Lietuvoje

2021.01.26 21:14

Be lyderio likusi LSDP: Olekas tvirtina – kandidatų bado nėra, o Kirkilas mato bendradarbiavimo galimybes

Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.01.26 21:14

Lietuvos socialdemokratų partija rengiasi naujo pirmininko rinkimams ir svarsto, kaip ir ką jai veikti ateityje.

Kas partijos pirmininko poste gali pakeisti Gintautą Palucką ir kokios yra šios partijos perspektyvos, LRT laidoje „Dienos tema“ kalbėjo socialdemokratas, Europos Parlamento narys Juozas Olekas ir socialdarbietis, Seimo nario Andriaus Paliono padėjėjas Gediminas Kirkilas.

– Pone Kirkilai, sakote, kad 2017 m. atskilusieji nuo LSDP galėtų grįžti į partiją. Daug tokių norinčių grįžti?

G. Kirkilas: Tiesą sakant, šito niekada nesakiau, tik pasakiau vieną paprastą mintį, kad jeigu ir toliau Lietuvos politiniame gyvenime kairėje pusėje konkuruos 3–4 partijos, tai mūsų dešinieji ilgai galės miegoti ant valdžios laurų. Vienas variantų gali būti vienoks ar kitoks partijų bendradarbiavimas. Tik tiek esu pasakęs. Komentarų yra visokių, antraščių pridėjo, kad čia planas ar kas panašaus. Manęs paklausė, kaip turėtų būti. Aš taip ir galvoju, laiko dar yra: 2023 m. savivaldybių rinkimai, 2024 m. – visi kiti rinkimai, anksčiau ar vėliau tai reikės daryti.

Dienos tema. Olekas: partija neskilo – išėjo grupė žmonių, norėjusių pasilikti su tuo metu valdžioje buvusiais „valstiečiais“ (su vertimu į gestų k.)

– Pone Olekai, kaip jums atrodo vienas, kaip sako ponas Kirkilas, iš variantų – galimas bendradarbiavimas tarp skilusios partijos per rinkimus?

J. Olekas: Noriu pasakyti, kad mūsų partija neskilo. Išėjo grupė žmonių, norėjusių pasilikti su tuo metu valdžioje buvusiais „valstiečiais“ žaliaisiais. Partija apsisprendė, kad nedalyvaujame toje koalicijoje, nes mūsų interesai buvo paminti daugybėje teiktų įstatymų projektų. Kaip prisimenate, vienas valstiečių ir žaliųjų lyderių nubėgo pas konservatorius ir su jais susitarė priešingus įstatymus priimti, tai apsisprendėme išeiti. Bičiulių dalis išėjo, surado savo partnerius iš kitų partijų, susikūrė tokią būseną, partiją. Manau, kairę pusę reikia stiprinti, bet reikia stiprinti Lietuvos socialdemokratų partijos pagrindu, kviečiame į ją stoti naujus tokių pažiūrų žmones. Kolegos, sukūrę kitą partiją, nemažai pridarė ir mums, ir visai kairei problemų. Per rinkimus dalis balsų dalijosi, kaip visada buvo pasakyta piktų žodžių ir apie atskirus žmones, ir apie buvusią partiją. Man atrodo, natūraliausias kelias turbūt būtų pasileisti, ir tiems, kas norės toliau dalyvauti ar ras kokią kryptį, ateiti. Jeigu jie mato perspektyvą, kad ta partija gali tvirtėti ir dalyvauti rinkimuose, matyt, turėsime kažkaip sugyventi, varžytis rinkimuose ir pasižiūrėti, ką žmonės pasirinks.

– Pone Kirkilai, ar tarp jūsų variantų yra tas kitas variantas, kaip sako jūsų buvęs bičiulis partijoje J. Olekas, paleisti šitą partiją jau dabar?

G. Kirkilas: Ne, atvirkščiai – ramiai ruošiamės suvažiavimui. Tiesą sakant, be tokių aistrų, kurios vyksta dabar pas buvusį bičiulį J. Oleką, mes išrinksim naują lyderį. Kaip matote, nors ir sunkiai, bet palengva, kiekvienuose rinkimuose vienu kitu procentu surenkame daugiau, o socialdemokratai, vadovaujami G. Palucko (nežinau, gal seksis geriau, to ir linkiu) krinta žemyn. Konkurencija kairėje neblogas dalykas, bet dar kartą sakau: visa šita kairiųjų konkurencija, beje, labai didelė, nes yra dar kelios partijos, kurios apsimeta kairiaisiais arba bent jau naudoja kairiąją retoriką, naudinga tik dešiniesiems.

– Ar jūsų partija nėra iš tų, kuri bendradarbiauja su tais, kurie naudoja kairiąją retoriką ir tiktai apsimeta kairiaisiais? Turiu galvoje LVŽS.

G. Kirkilas: Bet kuriuo atveju, būdami valdžioje tuo metu, kai socialdemokratai vadovaujami G. Palucko nuėjo į koaliciją su konservatoriais, jie priėmė daug kairių sprendimų. Daug kam nepritarėme, dėl to Ramūnas Karbauskis mane vadina liberalu, tą girdėjau ir savo partijoje. Liberaliosios demokratijos principus visuomet ginsiu, bet socialinėje srityje praėjusi valdžia priėmė labai daug naudingų sprendimų, ir tai nebuvo blogai. Todėl dar kartą sakau: pasirinkimas pasitraukti iš koalicijos buvo neteisingas. Tiesą sakant, kreipėmės į socialdemokratų suvažiavimą prieš metus, nes atšaukti koalicinės sutarties taryba neturėjo teisės, tai gali padaryti tik suvažiavimas. Kitaip sakant, jie patys pažeidė savo statutą. Bet dabar jau yra kaip yra, galvoju, pasielgėme teisingai.

