Lietuvoje

2021.01.28 12:26

Su COVID-19 kovojančiose Lietuvos ligoninėse – skirtingos nuotaikos: vieni dar jaučia įtampą, kiti lengviau atsikvėpė ir mato šviesą tunelio gale

Valdemaras Šukšta, Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.28 12:26

Kauno regione du kartus buvo sumažintas COVID-19 lovų skaičius, tačiau šią savaitę to daryti neplanuojama: pacientų skaičius nesikeičia. Kai kurios regiono ligoninės minėjo, kad šios lovos dar reikalingos, galbūt jų kažkiek atsisakys vasario viduryje. Šiek tiek vietų skaičių sumažino ir kitos Lietuvos atraminės ligoninės – Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, nes jaučiama, kad mažėja koronavirusu užsikrėtusių pacientų, todėl skubama gydyti kitomis ligomis sergančius gyventojus.

Kaip pranešime žiniasklaidai skelbė Kauno klinikos, Kauno regione nuo šios savaitės iš viso yra 455 terapinio profilio COVID-19 lovos su deguonies tiekimu ir 61 reanimacinio ir intensyviosios terapijos profilio vieta su dirbtinės plaučių ventiliacijos galimybe. Per pirmąjį mažinimą regione buvo nuimtos 32 COVID-19 lovos, per antrąjį – 42.

Viena iš tokių įstaigų yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninė. Ji turėjo ir iki šiol turi daugiausia lovų, kurios skirtos COVID-19 susirgusiems pacientams, bet praėjusią savaitę nuspręsta sumažinti vietų skaičių nuo 240 iki 210. Ligoninės Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovė Jūratė Kuzmickaitė LRT.lt raštu atsiųstame atsakyme nurodė, kad trečiadienį buvo užimta 161 lova.

„Dalis personalo, gydžiusio COVID-19 pacientus, nuo pirmadienio grįžta į LSMU Kauno ligoninės Laisvės alėjos padalinį, kuriame bus atnaujinamas Vidaus ligų skyriaus darbas, teikiant pagalbą ne COVID-19 pacientams. Kitas etapas – Laisvės al. padalinio Neurologijos skyriaus darbo atnaujinimas, kad galėtume priimti šio skyriaus pacientus, nesergančius COVID-19“, – komentavo J. Kuzmickaitė.

Kėdainių chirurgai gali atlikti daugiau planinių operacijų

Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas LRT.lt sakė, kad, sumažinus lovų skaičių nuo 70 iki 45, atsilaisvinęs personalas grįžo į kitus įstaigos skyrius. Dėl to galima didinti planinių paslaugų apimtį. Taip pat pašnekovas minėjo, kad mažėja eilės konsultacinėje poliklinikoje.

„Chirurgijos skyriuje mes galėjome teikti tik skubią pagalbą, o planinę – labai mažai. Sugrįžus keliems chirurgams, jau iš karto pradėjome per dieną daryti po penkias planines operacijas papildomai. Lygiai taip pat buvome iki tol visiškai uždarę vaikų ligų skyrių, tik budinčiojo pediatro postą buvome palikę. Dabar jau galėjome atidaryti dalį šio skyriaus, kadangi grįžo slaugytojų personalas iš COVID-19 skyriaus. Ir lygiai tas pat visuose skyriuose“, – komentavo S. Skauminas.

Prieš mažinant lovų skaičių, pašnekovo teigimu, Kėdainių ligoninėje būdavo hospitalizuota apie 20 pacientų per dieną. Tad, pasak S. Skaumino, lovų dar būtų galima mažinti, tačiau kai dalį jų panaikino LSMU Kauno ligoninė, o Kaišiadorių ligoninė panaikino savo COVID-19 skyrių, Kėdainiuose kiek padaugėjo COVID-19 pacientų. Trečiadienį jų buvo 27.

„Jeigu savo rajoną imtumėme, tai reikėtų mažinti, bet kadangi esame bendro tinklo dalis, tai šiuo atveju organizuojanti įstaiga mato plačiau. Sumažinus kitose ligoninėse lovų skaičių, pas mus padaugėjo pacientų“, – aiškino Kėdainių ligoninės direktorius.

Sumažinus lovų skaičių nuo 70 iki 45, atsilaisvinęs personalas grįžo į kitus įstaigos skyrius. Dėl to galima didinti planinių paslaugų apimtį.

Prienuose dar šios lovos reikalingos

Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė portalui LRT.lt sakė, kad šiose įstaigose dar būtų anksti mažinti COVID-19 lovų skaičių. Pasak jos, mieste dar yra ligos židinių, o iš 25 turimų lovų 20 yra užimtos. Reanimacijoje viena lova iš dviejų yra laisva.

