Lietuvoje

2016.04.11 15:57

L. Graužinienė: kelia susirūpinimą represijos prieš Krymo totorius

ELTA2016.04.11 15:57

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, sveikindama Seime vykstančios tarptautinės konferencijos „Masiniai žmogaus teisių pažeidimai okupuotame Kryme“ dalyvius, padėkojo jiems už neabejingumą žmogaus teisių pažeidimų temai, šiandien itin paliečiančiai aneksuoto Krymo totorius.

Parlamento vadovė pabrėžė, kad Krymo totoriai – tauta, turinti ilgaamžę, turtingą ir sudėtingą istoriją. Dideliu istorijos iššūkiu Seimo vadovė laiko ir pastarųjų metų įvykius.

„Rusijai užgrobus Krymą, šioje autonominėje respublikoje vyksta sistemingi žmogaus teisių pažeidimai. Kelia susirūpinimą ir represijos prieš Krymo totorius, žodžio ir susirinkimų laisvės ribojimai“, – kalbėjo Seimo pirmininkė L. Graužinienė.

Parlamento vadovė pareiškė viltį, kad ši tarptautinė konferencija padės dar kartą atkreipti pasaulio visuomenės dėmesį į masinius žmogaus teisių pažeidimus okupuotame Kryme.

Taip pat politikė palankiai įvertino siekį šioje konferencijoje aptarti ir ne mažiau aktualius Krymo totorių tapatybės, kalbos, kultūros išsaugojimo klausimus.

„Kaip rodo istorinė Lietuvos patirtis, tai labai svarbu kiekvienai brandžiai ir sąmoningai tautai, pasirinkusiai laisvės ir demokratijos kelią“, – teigė Seimo pirmininkė L. Graužinienė, linkėdama konferencijos dalyviams vertingų įžvalgų.

Pirmadienį Seimo rūmuose vyksta Pasaulio Krymo totorių kongreso vykdomojo komiteto posėdis ir tarptautinė konferencija „Masiniai žmogaus teisių pažeidimai okupuotame Kryme“. Konferencijoje kalbama apie žmogaus teisių pažeidimus okupuotame Kryme, Krymo totorių tapatybės, kalbos, kultūros išsaugojimo galimybes.

Tarp jos dalyvių yra ir Krymo totorių lyderis, Ukrainos Aukščiausiosios Rados narys Mustafa Džemilevas, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas prof. Vytautas Landsbergis.

Konferencijos dalyviams buvo parodytas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatoriaus Johno McCaino vaizdo sveikinimas. Renginyje vyksiančiose diskusijose dalyvauja pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas Stanislavas Šuškevičius.

Diskusijose dalyvauja ir pranešimus skaito Krymo totorių atstovai, Ukrainos, Lietuvos, Baltarusijos, Turkijos, Rumunijos, Bulgarijos, Uzbekistano, Kazachstano, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Rusijos, Švedijos, Lenkijos politikai, akademinės bendruomenės atstovai, žmogaus teisių aktyvistai.

Seimo II rūmų parodų galerijoje pristatyta paroda „Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas“.

Lenkijos užsienio reikalų ministerijos užsakymu parengtoje parodoje pasakojama apie M. Džemilevą, Krymo totorių lyderį, sovietinių laikų disidentą, kuris, kovodamas už savo tautos teises, nuosekliai gina universalias laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių vertybes pasaulyje.

Fotografijose ir trumpuose tekstuose pristatomas Krymo totorių veikėjas yra pirmasis „Solidarumo“ premijos laureatas. Apdovanojimą 2014 m. jam skyrė Lenkijos užsienio reikalų ministras už išskirtinę veiklą skatinant ir saugant demokratijos idealus bei pilietines teises. Paroda atspindi lenkų požiūrį į aktualius įvykius Rytų Europoje, skatinamas dėmesys išskirtinei Krymo totorių tautos padėčiai XX a. antroje pusėje ir šiomis dienomis.

Paroda Seimo II rūmų galerijoje bus eksponuojama iki balandžio 18 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.