Lietuvoje

2016.04.12 20:37

Seimas pradėjo naujojo Darbo kodekso svarstymą

Janina Mateikienė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.04.12 20:37

Seimas plenariniame posėdyje pradėjo svarstyti naujojo Darbo kodekso projektą. Parlamentarai jį vadina svarbiausiu šios kadencijos darbu, nes įstatymas palies daugiau kaip milijono šalies dirbančiųjų interesus. 

Dalis parlamentarų kritikavo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pateiktą kodekso variantą ir siūlė grįžti prie tos versijos, kurią į Seimą atnešė vyriausybė, tačiau kiti Seimo nariai tikino, kad pakoreguotas variantas yra geresnis. Darbo kodekso svarstymą Seime lydėjo Profesinių sąjungų konfederacijos piketas prie parlamento rūmų.

Profsąjungos sako komiteto variantui pritariančios, bet stebisi, kodėl jis svarstomas komitetams neapsvarsčius lydinčiųjų įstatymų, kuriuose turi būti įtvirtintos papildomos socialinės garantijos dirbantiesiems.

„Esame vėl visiškoje nežinomybėje. Kaip ir teikiant visą tą paketą, taip ir dabar svarstant paketą, todėl mūsų pasiūlymas yra dabar Seimui sustoti, baigti svarstyti visą paketą“, – Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.

Tačiau komiteto patobulinimus aštriai sukritikavo darbdavių atstovai, kurių pasiūlymus į projektą bandys įtraukti dalis parlamentarų.

„Ir tai būtų bent jau bandymas grįžti prie vyriausybės pirminio pateikto modelio, kuris būtų kur kas pažangenis, kuris sudarytų žmonėms geresnes galimybes greičiau rasti darbą, kuris sudarytų galimybes dirbantiems žmonėms, tie, kurie nori užsidirbti daugiau“, – sakė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

„Verslo plėtra, užimtumo didinimas, darbo vietų kūrimas labai svarbūs uždaviniai, bet lygiagrečiai mes taip pat pasisakome už socialines darbuotojų garantijas. Jos taip šiek tiek keičiasi, bet daug kur komitetas, reaguodamas į visuomenės poziciją, siūlo ir mamadienius, ir tėvadienius, ir ilgalaikes išmokos“, – pasakoja Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė.

Tačiau premjeras taip pat sako, kad svarstydamas maždaug 650 socialinio modelio projektams įregistruotų pasiūlymų Seimas galiausiai grįš prie vyriausybės pateikto varianto, kurį bandydamas tobulinti Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas dirbo daugiau kaip pusę metų.

„Mes pasisakome už komiteto parengtą variantą, nes matome jį kaip kompromisinį. Suprantame, kad jis visiškai netenkins nei darbdavių, nei dirbančiųjų, bet reikia judėti į priekį, daryti žingsnį lankstesnių darbo santykių link“, – opozicijos nuomonę dėsto Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma.

Darbo kodekso projekto svarstymas numatytas ir visą ketvirtadienį. Premjeras tikisi, kad socialinį modelį Seimas patvirtins iki birželio.

Socialinį modelį sudaro daugiau kaip 40 įstatymų projektų, susijusių su lankstesniu darbo santykių reguliavimu, užimtumo didinimu ir socialinės sistemos pertvarka.

Darbo kodeksą, kurį lyginant su suderintuoju Trišalėje taryboje, gerokai pakeitė svarstydamas Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Seimo Socialinių reikalų komitetas ištaisė apie 150 projekto rengėjų paliktų klaidų, kurias nurodė teisininkai. Taip pat buvo apsvarstyta apie 150 pasiūlymų, kuriuos pateikė darbo santykiais suinteresuoti žmonės ir organizacijos. Be to, patys Seimo nariai įregistravo beveik 500 pataisų.

Tokią informaciją pateikia komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė, apibendrindama pusmečio darbą, kai kodeksas buvo nagrinėjamas komitete. Anot K. Miškinienės, siekiama užtikrinti darbuotojų ir darbdavių interesų pusiausvyrą.

Profesinės sąjungos sutinka, kad komiteto pataisytas Darbo kodekso projektas turi socialiai atsakingo įstatymo bruožų. Tačiau kai kurie projekto straipsniai, anot jų, kelia abejonių, ar bus apgintos darbuotojų teisės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.