Lietuvoje

2016.04.11 07:57

Paslaptinguose ofšoruose galima rasti Lietuvoje itin garsiai nuskambėjusių vardų

Martynas Žilionis, DELFI.lt2016.04.11 07:57

Kol D. Britanijos premjeras Davidas Cameronas priverstas aiškintis dėl jo turėtų akcijų tėvo sukurtoje ofšorinėje įmonėje, o Lietuvos premjeras grumoja bandantiems tokiu būdu vengti mokesčių, DELFI išsiaiškino, kad paslaptinguosius ofšorus yra pamėgę ir kai kurie Lietuvoje žinomi vardai.  

JAV Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV) apie Meno salą atsiliepia taip: „Vyriausybė siūlo mažus mokesčius ir kitas priemones aukštųjų technologijų bendrovėms, finansų institucijoms, kad jos čia įsikurtų. Meno sala taip pat pritraukia interneto lažybų puslapius ir kino industriją“.

Prieš paskutinius rinkimus į Europos parlamentą, Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas Antanas Guoga viešai deklaravo turėjęs Meno saloje registruotos bendrovės „iBus Media Limited“ akcijų.

Kaip rodo oficialiai gauti dokumentai, jam priklausė ir kitos čia registruotos panašiai pavadintos įmonės dalis. Be tuometinio Lietuvos krepšinio federacijos viceprezidento, smulkiais šios bendrovės akcininkais nurodyti buvusio Seimo vadovo, buvusio policijos generalinio komisaro giminaičiai ir kiti tautiečiai.

Beje, didžiausias jos akcininkas – taip pat Meno saloje registruota „PCS Nominee Limited“. Prieš dvejus metus, viena iš daugelio pastarosios įmonių Anglijoje buvo nuteista už milijonines aferas manipuliuojant prekyba taršos leidimais.

A. Guoga DELFI tvirtino pardavęs minėtas akcijas kai nusprendė verslą perkelti į Lietuvą. Dabar esą jis, „jo žmona, giminės neturi akcijų, kurios būtų nedeklaruotos“.

Politikas patikino: maždaug dešimt metų turėtas akcijas turėjęs ne dėl mažesnių mokesčių – tiesiog kai kuriose valstybėse verslo negali daryti kitaip, nes ten nėra reikalingų įstatymų. Kitiems minėtiems lietuviams jis esą davė akcijų norėdamas paskatinti kaip gerus darbuotojus.

Meno saloje registruota bendrovė ir dabar yra Lietuvoje veikiančios „iBus Media LT“ akcininkė. Tai patvirtino pastarosios direktorius Justinas Bėčius.

„Dauguma bendrovės klientų, taip pat didžiausias klientas, veikė toje šalyje, buvo paprasčiau su klientais bendrauti, kai ir aptarnaujanti įmonė veikia toje teritorijoje“, – į klausimą, kodėl jo vadovaujamos bendrovės savininkė įsikūrusi Meno saloje, atsakė jis.

A. Guoga deklaravo 2013 m. gavęs 723 tūkst. pajamų ir sumokėjęs daugiau nei 20 tūkst. litų gyventojų pajamų mokesčio.

Socialdemokratas ir Mergelių salos

Registrų centro duomenimis, bendrovei „Valbis“ vadovauja Vidas Anilionis, o vienintelė jos akcininkė „Olpe Development Inc.“ registruota Didžiosios Britanijos Mergelių salose. CŽV nurodo, kad ir ši šalis didelę dalį pajamų gauna iš teisinių paslaugų steigiant „ofšorus“.

V. Anilionis DELFI patvirtino esantis minėtos bendrovės vadovas, taip pat Socialdemokratų partijos Kauno skyriaus Dainavos grupės pirmininkės pavaduotojas. Jis dalyvavo pastaruosiuose rinkimuose į Kauno miesto savivaldybės tarybą, anksčiau buvo įvardinamas kaip vienas turtingiausių „Tvarkos ir teisingumo“ kandidatų į Seimo narius.

Paklaustas ar pažįsta, kam priklauso tikslinėje zonoje registruotas jo vadovaujamos įmonės savininkas politikas ir verslininkas buvo nekalbus.

„Na, aš tikrai neatsakinėsiu telefonu, nes kaip čia pasakius, ką aš žinau, kas čia klausia, kodėl klausia ir panašiai, tuo labiau už vairo“, – pasakė jis ir mandagiai atsisveikino.

Viešai skelbiamuose teismų sprendimuose nurodoma, kad „Valbio“ pavadinimas anksčiau buvo „Elektromarktas“. Bendrovė ilgai bylinėjosi dėl elektronikos ir buities įrangos parduotuvės nuomos kainos su Kauno „Akropolio“ savininkais. Be to, buvo sprendžiama dėl jos restruktūrizacijos ir bankroto. Teismų dokumentuose „Valbis“ siejamas su žinomo tinklo „Elektromarkt“ valdytojos UAB „Mediashop“ savininke „Helios“ grupe.

Praėjusių metų rugsėjį UAB „Valbis“ buvo patekusi tarp 200 įmonių, nesumokėjusių daugiausiai mokesčių (nepriemoka siekė 155 tūkst. Eur). Tiesa, šiuo metu VMI skolininkų sąraše jos nėra. Per 2015 m. bendrovė VMI sumokėjo 1,2 tūkst. eurų mokesčių. Šiemet – 299 eurus.

V. Anilionis, vadovauja ir kitoms įmonėms. Pernai kandidatuodamas į savivaldybių tarybų narius jis deklaravo turįs 2,88 mln. Lt turto. Metinės politiko pajamos buvo 108 tūkst. litų, o sumokėta pajamų mokesčio suma – 6 tūkst. litų.

Nubaudė už mokesčių slėpimą

Dar viena tikslinė teritorija – Belizas. Čia registruotai „Tristar Productions Ltd.“ priklauso UAB „Makrogrupė“, kurios vadovas, bent jau Registrų centro duomenimis, yra Arvydas Povilaika. Tačiau jis pats DELFI neigė oficialius duomenis.

A. Povilaika pagarsėjo kaip dabar jau bankrutavusio „Mambo“ picerijų tinklo vadovas, darbuotojams mokėjęs atlyginimus vokeliuose. Be to, žiniasklaidoje jis buvo siejamas su Darbo partijai atstovaujančiais Seimo nariais.

Prieš mėnesį Vilniaus apygardos teismas A. Povilaiką pripažino kaltu dėl sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo ir dokumentų klastojimo. Jam paskirta 3 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė (ją atidedant 2 metams) ir 15 064 eurų dydžio bauda.

Teismas įpareigojo A. Povilaiką tęsti darbą, be leidimo neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų ir visiškai atlyginti turtinę žalą: 329 792 eurų Vilniaus apskrities VMI ir 98 792 eurų „Sodros“ Vilniaus skyriui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.