– Sakote, renkate vis daugiau, bet vis dėlto nesurenkate tiek procentų, kad būtumėte parlamentinė partija, socialdemokratai yra parlamentinė partija. Bet noriu paklausti: ar G. Palucko atsistatydinimas sustiprins LSDP?

G. Kirkilas: Manau, taip. Manau, žingsnis pavėluotas, kaip visi pažymėjo, bet kuriuo atveju paaiškėjo, kad jis tikrai nėra tas lyderis. Jeigu jis per visą istoriją gavo patį menkiausią rezultatą vadovaudamas didžiausiai partijai, kuri sumenko 7–8 tūkst., mano paskaičiavimu, tai panašu, kad jis neturi šansų šitą partiją kaip nors pakelti, tiesiog nematau, ir daug kas nemato. Šitas žingsnis teisingas, ir bet koks kitas lyderis tikrai duos teigiamą postūmį šiai partijai, nepaisant to, kad esame konkurentai.

– Pone Olekai, ar pačių LSDP narių netenkinantis partijos pasirodymas Seimo rinkimuose yra tik G. Palucko ar ir didesnės partijos narių dalies bei prezidiumo, kurio narys jūs irgi esate, problema?

J. Olekas: Būtų labai lengva visą kaltę suversti vienam žmogui, tiesiog tokia tradicija politikoje, sporte, kad lyderis prisiima atsakomybę. Net ir mūsų buvusių bičiulių išėjimas sudavė rimtą smūgį. Matome, kad dalis rinkėjų balsavo ir už mūsų buvusius bičiulius, o tie žmonės galėjo balsuoti už socialdemokratus. Be abejo, turbūt kiekvienas asmeniškai, galbūt ir kai kurie partiniai organai, nepadarė visų reikiamų darbų. Asmeniškai didelės kaltės nejaučiu, nes tikrai daug važinėjau po Lietuvą ir G. Palucko apygardose, kur jis kandidatavo, buvau nuvažiavęs, pabandžiau patalkinti ir kitiems savo kolegoms. Bet, be abejo, jei būtume aktyviau dirbę, gal būtume dar vieną kitą vietą galėję laimėti. Tikrai niekas partijoje neverčia, jeigu jūs pažiūrėsite partijos tarybos sprendimą, gavo pylos ir rinkimų centrinis štabas, rezultatai ir asmeniškai partijos pirmininko veikla įvertinta. Bet sakau, tokia politinė sportinė tradicija – atsakomybę už rezultatus prisiima vadovas, o priežastis tikrai esame detaliai nagrinėję. Yra jų nemažai, kai kurios subjektyvios, kai kurios objektyvios prisidėjo, net ir pandemija prisidėjo, kad valstiečiai galėjo vėl kilti. 2020 m. pradžioje kaip jie atrodė, ir kai sukaustė pandemija visą Lietuvą, kai jie kiekvieną dieną po kelis kartus turėjo eterį kalbėdami, kaip jie rūpinasi žmonėmis. Iš pradžių nereikia kaukių, tada reikia ir panašiai. Tai irgi turėjo įtakos rinkimų rezultatams, tą sakome ne tik mes, bet ir politologai, nagrinėjantys juos.

– Kas yra tie kandidatai, kurie galėtų pakeisti ne tik G. Palucką poste, bet ir rinkėjų požiūrį į partiją?

J. Olekas: Turime visą plejadą, man atrodo, žmonių, kurie galėtų to imtis, kurie šiandien yra partijos pirmininko pavaduotojai, labai ryškūs lyderiai savivaldoje. Turime daug jaunų merų, patyrusių merų, kuriais žmonės pasitiki vieną kadenciją po kitos. Turime bičiulių, dirbančių Seimo frakcijoje, gana žinomų nacionaliniu lygmeniu. Tikrai kandidatų bado nėra, ir dabar keletas skyrių mane pasiūlė iškelti, tai jeigu bus kitų, mūsų bičiuliškos varžytuvės bus gana stiprios. Bet, manau, varžysimės iki rinkimų, o po rinkimų visi bendrai dirbsime. Svarbiausias, man atrodo, dabar naujo partijos vadovo uždavinys – suvienyti, įlieti energijos ir padaryti taip, kad žmonės mus girdėtų ir patikėtų. Turime ką pasakyti, galime ir lietuviškas problemas spręsti, ypač socialinėje sferoje. Girdime apie valdančiųjų tolimesnius norus privatizuoti mokyklas, ligonines. Mums atrodo, kad viešosios paslaugos turi būti viešos ir jas turi teikti ne privatūs subjektai, nors jie gali gyventi ir dalyvauti šioje veikloje. Didieji iššūkiai – žaliasis susitarimas, skaitmeninimas, socialinis ramstis su minimaliomis algomis visoje Europoje, su užimtumo kilimu. Tikrai turime ką pasiūlyti – to labai reikia Lietuvos žmonėms. Esu tuo giliai įsitikinęs ir manau, kad nauja komanda, o ne lyderis padarys taip, kad socialdemokratai galės pasitarnauti Lietuvos žmonėms su visa savo išmintimi, patirtimi ir atliepti žmones varginančius lūkesčius.

Populiariausi