Lietuvoje

2021.01.28 08:32

Prezidentūra: vasario antroje pusėje Lietuva gali skiepyti po 10 tūkst. asmenų per dieną, galėtų įsibėgėti senjorų ir mokytojų vakcinavimas

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.28 08:32

Lietuvos valdžia pritaria Europos Komisijos tikslui jau vasarą nuo koronaviruso paskiepyti 70 proc. gyventojų, taip pasiekiant kolektyviniam imunitetui reikalingą apytikrę ribą, tačiau neapibrėžtumas dėl vakcinų pristatymo Europos Sąjungos šalyse neleidžia tvirtai teigti, kada toks tikslas bus pasiektas. Visgi vasarį, pasak prezidento vyriausiojo patarėjo Simono Krėpštos, turėtų jau įsibėgėti ir senjorų vakcinavimas, skiepus galėtų gauti pedagogai.

Šiuo metu įtemptos diskusijos vyksta tarp Europos Komisijos ir farmacijos kompanijos „AstraZeneca“, kuri praėjusią savaitę pranešė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį ES pristatys tik mažąją dalį sutartyje numatytų vakcinos dozių, tačiau Komisija reikalauja „AstraZeneca“ laikytis įsipareigojimų ir skirti numatytą anksčiau vakcinų kiekį. Trečiadienį įvyko EK ir „AstraZeneca“ atstovų derybos, tačiau oficialiame pranešime atskleista nedaug – tik tiek, kad pokalbiai buvo konstruktyvūs ir sutarta derėtis toliau.

Prezidentūra teigia, kad Lietuva vasarį iš „AstraZeneca“ galėtų gauti apie 105 tūkst. vakcinų dozių.

„Prieš savaitę „AstraZeneca“ informavo, kad turi sunkumų gamybinėse linijose ir nėra pajėgi pateikti tiek vakcinų, kiek įsipareigojo dar praėjusiais metais, pasirašant kontraktą, kalba eina apie vasarį ir kovą. Vakarykštis „AstraZeneca“ vadovo pareiškimas buvo toks, kad jie yra pasiruošę pateikti 17 milijonų vakcinų į Europos Sąjungos šalis per vasario mėnesį. Išskaičiuojant pagal mūsų gyventojų skaičių, tai reikštų, kad Lietuva gautų maždaug 105 tūkst. vakcinų vasarį. Turint galvoje jau esamą tiekimą iš „Pfizer“ ir „Moderna“ kompanijos, tai reikštų, kad galima tikėtis, kad Lietuvą jau kitą mėnesį gaus daugiau kaip 200 tūkst. vakcinų dozių ir antrąją vasario pusę jau turės tokį vakcinų kiekį, kad galės skiepyti maždaug apie tūkst. skiepų atlikti kiekvieną dieną“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė S. Krėpšta.

Dėl galimo vakcinų gamintojo įsipareigojimų nesilaikymo pastarosiomis dienomis užsiminta ir apie ieškinius, tačiau kol kas tai matoma kaip šalutinis planas, mat tikimasi su „AstraZeneca“ susitarti.

„Mes tikime, kad veikdami išvien su Europos Komisija, su kitomis ES valstybėmis galime pasiekti žymiai daugiau negu darydami individualius teisinius veiksmus. Bet jeigu būtū apsispręsta kelti tam tikrus ieškinius ir nacionaliniu lygmeniu ir tai darytų kitos ES valstybės, be abejo, tai būtų vienas iš variantų Lietuvai. (...) Bet pagrindinis dalykas, ko siekia Lietuva, be abejo, yra ne prisiteisti tam tikrų netesybų ar gauti kažkokių finansinių pajamų, bet užtikrinti kuo didesnį tiekimą iš „AstraZeneca“ kompanijos kuo greičiau“, – kalbėjo S. Krėpšta.

Penktadienį Europos vaistų agentūra svarstys „AstraZeneca“ vakcinos autorizavimą ES šalyse. Jeigu kliūčių nekils, jau rytoj „AstraZeneca“ vakcina gali tapti trečiąja, kuri leista naudoti ES.

Prezidento patarėjas sako, jog nuo vasario galima tikėtis įjungti „antrąjį bėgį“ vakcinavimo procese, tai reikštų, jog galėtų būti pradėti skiepyti ir vyriausi senjorai.

„Panašu, kad tikrai atsiras naujų grupių ir tikrai galima tikėtis, kad patys vyriausi, mūsų senjorai virš 80-ies metų, tikrai jų prieinamumas skiepams išaugs. (...) Gaunant dvigubai daugiau skiepū vasario mėnesį, lyginant su sausiu, tikrai turėtų įsibėgėti senjorų vakcinavimas“, – sakė S. Krėpšta.

Pasak jo, tarp prioritetinių grupių vasario antroje pusėje galėtų būti ir mokytojai, jų skiepijimui pritaria ekspertai.

„Girdėjome ir sveikatos ekspertus, kurie konstatuoja, kad tikrai vertėtų paskiepyti šias asmenų grupes prieš joms grįžtant į darbą, taip užtikrinant patikimumą ir saugumą šių asmenų. (...) Tikrai yra prasminga skiepyti mokytojus, vėlgi apie tokius planus kalba ir pati Vyriausybė. Pradinukų mokytojų yra apie 20 tūkstančių. Tai tikrai nėra tie kiekiai, turint galvoje, kiek mes galėtume gauti vakcinų vasario mėnesį, kurie kažkaip sutrikdytų vakcinavimo eigą. Įsibėgėjus vakcinavimui vasario pabaigoje tai maždaug dviejų dienų turimų vakcinų panaudojimas“, – teigė patarėjas.

Populiariausi

Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11