Lietuvoje

2021.01.27 21:16

Šiugždinienė – apie „pamokas“ vasarą ir ar nepasiskiepiję nuo COVID-19 mokytojai galės dirbti su mokiniais

Deividas Jursevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.01.27 21:16

Vasarą ketinama organizuoti vasaros mokyklas vaikams, kad būtų galima kompensuoti praradimus, kurių galimai atsirado nuotolinio ugdymo metu, sako švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė ir priduria, kad tai nebus pamokos vasarą. Ministrė taip pat teigė mananti, kad nuo COVID-19 nepasiskiepiję mokytojai galės dirbti su mokiniais, tačiau dėl to dar žada tartis su sveikatos apsaugos ministru, epidemiologais.

– Po trečiadienio susitikimo prezidentūra išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad mokiniai yra pamirštos pandemijos aukos ir, pasak prezidentūros, reikia ne tik sklandžiai dabar atnaujinti kontaktinį mokymą mokyklose, bet ir maksimaliai efektyviai išnaudoti vasarą, kompensuojant prarastas mokinių žinias. Kaip tai reikėtų suprasti – kad pamokos planuojamos ir vasarą?

– Ką yra suplanavusi Vyriausybė ir ką suplanavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija – tai vasaros metu organizuoti vasaros mokyklas vaikams, kad būtų galima kompensuoti tuos praradimus, kurių atsirado, galėjo atsirasti nuotolinio ugdymo metu.

Dienos tema. Šiugždinienės nuomone, nepasiskiepiję mokytojai galės dirbti, tačiau dėl to žada tartis su ekspertais (su vertimu į gestų k.)

– Tos mokyklos vyktų mokyklose, pastatuose ir būtų tiesiog tęsiamas kursas, kurio nebuvo spėta išeiti per mokslo metus?

– Nebūtinai, tai gali būti įvairios pamokos. Norėtume gal ir kūrybingiau pasižiūrėti, įdomesnes pamokas organizuoti ir taip galbūt pamatysime didžiausias spragas. Būtent tomis temomis ir organizuosime vasaros mokyklas. Kaip tik diskutuojame, čia turbūt labai svarbu tartis su pačiomis mokyklomis, savivaldybėmis, kas joms yra svarbiausia.

– Iš esmės planuojamos pamokos vasarą, tik pavadinimas kitoks – vasaros mokykla?

– Norėčiau patikslinti: kaip būna vasaros stovyklos, tai čia neplanuojame vasarą organizuoti tiesiog pamokų kiekvieną dieną. Tai gali būti, tarkim, matematikos vasaros mokykla. Šiuo metu vyksta tokios mokyklos ir universitetai turi patirties organizuojant, tad manome, kad mes taip pat galėtume organizuoti svarbiomis temomis, svarbių dalykų tokias vasaros stovyklas vaikams, kurie patyrė praradimų, kuriems yra sunkiau, ir pakviesti vaikus prisijungti.

– Jos būtų savanoriškos ar privalomos?

– Tikrai savanoriškos. Turbūt su mokyklomis kalbėtume, kad tuos mokinius, kuriems prasčiau sekasi, tikrai ragintume lankyti tas vasaros mokyklas.

– Prezidentūroje taip pat pristatėte kelis egzaminų scenarijus ir vienas jų – apskritai nukelti egzaminus. Kokia turi būti situacija, kad egzaminai būtų nukelti?

– Jeigu dar ilgokai negrįšime į normalų ugdymo procesą arba bent mišrųjį ugdymo procesą, tai, ko gero, reikia svarstyti galimybę šiek tiek atidėti egzaminus. Pristačiau mūsų planuojamus scenarijus, o viskas priklausys nuo epidemiologinės situacijos.

– Kokia turi būti situacija, kad egzaminai būtų nukelti?

– Čia dar sprendimas, kiek nukelti arba kiek atidėti. Pernai turėjome patirtį, kad dviem savaitėmis buvo nukelti egzaminai. Šiais metais priklausomai nuo to, kaip mums seksis, priimsime tą sprendimą. Tikimės, kad nuotolinis mokymas neužtruks labai ilgai ir kad gerėjant epidemiologinei situacijai sugrįšime į mokyklas.

– Iki egzaminų reikia paskiepyti ir pedagogus. Pagal pristatytą planą mokytojai bus skiepijami balandį. Ar yra kitas planas, kuris numatytų ankstesnius terminus?

– Labai priklauso nuo vakcinų, bet stengsimės pradinių klasių mokytojus, taip pat ikimokyklinio ugdymo pedagogus paskiepyti kiek įmanoma anksčiau. Labai tikimės, kad tikrai anksčiau negu balandžio mėnesį, labai tikėčiausi, kad tai galėtų būti ir iki vasario pabaigos.

– Iki vasario pabaigos pradinių klasių mokytojus?

– Pradinių ir ikimokyklinių. Viskas priklauso nuo vakcinų tiekimo. Visi žinome, kad tai nėra labai paprastas procesas, tad stengsimės kiek įmanoma greičiau paskiepyti ir kitus mokytojus.

