Lietuvoje

2021.01.27 18:40

Policija keliose šalyse sustabdė „Emotet“ viruso plitimą, veiksmai atlikti ir Lietuvoje

BNS2021.01.27 18:40

Šią savaitę tarptautinės operacijos metu teisėsauga sustabdė vienos pavojingiausių kenkėjiškos programinės įrangos „Emotet“ plitimą, veiksmai atlikti ir Lietuvoje.

Kaip pranešė Policijos departamentas, operacijoje dalyvavo Nyderlandų, Vokietijos, JAV, Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Kanados ir Ukrainos institucijos, jų veiklą koordinavo Europolas ir Eurojustas.

Lietuvoje neviešus veiksmus šioje operacijoje vykdė Generalinės prokuratūros prokurorai ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

Anot departamento, Lietuvos teisėsauga atliko veiksmus pagal Vokietijos teisėsaugos institucijų Europos tyrimų orderį.

Šios operacijos metu teisėsauga perėmė „pastaruoju metu pavojingiausia vadinamos“ kenkėjiškos programinės įrangos „Emotet“ infrastruktūrą.

Pasak Policijos departamento, ši programinė įranga buvo viena profesionaliausių ir naudojama bene ilgiausiai.

„Pirmiausia, 2014 metais, ji atsirado kaip „Trojos arklys“, o su laiku evoliucionavo, tapdama vienu patikimiausiu įrankiu vykdant elektroninius nusikaltimus. Ši žalinga programinė įranga veikia kaip kompiuterio raktas – pirmame etape jis naudojamas apkrėsti kompiuterines sistemas, kad vėliau prieigą prie šių sistemų galėtų gauti kitos kenkėjiškų programų grupės“, – rašoma departamento pranešime.

Teisėsaugos teigimu, „Emotet“ į nukentėjusiųjų kompiuterius patekdavo per apkrėstus „Word“ formato elektroninių laiškų priedus.

Atidarius priedą, vartotojai buvo raginami „įgalinti turinį“ ir tai padarę paleisdavo programinį kodą.

Šią kenksmingą programinę įrangą taip pat buvo siūloma išsinuomoti kitiems asmenims, vykdantiems nusikaltimus elektroninėje erdvėje, kurie ja pasinaudodavo įdiegiant kitus kenkėjiškų programų tipus.

„Šis atakos tipas vadinamas „užtaisu“ ir laikoma, kad elektroninių nusikaltimų pasaulyje „Emotet“ atlieka vieną svarbiausių vaidmenų, tą rodo tokie pavyzdžiai, kaip naudos iš „Emotet“ gavusios, išpirkos reikalaujančių programų platformos „TrickBot“ ar „Ryuk“, – paaiškina Policijos departamentas.

„Emotet“ virusu pernai gruodį užsikrėtė ir 15 Lietuvos institucijų kompiuteriai, didžiausią žalą dėl šio incidento patyrė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, kur laikinai sutriko elektroninio pašto sistema.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
Žygimantas Pavilionis

Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25