aiškumo dėl susiklosčiusios padėties nesuteikė.

Šilalės rajono savivaldybė galutinį sprendimą dėl antrosios vakcinos dozės R. Ūseliui, J. Pranckevičiui ir kitiems skandalo herojams priims ateinančią savaitę.

Šį penktadienį buvo nuspręsta paskiepyti 6 bendrovės „Ambulansas“, kuri valdo Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotį, darbuotojus, dar 3 numatoma paskiepyti, veikiausiai, pirmadienį, o dėl dar 6 likusių – bendrovės „Ambulansas“ generalinio direktoriaus, direktoriaus kokybei, IT specialisto ir dar trijų asmenų, kurie įvardijami kaip savanoriai, – dėl kurių ir kilo skandalas, skiepijimo, kaip minėta, neapsispręsta.

„Trys savanoriai, pagal mums „Ambulanso“ pateiktus duomenis, savanoriavo ir savanorystės sutartis turėjo nuo praėjusių metų. Bet pagal ministro įsakymus savanoriai gali gauti skiepus, jeigu per paskutines 14 dienų dirbo su COVID-19 pacientais 16 valandų. Mes tokių duomenų neturime ir prašėme, kad bendrovė „Ambulansas“ pateiktų. Jie buvo sakę, kad bendradarbiaus, bet to bendradarbiavimo nėra ir jie nepateikė tokių duomenų, kad šitie asmenys savanoriavo Šilalėje“, – aiškino T. Bartkus.

Taip pat numatoma aiškintis ir galimai anksčiau, nei turėjo būti, paskiepyto buvusio Šilalės rajono ligoninės vadovo Antano Levickio atvejį.

Gali išvengti baudų

Vieno iš paskiepytųjų advokatas yra pasisakęs apie tai, jog, nesulaukus vakcinos, tokį miesto valdžios sprendimą ketinama skųsti.

Šilalės rajono vicemero teigimu, šiuo atveju situacija yra dviprasmiška. Žvelgiant iš medicininės pusės šiems asmenims vakcina turėtų atitekti, tačiau teisinė padėties pusė kelia klausimų.

„Iš neteisės negali gimti teisė. Tai yra mano asmeninė pozicija ir aš tikrai jos nekeisiu, kad jie neturėtų gauti. Bet savivaldybė, sulaukusi ministerijos rašto ir jį išnagrinėjusi, priims sprendimą“, – sakė T. Bartkus.

Vicemeras neigė Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vedėjos L. Kalnikaitės teiginius apie tai, kad visas šis skandalas – politinė kova.

„Nemanau, kad čia yra politika. Geriausia gynyba visada yra kito puolimas ir sakyti, kad čia yra politika. Jau ir dabar žmonės piktinasi, kaip galima be eilės lįsti. Lipti per galvas ir bandyti gauti neteisėtai tuos skiepus“, – dėstė Šilalės rajono mero pavaduotojas.

Kol kas žinoma tik tiek, kad skiepus Šilalėje gavę vilniečiai gali sulaukti baudų už tai, jog įvažiavo į „svetimą“ savivaldybę. Tiesa, anot vicemero, dar nėra tiksliai žinoma, ar tokia nuobauda bus taikoma ir pačiam „Ambulanso“ generaliniam direktoriui R. Ūseliui.

„Jie persiuntė protokolus į gyvenamąją vietą. Tai dar nereiškia, kad baudos bus paskirtos“, – dėstė T. Bartkus.

Specialiųjų tyrimų tarnyba, vicemero teigimu, jau pasisakė, kad yra nustatyti keturi asmenys, kurie galimai neteisėtai gavo vakciną.

Šilališkis: čia visur – „blatai“

Kilusį skandalą jau kurį laiką aptarinėja ir gyventojai. Gatvėje kalbintų šilališkių nuomonės skiriasi.

„Jeigu pirmąsyk paskiepijo, reikia ir antrą, kaip ir darbuotojams“, – teigė vietos gyventoja Ona ir pridūrė, kad be eilės sušvirkštos vakcinos jai visiškai negaila.

Šilalėje sutiktas Vaclovas laikėsi kitokios nuomonės – vilniečiams nėra ko važiuoti į Šilalę.

„Velnių jiems čia važiuoti. Gali ir Vilniuje pasiimti antrą skiepą. Kam čia važinėtis, degalus deginti. Blatai čia visur, blatai“, – apibendrino Vaclovas.

Šilališkė Zita akcentavo, kad visa ši istorija turi dvi puses. Viena vertus, dabar nesuleidus antrosios vakcinos dozės, būtų vėjais paleista pirmoji, tačiau, kita vertus – anksčiau, nei priklauso, gauti vakciną yra neteisinga.

„Dabar tokia santvarka mūsų: be blato – niekur“, – apibendrino Zita.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.