– Stengtis galime kiek norime, bet kiek įmanoma dėlioti planus, jeigu nežinome tikslaus vakcinos skaičiaus. Ar tai ir yra pagrindinis nežinomasis šiame plane, norint paskiepyti mokytojus?

– Tikriausiai taip. Ir čia ne tik Lietuvos problema, čia žymiai platesnė problema – turime problemų dėl tiekimo. Jeigu tiksliai žinotume, jeigu galėtume planuoti taip, kaip buvome numatę, tai turbūt situacijos tokios nebūtų. Aš tikrai nesu atsakinga už šitą sritį, tad labai detaliai komentuoti negaliu, bet turbūt pagrindinė problema ir yra, kad mums trūksta vakcinų. Jeigu mes jų turėtume, žinoma, kuo greičiau paskiepytume. Turbūt visi suprantame, kad šiandien tai viena pagrindinių priemonių.

– Galės dirbti mokytojai kontaktiniu būdu, jeigu nesutiks skiepytis?

– Man sunku pasakyti, negaliu atsakyti į šitą klausimą.

– Kada galėsite atsakyti į šį klausimą?

– Pasitikslinsiu su sveikatos ministru, epidemiologais, koks bus sprendimas, bet, manau, kad galės.

– Nepasiskiepiję mokytojai galės dirbti kontaktiniu būdu su mokiniais?

– Skiepijimas šiandien nėra privalomas, tai turbūt reikia įvertinti tą aplinkybę.

– Rytoj bus savaitė, kaip mokiniai, patiriantys problemų dėl nuotolinio mokymo, galėjo sugrįžti į mokyklas ir mokytis mokyklose, bet, žinoma, nuotoliniu būdu. Ministerija tuo metu skaičiavo, kad tokių mokinių yra iki 25 tūkstančių. Jūsų žiniomis, per savaitę kiek sugrįžo į mokyklas?

– Turėčiau patikslinti, kad 25 tūkstančiai yra vaikai, kurie iš viso patiria sunkumų mokydamiesi nuotoliniu būdu. Į mokyklas šią savaitę, pirmadienio duomenimis, ką mums pateikė savivaldybės, grįžo apie 3 tūkstančius. Aišku, tie skaičiai labai keičiasi, tačiau ne visi vaikai, kurie patiria sunkumų, grįžta į mokyklas mokytis nuotoliniu būdu, – tai sprendžia Vaiko gerovės komisija mokykloje.

Kai kurie vaikai turi sąlygas namuose mokytis nuotoliniu būdu, tiesiog jiems sudėtingiau – čia jau pati mokykla ir Vaiko gerovės komisija sprendžia, kurie vaikai turėtų sugrįžti į mokyklas mokytis nuotoliniu būdu.

Tikrai 25 tūkstančiai yra visas skaičius, kiek vaikų patiria sunkumų, tačiau tai nebūtinai visi vaikai, kurie turėtų grįžti į mokyklas mokytis nuotoliniu būdu. Tas skaičius, manyčiau, augs ir pirmadienį mes turėsime tikslesnius skaičius. Ketvirtadienį susitinkame su savivaldybėmis, nuotoliniu būdu kalbėsimės su mokyklomis, kaip sekasi, pasidalinsime gerosiomis praktikomis ir matysime, kuo dar galime padėti.

– Man teko kalbėti su savivaldybių atstovais ir jie sako, kad problema ne tai, kad vaikai neturi sąlygų mokytis nuotoliniu būdu. Problema ta, kad atsiuntus geltoną autobusiuką nereiškia, kad tas vaikas į jį įsėdo ir atvažiuos į mokyklą.

– Tikrai yra ir tokių situacijų. Mes tai žinome, mokyklos teikia įvairią pagalbą: kartais tikrai reikia nueiti ir į namus pasižiūrėti, kokia situacija. Tikrai yra įvairių situacijų ir, matyt, pasitaiko ir tokių, bet čia taip pat prašoma mokyklų, Vaiko gerovės komisijų, mokytojų atidžiau pasižiūrėti, kalbėtis su mokiniais ir aiškintis. Bet tikrai tokių situacijų pasitaiko.

– Savivaldybės sako, kad tai signalizuoja apie naujas problemas ir kad tai didina socialinę atskirtį, nes kai vaikai sugrįš į kontaktinį mokymą, tie, kurie nesimokė, bus automatiškai atsilikę, tai kuria naujas socialines problemas.

– Tikrai situacija nėra pati geriausia, bet mes ją visi kartu mėginame spręsti. Todėl ir ministerija skyrė papildomų lėšų savivaldybėms, kad jos galėtų organizuoti papildomas konsultacijas, pamokas ir galėtume padėti tiems vaikams. Tokios yra mūsų galimybės. Turime tų vaikų nepamesti, nepamiršti, organizuoti kiek įmanoma papildomą pagalbą ir, aišku, nepalikti jų nežinioje. Jeigu vaikas neprisijungė prie pamokų, turime sunerimti ir, manau, mokytojai ir mokyklos tą daro – kreipiasi į šeimą, artimuosius ir bando tuos vaikus surasti, pagal galimybes sudaryti jiems sąlygas ugdytis mokykloje. Gal ne visada pavyksta, bet tikrai to siekiame.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11