„Kai kitose ligoninėse mažino lovų skaičių – tuose rajonuose anksčiau buvo ligos protrūkiai negu pas mus. O mes dar aptarnaujame Birštono savivaldybę. Gruodžio mėnesį buvo tokių savaičių, kai priėmėme ir iš kitų Kauno regiono įstaigų pacientus, bet ir mūsų pacientus reikėjo išvežti. Dabar susitvarkome, saviems pacientams vietos užtenka. Lovas geriau mažinti tada, kada matysime, kad joms jau nėra reikalo. Dabar šios lovos reikalingos“, – aiškino J. Milaknienė.

Ji teigė, kad jei būtų sumažinta COVID-19 pacientams skirtų vietų, labai smarkiai ligoninės darbas nepasikeistų, nes ir dabar visu pajėgumu dirba Vidaus ligų skyrius, teikiamos slaugos paslaugos, ligoniai stacionarizuojami, o nuo pirmadienio reabilitacinės paslaugos galimos ir ambulatoriniams pacientams.

„Galbūt COVID-19 pacientai palatose gulėtų ne po du, o po vieną“, – apie pokyčius sumažinus lovų koronavirusu užsikrėtusiems pacientams skaičių minėjo J. Milaknienė.

Lovų geriau mažinti tada, kada matysime, kad joms jau nėra reikalo. Dabar šios lovos reikalingos.

Marijampolėje laukiama vasario vidurio

70 COVID-19 lovų turinčios Marijampolės ligoninės direktorius Mantas Čėsna LRT.lt sakė, kad kol kas dar bent dvi savaites tiek vietų ir liks. Šiuo metu įstaigoje yra apie 50 COVID-19 sergančių ligonių.

„Kol lovų užimtumas nesumažės iki 50 proc., tol mes turėsime dar laikyti jas“, – sakė pašnekovas.

Vasario viduryje, pasak jo, jei teks atsisakyti dalies lovų, bus sprendžiama, kurie skyriai galės daugiau dirbti. M. Čėsna užsiminė, kad jau ir dabar pamažu kai kurios paslaugos grįžta.

„Nuo vasario 2 d. jau pradėsime teikti planines nesudėtingas traumatologines, chirurgines operacijas. Žiūrėsime, kaip seksis mums. Jų neteikėme nuo lapkričio vidurio. Jau pacientų eilės yra“, – kalbėjo pašnekovas.

Kol kas Kauno regionas nemažins COVID-19 vietų skaičių ligoninėse

Kauno klinikų docentas, COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupės vadovas Vaidotas Gurskis portalui LRT.lt sakė, kad šią savaitę nenumatoma mažinti COVID-19 lovų skaičiaus ar uždaryti tokį skyrių, nes pastebėta, kad kol kas atvykstančių ir išvykstančių iš ligoninės pacientų skaičius lieka beveik nepakitęs.

„Jeigu staiga situacija šalyje pablogėtų ir padaugėtų pacientų, sergančių sudėtinga COVID-19 ligos forma, kuriems prireikia gydymo ligoninėje, lovų skaičius vėl būtų padidintas, bendradarbiaujant su regiono gydymo įstaigomis kaip ir iki šiol“, – teigė V. Gurskis.

Jo teigimu, kasdien stebimi COVID-19 liga sergančių pacientų srautai ligoninėse, COVID-19 lovų užimtumo rodikliai, jų dinamika, infekcijos paplitimo mastas konkrečiame regione, reguliariai kalbamasi su Kauno regiono gydymo įstaigų atstovais.

Pernai buvo minima, kad Kauno regione buvo paruoštos patalpos Kulautuvoje, ten pertvarkytas kelerius metus nenaudotas vaikų tuberkuliozės ligoninės-sanatorijos pastatas. Paklaustas, ar galėtų ten būti įrengta atskira regiono ligoninė, jeigu, pagerėjus situacijai, kitose įstaigose nebebūtų COVID-19 lovų, V. Gurskis atsakė neigiamai: minimame pastate nėra reikiamos infrastruktūros, užtikrinančios saugų COVID-19 liga sudėtingai sergančių pacientų gydymą.

„Taip pat nėra darbuotojų ir kitų gydymo įstaigos veiklai svarbių aspektų, todėl teikti sveikatos priežiūros paslaugų pacientams Kulautuvoje neplanuojame“, – pridūrė V. Gurskis.

Jeigu staiga situacija šalyje pablogėtų – lovų skaičius vėl būtų padidintas.

