Lietuvoje

2016.04.12 12:19

Prezidentė Krymo totoriams pasakė, ką mano apie Rusijos veiksmus

LRT.lt2016.04.12 12:19

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Krymo totorių lyderiais Mustafa Dzhemiliovu ir Refatu Chubarovu. Susitikime dalyvavo ir Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Adas Jakubauskas. Šalies vadovė su totorių lyderiais aptarė itin sunkią totorių padėtį Rusijos okupuotame Kryme, ten vykdomus šiurkščius žmogaus teisių ir demokratinių laisvių pažeidimus bei suvaržymus, rašoma pranešime spaudai. 

„Lietuva griežtai smerkia neteisėtą Krymo okupaciją ir aneksiją. Mes tvirtai palaikome Krymo totorius ir visus Ukrainos žmones, kurie šiandien patiria sudėtingus išbandymus. Laikomės nuoseklios pozicijos, jog sankcijos Rusijai negali būti atšauktos, kol nėra pilnai įgyvendinti Minsko susitarimai ir tęsiasi neteisėta Krymo okupacija“, – sakė prezidentė.

Rusijai okupavus Krymą nuolat pažeidžiamos čia gyvenančių totorių ir ukrainiečių teisės. Ribojama jų išraiškos laisvė – dėl nuolatinių persekiojimų vietinė totorių televizija buvo priversta pasitraukti į Kijevą, uždaryti jų leidiniai, vykdomos kratos bibliotekose. Totoriams draudžiama rengti susirinkimus ir mitingus. Persekiojama religijos laisvė. Totoriai kaltinami ekstremizmu, vykdomos kratos jų mečetėse. Totorių bendruomenės lyderiams draudžiama atvykti į Krymą, atsiranda ribojimų vaikams mokytis gimtąja kalba.

Kovą Simferopolio teisme pradėtas okupacinės valdžios inicijuotas teismo procesas, kuriuo siekiama uždrausti tautinio Krymo totorių parlamento Medžliso veiklą, apkaltinus jį ekstremizmu.

Nuo okupacijos pradžios dėl labai blogos žmogaus teisių padėties iš Krymo į likusią Ukrainą pabėgo apie 22 000 žmonių, daugiausia Krymo totorių ir etninių ukrainiečių.

Šalies vadovės teigimu, didelį susirūpinimą kelią ir intensyvi Krymo militarizacija, kuri šį pusiasalį pavertė  Rusijos karine baze. Po okupacijos čia dislokuota 24,5 tūkstančio karių, o ginkluotė dengia beveik visą Juodosios jūros regioną. Pasak Prezidentės, Krymas gali tapti nestabilumo kurstymo ir ekspancijos židiniu regione.

Totorių lyderiai Vilniuje dalyvauja konferencijoje „Masiniai žmogaus teisių pažeidimai okupuotame Kryme“ ir Pasaulio Krymo totorių kongreso vykdomojo komiteto posėdyje.

Buvęs ilgametis Krymo totorių Medžliso vadovas ir žmogaus teisių aktyvistas Mustafa Dzhemiliovas 2015 m. apdovanotas Lietuvos valstybiniu apdovanojimu ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. Dėl aktyvios veiklos ginant Krymo totorių teises jis yra gavęs Jungtinių Tautų Fridtjofo Nanseno medalį, Turkijos Respublikos ordiną ir Lecho Walensos vardo solidarumo apdovanojimą. Refatas Chubarovas nuo 2009 m. išrinktas Pasaulio Krymo totorių kongreso pirmininku, o nuo 2013 m. pradėjo eiti Krymo totorių Medžliso pirmininko pareigas.       

Lietuvoje totorių bendruomenė turi gilias tradicijas nuo XIII–XIV amžiaus. Didieji Lietuvos kunigaikščiai Gediminas, Algirdas, Kęstutis ir Vytautas su totoriais sudarydavo karines sąjungas. Totoriai tarnaudavo LDK kariuomenėje. Šiuo metu mūsų šalyje gyvena 4000 totorių, daugiausia Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskrityse.

Populiariausi

Rokas Masiulis

Lietuvoje

2020.07.03 11:58

Masiulis buvo numatęs LAKD vadovo atleidimą: aš jau nesu ministras, tai Andrejevą greičiausiai irgi pašalins Landsbergis: atleidimas – žingsnis atgal; atnaujinta 12.57

8
Kauno oro uostas

Lietuvoje

2020.07.03 17:46

SAM atnaujino duomenis, iš kurių šalių gali atvykti užsieniečiai: pokyčiai dėl Liuksemburgo pasikeitė rekomendacijos dėl Čekijos; atnaujinta 18.01

5