Gargžduose – atokvėpis

Per antrąją pandemijos bangą į nepavydėtiną situaciją buvo patekusi Gargždų ligoninė. Nedidelė ligoninė ilgą laiką tam tikra prasme braškėjo per siūles – čia buvo gydoma daugiau COVID-19 susirgusių žmonių, nei buvo planuota oficialiai.

Be to, dėl medikų sergamumo ilgokai šios ligoninės COVID-19 skyriuje dirbti buvo likusi tik viena gydytoja. Šiuo metu situacija įstaigoje jau kur kas geresnė – dabar su klastinga liga čia kovoja tik 7 pacientai.

„Pacientų tikrai yra pastebimai sumažėję. Buvo laikas, kai turėjome ir virš 40 COVID-19 sergančių pacientų“, – prisiminė Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė.

Pašnekovė neslėpė, kad dabartinė situacija ligoninėje kur kas geresnė, nei buvo tada, kai naujų užsikrėtimų atvejų skaičiai kasdien vis kilo.

„Atoslūgis tikrai yra. Sakyčiau, matome šviesą tunelio gale. Nebėra sergančio personalo. Žinoma, tam įtakos turėjo ir vakcinacija“, – akcentavo ligoninės vadovė.

Vis dėlto, nepaisant dabartinės situacijos, ligoninėje kol kas lovų COVID-19 pacientams mažinti dar nenumatyta.

Šiuo metu situacija įstaigoje jau kur kas geresnė – dabar su klastinga liga čia kovoja tik 7 pacientai.

Mažėjant COVID-19 ligonių susitelkiama į užleistų neinfekcinių ligonių gydymą

Visoje šalyje mažėjančio sergamumo COVID-19 ženklus jaučia ir atraminė regione Klaipėdos universitetinė ligoninė.

Jos atstovų teigimu, ligoninėje COVID-19 sergantiems pacientams skirtų lovų skaičius šiek tiek mažinamas. Šiuo metu KUL nuspręsta palikti 120 lovų. Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje, kuriame – tik sunkūs ir ypač sunkūs pacientai, lovų skaičius nemažinamas. Jų yra 24, dabar užimta 21 lova.

Panaši situacija susiklosčiusi ir Šiaulių regione.

„Per pastarąsias dvi savaites mažėja karščiuojančių pacientų Skubios medicinos pagalbos skyriuje, mažėja ir stacionarizuojamų pacientų, kuriems diagnozuojama COVID-19 liga, skaičiai“, – padėtį apibendrino Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

Anot jo, šiuo metu vietoje buvusių penkių skyrių, skirtų COVID-19 sergantiems ligoniams, dirbti likę keturi skyriai.

„Personalas grįžta gydyti ligonių į įprastus skyrius. Gydymo įstaigoje pastebimai daugėja pacientų, sergančių kitomis lėtinėmis ligomis“, – teigė ligoninės vadovas.

Vietų, skirtų ligoniams, sergantiems COVID-19 liga, skaičius mažinamas ir kai kuriose kitose Šiaulių regiono ligoninėse, o kai kur tokiems pacientams skirti skyriai apskritai nebeveikia.

Mažėja karščiuojančių pacientų Skubios medicinos pagalbos skyriuje, mažėja ir stacionarizuojamų pacientų, kuriems diagnozuojama COVID-19 liga, skaičiai.

R. Mažeikos teigimu, skyrių, kuriuose buvo gydomi COVID-19 sergantieji, sumažino Mažeikių ligoninė, čia taip pat vėl pradėjo dirbti vaikų ir psichiatrijos skyriai.

„Mažėja ir kitose Šiaulių apskrities ligoninėse gydomų COVID-19 liga sergančių pacientų. Pakruojo ligoninėje jau nebegydomi šie ligoniai. Mažėjant pacientų skaičiui ir esant daug užleistų neinfekcinių ligonių, siekiame aktyvinti pirminių sveikatos priežiūros centrų ir regiono ligoninių didesnį įsitraukimą į šių pacientų diagnostiką ir gydymą“, – aiškino Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas.

Pirmadienį Respublikinė Panevėžio ligoninė išplatintame pranešime skelbė, kad administracija įvertino esamą epidemiologinę situaciją šalyje ir Panevėžio bei Utenos apskrityse.

Anot jų, siekiant padidinti lovų, skirtų pacientams, sergantiems kitomis ligomis, gydyti, skaičių, sausį panaikintos 52 vietos COVID-19 liga sergantiems pacientams. Dabar regiono gydymo įstaigose koronavirusu užsikrėtusiems ligoniams skirtos 182 lovos.

Populiariausi

Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11